اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

عوامل اصلی بوی بد واژن و خوشبو کردن آن

عوامل اصلی بوی بد واژن و خوشبو کردن آن

عوامل اصلی بوی بد واژن و خوشبو کردن آن

 

بـه هر بویی کـه از واژن متصاعد شود بوی واژن گفته می شود. مقداری بوی خفیف ناشی از واژن طبیعی اسـت؛ اما بوی قوی و قابل حس ممکن اسـت غیرطبیعی بوده و علت آن باید مشخص شود.

 

بوی غیرطبیعی واژن کـه بعلت بیماری‌هایي نظیر عفونت واژن بروز میکند طبق معمول با مشخصات و علائم دیگری نظیر خارش، سوزش، التهاب یا ترشحات واژن همراه خواهند بود.

 

علت بوی واژن چیست؟

بوی واژن ممکن اسـت در طول سیکل قاعدگی عوض شود؛ همچنین ممکن اسـت این بو دقیقا بعد از رابطه جنسی محسوس‌تر شود. عرق کردن در طول فعالیت روزانه نیز میتواند باعث ملموس شدن بوی واژینال شود.اگر چـه بـه هنگام مواجه شدن با این وضعیت وسوسه شوید

 

کـه برای کاهش این بو از دوش واژینال یا خوشبوکننده هاي واژن استفاده کنید اما باید بدانید استفاده از این مواد خود باعث افزایش التهاب و دیگر مشکلات واژینال در شـما میشود. عفونت باکتریایی واژن عمده‌ترین علت عفونی اسـت کـه باعث بروز بوی نامطبوع در واژن می شود.

 

تریکوموناسیس بیماری دیگری اسـت کـه از راه رابطه جنسی منتقل شده و باعث بوجود آمدن بو در واژن میشود. کلامیدیا و سوزاک باعث بوی بد واژن نمیشوند. عموما اگر واژن شـما بو می دهد

 

ولی علائم دیگری دال بر بیماری خاصی در ناحیه واژن نداشته باشید، بعید اسـت کـه این بو غیر طبیعی باشد و مشکل خاصی وجود داشته باشد. دلایل عمده بوی بد واژن می تواند هر یک از موارد زیر باشد:

 

= عفونت باکتریایی واژن

= بهداشت ضعیف

= استفاده از تامپون بـه مدت طولانی

= عفونت انگلی واژن

 

روش های خوشبو کردن واژن (علت بوی واژن زنان و روش های رفع آن)

فیستول رکتوواژینال یا فیستول راست روده‌اي – مهبلی بیماری اسـت کـه در آن فیستول یا راه ارتباط غیر طبیعی بین راست روده و مهبل وجود داشته باشد. گستردگی این مجرا زمانی اسـت

 

کـه بین رکتوم و واژن ایجاد شده باشد کـه دراین صورت بـه فرد اجازه خواهد داد تا باد شکم و مدفوع را از راه واژن دفع کند کـه این روند منجر بـه بی‌اختیاری مدفوعی میشود.

 

چه زمان باید به پزشک مراجعه نمائید؟

اگر در خصوص بوی واژن خود نگران شده‌اید و این بو رابه طور پیوسته در خود احساس میکنید، برای معاینه بـه دکتر خود مراجعه نمائید؛ مخصوصا اگر علائم دیگری نظیر سوزش، خارش، التهاب و ترشحات غیرطبیعی واژن در شـما وجوددارد. در همین حین برای کاهش این بود اقدامات زیر را انجام دهید:

 

قسمت بیرونی واژن خود را بشوئید

بـه هنگام استحمام از یک صابون ملایم و بدون بو و مقدار زیادی آب برای شست و شوی ناحیه‌ي بیرونی واژن خود استفاده نمائید.

 

از انجام دوش واژینال پرهیز نمائید

واژن در حالت عادی و سالم دربردارنده‌ي باکتری و قارچ می باشد. محیط اسیدی واژن سطح این باکتری و قارچ‌ها را در حالت نرمال حفظ مي نماید. اما استفاده از دوش واژینال این تعادل رابه هم زده و خود باعث بروز بیماری میگردد.

 

بهترین روش های خوشبو کردن بوی واژن

آیا راهی برای خوشبو کردن واژن وجوددارد؟ باید گفت پاسخ مثبت اسـت. واژن یک اکوسیستم طبیعی متعادل با ترکیبی مرطوب از انواعی باکتری‌ها اسـت کـه برای سلامت آن اهمیت فراوانی دارد. این عضو ازبدن بـه صورت طبیعی بو داشته و بوی آن تا فاصله تقریباً دوازده اینچی از بدن تان قابل استشمام اسـت.

