اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

برگزاری کلاس های رقص در باشگاه های بانوان

مجموعه : گوناگون
برگزاری کلاس های رقص در باشگاه های بانوان

برگزاری کلاس های رقص در باشگاه های بانوان

 

گزارش‌های میدانی و تحقیقات از باشگاه‌های ورزشی نشان داده که ورزش‌های هوازی دارای حرکات موزون شبیه رقص (مثل زومبا و هیپ‌هاپ) به رغم ممنوعیت ، همچنان به دلیل استقبال مردم برگزار می‌شود، اما با تغییر نام و پچ‌پچ‌های در گوشی! چندی پیش هواداران رشته زومبا در ایران با اعلام خبر ممنوعیت این ورزش روبه‌رو شدند كه از طرف رئیس ورزش‌های همگانی ایران ابلاغ شده بود. در این اعلامیه آمده بود كه زومبا با اصول اسلامی مغایرت دارد و به همین خاطر نباید ادامه‌پیدا كند. دلیل این امر هم شباهت حركات زومبا با رقص عنوان شد.

 

در باشگاه‌های ورزشی بانوان چه می‌گذرد؟
این در حالی است كه طبق اخبار موثق رسیده به جوان  اگر سری به باشگاه‌های آموزش‌دهنده این نوع ورزش‌ها بزنید، متوجه می‌شوید نه‌تنها حركات این ورزش شبیه رقص نیست، بلكه تمامی یك ساعت آموزش این ورزش، با تكنیك‌های مختلف رقص عربی، هندی و اسپانیایی صورت می‌گیرد. جالب اینجاست كه مربیان حرفه‌ای این نوع رقص‌ها هم مدعی هستند

 

برای ریتمیك كردن حركات، به روز‌ترین موسیقی‌های عربی و هندی را انتخاب می‌كنند تا به صورت مدرن روی آنها حركت‌گذاری كنند و به هنرجویان خود آموزش دهند. البته رقص برای این گروه‌ها یک امر فرعی است که با آن فرهنگ غیردینی و بی‌قیدی اخلاقی را با آن و از طریق آن دنبال می‌کنند.اما باید به نکته مفید آن هم اشاره شد که ورزش در روحیه چه تاثیرات خوب و مثبتی میگذارد.

 

ممنوعیت عملی نشده!
 اما بشنوید از ممنوعیتی  كه از همان ابتدا هم حذف آن دچار تردید شد. بعد از اعلام ممنوعیت و بازتاب آن در رسانه‌ها، برخی مربیان زومبا در ایران در مصاحبه‌ها گفته بودند، این ورزش رشته‌ای مفرح و نشاط‌آور است كه هرگز متوقف نخواهد شد و این ممنوعیت پایان زومبا در ایران نیست. اكنون نیز تغییر نام این به اصطلاح ورزش در باشگاه‌ها (ورزش با موسیقی و موسیقی در ورزش ) و فعالیت هنرجویان این رشته همچنان نشان می‌دهد كه چیزی به نام ممنوعیت عملی نشده است.

 

هر چند كه باید گفت وسعت فعالیت باشگاه‌های ورزشی و آموزش رقص مدرن و سنتی محدود به باشگاه‌های مجوز دار و حتی خصوصی نمی‌شود. شنیده‌ها حاكی از این است كه در گوشه گوشه   این شهر كلاس‌های آموزش رقص فارسی و عربی و اسپانیایی برگزار می‌شود كه كاش همه ماجرا ختم به آموزش رقص بانوان می‌شد!

 

كلاس رقص خصوصی در منزل!
 كلاس‌های رقصی كه در خانه‌های شخصی برگزار می‌شود و سیستم شناسایی و پذیرش هنرجو هم بعد از عبور از فیلترهای مختلف تشخیص هویت است؛ فیلترهایی كه انسان را یاد قصه شنگول و منگول و آقا گرگه می‌اندازد، چراكه گزارش‌های میدانی و شنیده‌ها حكایت از فیلتر‌های دشوار پذیرش هنرجو در خانه‌های شخصی دارد كه به قیمت كلان چندین جلسه رقص را آموزش می‌دهند. 

 

علاوه بر موضوعات فوق بخش مهم دیگری از ماجرا به باشگاه‌هایی می‌رسد كه زیر نظر مربیان آموزشی اقدام به تشكیل گروه‌های آموزشی در فضای مجازی می‌كنند. گروه‌های كوچك و بزرگ كه در ابتدا هدف را ارسال حركات ورزشی و ارائه لیست برنامه غذایی مرتبط با ورزش‌های هوازی معرفی می‌كنند، اما از دل آن، شوی رقص و تورهای یك روزه تجمع رقصنده بیرون می‌زند.

 

تورهای رقاصی حاشیه شهر
 مربی‌های این سبك از ورزش كه سر تیم‌های حرفه‌ای آن زیر نظر آموزش‌های غربی آبدیده می‌شوند، به تقلید از روش كشورهای اروپایی هرازچندگاهی شوی رقص در ایران برگزار  و از طریق همان گروه‌های ورزشی، علاقه‌مندان را با اخذ مبلغی دعوت به یك باشگاه ورزشی خصوصی می‌كنند و در جدیدترین نوع خود برخی از این شوی رقص‌ها در حاشیه شهر تهران هم برگزار می‌شود. شنیده‌ها حكایت از این دارد كه هر چند در این شوی رقص‌های دست‌جمعی ممنوعیت حضور آقایان مورد تأكید قرار می‌گیرد،

 

اما از آنجایی كه اصول و آیین‌نامه‌ خاصی وجود ندارد، در برخی موارد حضور مختلط تماشاچیان و حتی رقصنده‌ها در حاشیه شهر دیده شده است كه بی‌شك بی‌شباهت به پارتی نیست.با این تفاصیل است كه بعد از ادامه روند بی‌نظارتی نسبت به تورهای یك‌روزه كه در پس پرده تماشای مناظر طبیعی و بهره‌مندی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری انواع و اقسام هنجار‌شكنی دیده می‌شود، اكنون شعاع این آزادی‌های خارج از اصول و قواعد داخلی كشور به تورهای رقاصی رسیده است.

 

برگزاری کلاس های رقص در باشگاه های بانوان