عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

اتاق ها و مکان های مخوف طول تاریخ (عکس)

اتاق ها و مکان های مخوف طول تاریخ (عکس)

اتاق ها و مکان های مخوف طول تاریخ (عکس)

 

سازه های قدیمی همه و همه برای پیشبرد اهداف و اقداماتی تعیین شده بودند که از آنها به عنوان مهم ترین مکان ها یاد میشود،در تمام تاریخ زندگی بشر، همیشه مکان های مخفی و دنج، از اهمیت زیادی برخوردار بوده.

 

این مکان ها البته در گذشته، بر خلاف امروز، یکی از حیاتی ترین قسمت های یک خانه را تشکیل می داده و برای منظورهای گوناگونی ساخته می شده است. بیشتر مواقع، مکانی برای مخفی شدن از شر یک دشمن یا خطر بوده و در مواردی برای پنهان کردن شیئی یا چیز گرانبهایی طراحی می شده است.

 

در طول تاریخ موارد بسیاری از این اتاق ها و مکان ها ساخته شده و حتی امروزه هم بسیاری از معماران برای مشتریانشان، چنین مکان هایی را برای مقاصد گوناگون طراحی می کنند؛ و اما ده نمونه از برجسته ترین اتاق ها و مکان های مخفی که در طول تاریخ تا به امروز ساخته شده است.اتاق های مخفی

 

10 -اهرام ثلاثه مصر
شاید بتوان گفت اولین و هوشمندانه ترین راه ها و اتاق های مخفی را مصریان باستان طراحی کرده اند. اهرام ثلاثهٔ مصر، پر از راه هایی است که در صورت خوش شانس بودن، به هیچ جایی ختم نمی شوند و در سایر موارد به اتاق هایی که در آن ها تله هایی کارگذاشته شده است می رسند.

 

اتاق ها و مکان های مخوف طول تاریخ (عکس)

 

ایران ناز مصریان باستان این کار را برای محافظت از جسد مومیایی شدهٔ فرعون و وسایلی که با آن، مومیایی را دفن می کرده اند، از شر دزدان انجام می داده اند. ولی یکی از تفاوت هایی که این نوع اتاق ها با دیگر اتاق های مخفی دارد، این نکته است که مصریان باستان، این اتاق ها را برای این نمی ساخته اند که دوباره به آن رجوع کنند؛ به عبارت دیگر آن ها این اتاق ها را برای همیشه مخفی می کرده اند و راز این اتاق همراه با سازندهٔ آن دفن می شده.

 

9-گودال کشیشان
در انگلستان، هنگام حکومت الیزابت اول، انجام مراسم مذهبی کاتولیک ها، مجازات های بسیار سنگینی داشت. در این زمان، گروهی از کشیشان، برای انجام این اعمال مذهبی، دست به ساخت اتاق های زیرزمینی ای زدند که بعدها به گودال کشیشان معروف شد.

 

اتاق ها و مکان های مخوف طول تاریخ (عکس)

 

این محل بسیار ساده و مناسب برای عبادات یک کشیش کاتولیک طراحی شده بود و راه هایی برای فرار کشیش در مواقع خطر و هجوم پیش بینی شده بود.کشیش ها در این محل مطالعات و تحقیقاتشان را هم انجام می دادند که گاهی این مطالعات به هفته ها کشیده می شد و کشیشان مجبور بودند گرسنگی و کمبود هوا را در طول این مدت تحمل کنند.

 

8-راه های مخفی شاه چارلز دوم
حتی در زمان های قبل از آزار و اذیت کاتولیک ها در انگلیس، ساخت اتاق ها و راه های مخفی برای مخفی کردن یا مخفی شدن از شر افراد مهاجم، انجام می شده است. در زمان شاه چارلزدوم و در طی جنگ های داخلی انگلستان، تعداد زیادی از این اتاق ها و راه ها ساخته شد که حتی امروزه هم بسیاری از آن ها ناشناخته است و گهگاه به صورت اتفاقی در خانه های باستانی انگلیس یافت می شود.