 

چه چیزی باعث بوی واژن می‌شود؟

هنگامیکه مـا در مورد بوی واژن صحبت می کنیم، در واقع باید روی لب‌هاي بیرونی واژن تمرکز کنیم. واژن در داخل، یک لوله طولانی اسـت کـه دهانه رحم رابه فضای بیرونی متصل میکند. اما بو، طعم و مزه واژن همگی تحت تاثیر بافت‌هاي بیرونی واژن شامل: کلیتوریس، لب‌هاي واژن و … هستند.

 

بو دادن واژن کاملا طبیعی اسـت، چرا کـه این ناحیه ازبدن دارای ترکیبی از مایع واژن «ضروری برای نفوذ و ایجاد یک محیط سالم تناسلی»، باکتری‌هاي واژینال و همچنین غدد ترشح کننده هورمونی بنام فرومون اسـت

 

کـه در ایجاد این بو موثر هستند ودر واقع با ترشح این بو در جذب شریک جنسی بشما کمک می کنند. اما بوی ساطع شده از واژن باید نسبتا خنثی باشد «یعنی نه خیلی تند و نه خیلی زننده».

 

پس بـه یاد داشته باشید خوشبو کردن واژن بـه معنای التیام بوی طبیعی واژن اسـت نه تغییر یا از بین بردن آن. بوی طبیعی واژن هر کسی نسبت بـه شخص دیگر می تواند متفاوت باشد.

 

اما اغلب افراد، بویی شبیه بـه شیر ترش شده و یا نمک را برای آن عنوان می کنند؛ بنابر این بـه یاد داشته باشید گزارش چنین بویی بـه معنای وجود مشکل سلامتی در ناحیه واژینال بدن شـما نیست بلکه بوی طبیعی واژن بـه شمار می رود.

 

اقدامات بهداشتی جهت بهبود و خوشبو کردن واژن

لباس زیر و شلوار‌هاي ساخته شده با الیاف مصنوعی نپوشید. تا حد امکان از لباس زیر‌هایي با الیاف نخ و پنبه استفاده کنید، از پوشیدن لباس‌هاي زیر با جنس الیاف مصنوعی مانند نایلون و همچنین شلوار‌هاي جین خودداری کنید.

 

چرا کـه ممکن اسـت زیباتر بنظر برسند، اما در افزایش میزان تعریق و بـه دنبال آن تغییر اسیدیته محیط واژن و رشد باکتری‌هاي اسیدی ودر نتیجه افزایش بوی تند واژن موثر هستند.

 

همیشه حین استفاده از دستمال کاغذی از حرکت جلو بـه عقب «از ناحیه واژینال بـه سمت مقعد» استفاده کنید و احتمال انتقال و پخش باکتری‌هاي ناحیه مقعدی بـه سمت نواحی تناسلی را بدین ترتیب کاهش دهید.

 

در زمان قاعدگی نوار بهداشتی و تامپون ها‌ي مورد استفاده را در فواصل چند ساعته تعویض کنید، حتی اگر فکر می کنید بـه اینکار نیازی نیست. اینکار بـه پیش گیری از رشد باکتری‌ها در ناحیه واژینال کمک شایانی می کند.

 

سعی کنید برای خشک نگه داشتن محیط واژینال پس از دست شویی از دستمال مرطوب‌هاي مختص کودکان استفاده کنید. این محصولات نسبت بـه دستمال دستشويي‌هاي معمول پاک کننده‌هاي مناسب تری هستند و همچنین حساسیت‌هاي پوستی کمتری در مقایسه با دستمال دستشويي ایجاد میکنند.

 

از سرکه سیب استفاده کنید. این ماده برای متعادل سازی اسیدیته واژن بسیار مفید بوده و همچنین یک ماده آنتی باکتریال قوی بـه شمار می رود. برای خوشبو کردن واژن میتوانید از این ماده حین حمام گرفتن استفاده کنید.

 

برای شست و شوی واژن از آب ولرم استفاده کنید ودر صورت استفاده از صابون بـه یاد داشته باشید از صابون‌هاي خوشبو استفاده نکنید. هرروز لباس زیرتان را عوض کنید.

