اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

خلاص شدن از سر از خشکی و خارش پوست

خلاص شدن از سر از خشکی و خارش پوست

به گزارش ایران ناز حتما تا به حال شنیده‌اید که پدر یا مادرتان با تعجب از خشک شدن پوست دست و صورت خود حرف می‌زنند و می‌گویند در جوانی هرگز مجبور نبودند مرطوب‌کننده استفاده کنند. به‌خصوص آقایان میانسال و مسن که حس خوبی از چرب کردن دست و صورت یا دیگر قسمت‌های پوست خود ندارند؛ اغلب پوست دست‌هایشان خشک و ترک‌خورده است یا به‌دلیل خارش ناشی از خشکی و خاراندن مکرر دچار خراش و زخم هستند.

 

اگر بگوییم ریشه بسیاری از این دردسرها در شیوه حمام کردن و رعایت نکردن برخی اصول قبل و بعد استحمام است و به راحتی می‌توانید از دست آن خلاص شوید، حتما تعجب خواهید کرد. بهتر است این شیوه حمام رفتن اصولی و سلامت را اجرا کنید تا خودتان ببینید چند درصد از مشکلات پوستی شما به‌خصوص خشکی و پیامدهای آن از بین می‌رود.

 

سالمندان باید هفته‌ای چند بار حمام کنند؟

 

توصیه ما به افراد مسن و افرادی که پوست خشکی دارند هفته‌ای 1 یا 2 بار حمام است. استحمام به‌خصوص اگر همراه با شستشوی پوست با مواد شوینده باشد باعث خشکی پوست می‌شود. حتی خود آب به تنهایی می‌تواند چربی پوست را که در سطح آن و برای حفاظت آب موجود در سلول‌های بافت پوست است، از بین ببرد.

 

بهترین درجه حرارت آب برای سالمندان چیست؟

 

به همه افراد چه جوان و چه پیر توصیه می‌شود هرگز با آب داغ دوش نگیرند اما این توصیه و تاکید در افراد مسن جدی‌تر است چرا که به دلیل بالا رفتن سن و تغییرات هورمونی مخصوص سالمندی، پوست دستخوش تغییراتی می‌شود که نمی‌تواند به خوبی سال‌های گذشته، آب موجود در خود را حفظ کند. پوستتان به صورت مکرر خشک می‌شود،

 

به‌خصوص اگر در معرض باد قرار بگیرد یا با شوینده‌های مختلف در تماس باشد. حتما با آب ولرم دوش بگیرید و قبل از حمام کردن حتما دمای آب را بررسی کنید. بهتر است پیش از درآوردن لباس‌ها دمای آب را با ناحیه آرنجتان بررسی کنید. حتما این کار را بلد هستید و به یاد زمانی که دمای آب را برای حمام کردن بچه‌های کوچک آماده می‌‌کردید، می‌افتید.

 

خلاص شدن از سر از خشکی و خارش پوست

 

استفاده از کدام شوینده‌ها به سالمندان توصیه می‌شود؟

 

سالمندان باید از شوینده‌های بسیار ملایم مانند صابون یا شامپوهای بچه یا پن‌های مخصوص شستشوی بدن(لابراتوارهایی اقدام به تولید شوینده های اسیدی تحت عنوان پاک کننده های سنتنیک یا پن کرده اند که این شوینده ها چربی روی پوست را کمتر پاک می کنند و جلوی رشد میکروب ها را می گیرند.) استفاده کنند

 

تا چربی نهفته موجود در سطح پوست را با دست خود از بین نبرند. آنها نباید از لیف و کیسه‌های زبر استفاده کنند و پوستشان را به بهانه رفع خارش با لیف و کیسه بسایند. توجه کنید یکی از علل مهم خارش، خشکی بیش از حد پوست است. با تلاش برای حفظ رطوبت پوست به زودی از این خارش رها می‌شوید.

 

حوله و لباس را در حمام بگذاریم یا بیرون حمام؟

 

سعی کنید حوله و لباستان را داخل حمام بپوشید. اگر در حمام فضایی برای قرار دادن حوله ندارید، می‌توانید آن را در یک لگن یا ظرف مخصوص قرار دهید و یک لوسیون مرطوب‌کننده که حاوی وازلین یا اوسرین است نیز کنار حوله‌تان بگذارید زیرا باید در فضای حمام

 

که مرطوب است ، آرام حوله لطیف خود را روی پوست گذاشته و بردارید. هرگز حوله را به شدت روی پوست خود نمالید. همان‌جا لوسیون بدن را نیز به همه پوستتان بزنید تا مانع تبخیر بیش از حد آب از سطح بدن ‌شود. توجه کنید لوسیون‌های عطری مناسب نیستند.

 

خلاص شدن از سر از خشکی و خارش پوست

 

مناسب‌ترین حوله برای سالمندان چه حوله‌ای است؟

 

جنس حوله‌تان باید لطیف و ظریف باشد تا بافت خشن حوله باعث آزردگی پوست نشود، حتی همین حوله ظریف را نباید با خشونت روی پوست حرکت داد. بهتر است پس از حمام و پوشیدن لباس‌ها، حوله را در محیطی خارج از حمام نگهداری کنید. اگر حوله را در محیط

 

حمام آویزان می‌کنید، بهتر است نزدیک شوفاژ و دور از توالت (فرنگی یا ایرانی) باشد. توجه کنید نگهداری حوله و توجه به بهداشت آن لازمه حفظ سلامت پوست شماست. رطوبت عامل مناسبی برای رشد مکیروب‌ها و قارچ‌هاست. در محیط تاریک و گرم حمام سرعت تکثیر

 

این قارچ‌ و میکروب‌ها زیاد می‌شود. اگر عادت دارید بعد از حمام حوله خیس را همان جا آویزان کنید، بهتر است بدانید محیط مرطوب حمام اصلا مناسب نیست و باید حوله در هوای آزاد پهن شود تا خوب خشک شود. بعد از خشک شدن می‌توانید آن را در کمد و کشو یا حتی محل خاصی که در حمام دارید، قرار دهید.

 

حوله حمام را چندوقت‌یکبار بشوییم؟

 

بهتر است حداقل هر 2 هفته یکبار حوله‌تان را بشوییدو برای خشک کردن از فضای باز داخل اتاق یا بیرون و در معرض آفتاب استفاده کنید. حوله‌ها را حتما در دمای بالا و با آب در حد جوش بشویید. اغلب میکروب‌ها در دمای نزدیک 80 درجه می‌میرند. حوله‌ای که در این دما و با هر شوینده‌ای شستشو داده شود، پاکیزه و عاری از هر گونه آلودگی است.

 

اگر به مشکل خاص پوستی یا بیماری قارچی دچار شده‌اید، بهتر است از مواد ضدعفونی‌کننده هم استفاده کنید. بعد از شستشو هم خوب آن را آبکشی کنید. اگر ماشین لباسشویی اتوماتیک دارید هم لازم است بعد از خشک کردن حوله با ماشین آن را در فضای باز یا اتاق بگذارید که کاملا خشک شود.