 

اتاق ها و مکان های مخوف طول تاریخ (عکس)

 

7- قلعه قتل گاه
شاید مخوف ترین اتاق ها و راه های مخفی، مربوط به اولین قاتل سریالی آمریکا، H. H. Holmes باشد. در اواخر سال 1800، یک ساختمان عظیم در شیکاگو بنا کرد که پول ساخت آن را از کلاهبرداری ای که از شرکت بیمه کرده بود و همچنین از قتل های گاه و بیگاهش به دست آورده بود و بعداً نام آن را Murder Castle گذاشت.

 

طبقهٔ آخر این ساختمان 3 طبقه، مملو از عناصر عجیب معماری است:راه پله های مخفی، درهایی که تنها از بیرون باز می شدند، و درهای مخفی ای که در اتاق ها وجود داشت و Holmes می توانست از آن ها وارد اتاق قربانیان خود شود. تا مدت ها، Holmes به کسی اجازهٔ شروع ساخت این بنا را نمی داد، زیرا قصد داشت تا فقط خودش از اسرار این خانه مطلع باشد.

 

اتاق ها و مکان های مخوف طول تاریخ (عکس)

 

بسیاری عقیده دارند Holmes، تا وقتی که راز خانه اش بر ملأ شود، صدها نفر را در این خانه به قتل رسانده بود. جسد قربانیان به اتاقی مخفی برده می شده که در آن با استفاده از یک کوره، بقایای قربانی از بین می رفته، بدون اینکه اطرافین متوجه دود ناشی از این احتراق شوند. این خانه در سال 1895 سوزانده شد و هم اکنون به جای آن ساختمان پست قرار دارد.

 

6- قدغن شدن الکل و …، آمریکا
در زمان ممنوعیت استفاده از الکل در اوایل قرن بیستم در آمریکا، تمامی کاباره ها (و به طبع آن، قمارخانه ها و فاحشه خانه ها) به زیر زمین انتقال پیدا کردند! این مکان ها که در سرتاسر آمریکا به وجود آمده بود، خود الکل را برای مشتریانش تهیه نمی کرد، بلکه تنها به عنوان محلی بود که مشتریان در آنجا به نوشیدن می پرداختند و بعد از آن به سراغ کارهای دیگری می رفتند.

 

اتاق ها و مکان های مخوف طول تاریخ (عکس)

 

بعضی از طرح هایی که برای این گونه محل ها داده شده بسیار خلاقانه و هوشمندانه بوده، به طوری که بسیاری از این کاباره ها و قمارخانه ها و فاحشه خانه ها، به طور خیلی واضح در محله های تجاری قرار دارند، بدون آنکه کسی اندکی شک به آن ها ببرد. ورودی آن ها از دیوارهای ساده و خالی، به همراه راه پله هایی بسیار ساده و بتنی و یا صندوق چه هایی خالی و به ظاهر بدون استفاده تشکیل می شده.

 

5-اتاق های مخفی دوران هولوکاست
اتاق های مخفی زیادی در دوران هولوکاست، توسط افرادی شجاع ساخته شد که توانست جان افراد بیشماری را در آن دوران نجات بدهد. یکی از این خانواده های شجاع که دست به این کار زد، خانوادهٔ Ten Boom family، در هلند بود. این خانواده در هلند، صاحب یک مغازهٔ ساعت فروشی بود و در بالای این مغازه، اتاق های مسکونی آن ها وجود داشت.

 

اتاق ها و مکان های مخوف طول تاریخ (عکس)

 

وقتی که کوچک ترین عضو این خانوادهٔ چهار نفره، Corrie Ten Boom، درگیر منازعات آن زمان در سال 1940 شد، معماری برای آن یک اتاق مخفی در آن خانه درست کرد که تا چهار سال بعد، که خانه مورد هجوم نیروهای پلیس قرار گرفت، نه تنها جان او، که جان صدها یهودی تحت تعقیب را نجات داد. این خانه اکنون تبدیل به موزه شده است.

 

4-اتاق های مخفی قلعهٔ کلدیتز، جنگ جهانی دوم
برای کسانی که زندانی می شوند، فکر کردن اصلاً کار سخت و پیچیده ای نیست، زیرا شما به اندازهٔ کافی وقت برای این کار دارید. این تفکرات گاهی اوقات باعث به وجود آمدن شاهکارهایی می شود که نمونه ای از آن را در معماری هم می توان دید! راه ها و نقشه هایی که توسط زندانیان برای فرار از زندان طرح می شود. در زمان جنگ جهانی دوم، صدها نقشهٔ فرار توسط سربازان فرانسوی و انگلیسی زندانی در قلعهٔ کلدیتز در آلمان کشیده شد.

 

اتاق ها و مکان های مخوف طول تاریخ (عکس)

 

آن ها برای مخفی ماندن نقشه های خود، تنها با استفاده از ستون های چوبی و گل، اتاق های مخفی ای در آن قلعه درست کردند که بدون دانستن محل آن ها، یافتنشان در قلعه تقریباً غیر ممکن بود. در یکی از این اتاق ها، یک هواپیمای بی موتور، با زحمت زیادی سر هم شده بود و در اتاقی دیگر، یک ایستگاه رادیویی برای ارتباط با بیرون برپا شده بود. ولی در نهایت، قبل از اینکه زندانیان بتوانند با آن هواپیمای بی موتور از آن قلعه فرار کنند، جنگ پایان یافته بود.

 

3-تونل قاچاق ماریجوانا
در سال 2006، تونلی بسیار طویل و البته خلاقانه، در مکزیک کشف شد که از منطقه ای واقع در مکزیک شروع و به منطقه ای در کالیفرنیای آمریکا ختم می شد. این تونل برای قاچاق ماریجوانا از مکزیک به آمریکا ساخته شده بود. گرچه این تونل اولین تونل کشف شده از این دست نبود (و مطمئناً آخرینشان هم نخواهد بود)، اما به دلیل جزییات زیاد و خلاقانه ای که در ساخت آن به کار رفته بود، از بقیهٔ این نوع راه ها به کلی متمایز می شود. در این مسیر طولانی که این تونل طی می کرد، هیچ فردی، کوچک ترین ظنی به وجود آن نمی برد.

 

2-یتیم خانه نرماندی
در اوایل سال 2008، در سواحل نرماندی، در داخل یک یتیم خانهٔ قدیمی، اتاق های زیادی در طبقهٔ هم کف ساختمان پیدا شد که در طی سال های 1960 تا اواخر 1980، برای شکنجه و احتمالاً» تنبیه کودکان به کار می رفته است. گود برداری هایی که منجر به کشف این اتاق ها شد، بسیاری از این اتاق ها که در بسیاری از آن ها اجساد کودکان و نوجوانان قرار داشت را خراب کرد.

 

1-راه مخفی صومعهٔ Mont Sainte-Odile
لبته همهٔ راه ها و اتاق های مخفی، برای فرار از خطر یا مقاصد جنایت آمیز ساخته نشده. در سال 2002، یک دانشجو، به علت دزدیدن چند کتاب بی ارزش از کتابخانهٔ صومعهٔ Mont Sainte-Odile دستگیر شد. وی این کار را با کمک گرفتن از یک راه مخفیانه که فقط عده ای انگشت شمار از آن باخبر بودند انجام می داد. وی از طریق یک راهروی بلا استفاده، وارد تونلی می شد که از پشت قفسه های کتاب، به کتابخانه وارد می شد. پلیس فقط وقتی توانست از راز این راه مخفی آگاه شود که وی را از طریق دوربینی که در کتابخانه جاسازی کرده بود، مشاهده کرد.

 

اتاق ها و مکان های مخوف طول تاریخ (عکس)