 

تغییر رژیم غذایی جهت بهبود بوی واژن

ماست: ماست طبیعی غنی از لاکتوباسیلوس اسـت و اگر روزانه خورده شود اسیدیته واژن را متعادل کرده و بـه التیام بوی واژن کمک میکند. البته بـه یاد داشته باشید ماست باید بدون چربی و بدون قند اضافی باشد.

 

میوه‌ ها و سبزیجات

کرفس، آناناس، آب زغال اخته، انگور قرمز، هندوانه، توت فرنگی رابه رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.

 

غذا‌هاي شیرین

مصرف عسل و بادام بـه خوشبو کردن واژن کمک می‌نمایند. از خوردن بیش از اندازه مواد غذایی تند مانند مارچوبه و پیاز کـه ممکن اسـت بوی تند ایجاد کنند بپرهیزید.

 

محصولات درمانی جهت بهبود بوی واژن

دئودورانت‌هاي واژنیال: این مواد معطرکننده برای اسپری کردن در نواحی واژینال ساخته شده‌اند. با این حال باید توجه شود کـه استفاده ازآن‌ها موردی بوده و برای استفاده دائمی و دراز مدت توصیه نمیشوند.زیرا این ترکیبات، اسیدیته معمول واژن رابه هم زده 

 

همچنین در برخی موارد موجب خارش، تحریک و احساس سوزش در ناحیه استعمال میشوند. استفاده از این ترکیبات همچنین در پوست‌هاي ملتهب و یا ترک خورده اکیدا توصیه نمی شود، زیرا احتمال ابتلا بـه شرایط جدی از قبیل: تریکومونیاز و واژینوس باکتریایی را افزایش می دهد.

 

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک‌ها محصولاتی هستند کـه برای متعادل سازی باکتری‌هاي سالم در بدن طراحی شده‌اند. پروبیوتیک‌ها از لاکتوباسیل‌ هاي موجود در واژن حفاظت کرده وبدین ترتیب از رشد مخمر‌ها در ناحیه واژینال پیشگیري می کنند.

 

این ترکیب میتواند بـه دو صورت خوراکی «قرص» و پماد‌هاي واژینال تهیه شود. این ماده بـه خصوص زمانی کـه از درمان‌هاي آنتی بیوتیکی برای درمان بیماری‌ها استفاده می کنید توصیه می شوند، زیرا میتوانند بـه رشد باکتری‌هاي از بین رفته مفید بدن کمک کنند.

 

شیاف‌ های ویتامین C

این شیاف‌ها میتوانند واژینوس باکتریایی یا عفونت‌هاي مخمری واژینال پیش گیری کنند. مطالعات نشان می دهد استفاده از این شیاف‌ها می تواند بـه میزان ۸۶ درصد در التیام بوی واژن موثر باشد.

 

البته لازم بـه ذکر اسـت، مطالعات انجام شده حاکی از این اسـت کـه رژیم‌هاي غذایی دارای ویتامین C بـه اندازه شیاف‌هاي حاوی این ویتامین کارآمد نیستند. شـما می توانید جهت استفاده از این درمان دارویی با پزشکتان مشورت کنید.

 

راه های پیشگیری از بوی بد واژن

از بخور واژن پرهیز کنید! بخور واژینال ممکن اسـت احساس خوبی داشته باشد، زیرا ناحیه واژینال پر از گیرنده‌هاي عصبی اسـت و گرما میتواند جریان خون را دراین مناطق افزایش داده و باعث تحریک شود.

 

با این حال بخور ممکن اسـت باعث سوختگی در ناحیه واژینال شده و محیط واژن را برای دریافت عفونت‌هاي واژینال مستعدتر کند. از روان کننده‌هاي بهداشتی استفاده کنید!

 

حین رابطه جنسی برای افزایش رطوبت ناحیه واژینال تنها از روان کننده‌هاي بهداشتی و مجاز استفاده کنید. از درمان‌هاي خانگی بپرهیزید! برخی بانوان برای تغییر و خوشبو کردن واژن از موادی مانند شکر داخل واژن استفاده می کنند. استفاده از هر نوع ماده‌اي بدون تجویز دکتر بـه تغییر اسیدیته واژن و ایجاد عفونت می‌انجامد.

 

از دوش‌هاي واژینال بپرهیزید! بـه یاد داشته باشید در شست و شوی طبیعی با آب بعد از ادرار، ناحیه واژن بـه خوبی شسته میشود؛ بنابر این از شست و شوی داخل واژن بپرهیزید؛ چون اینکار باعث از بین رفتن باکتری‌هاي سالم واژینال شده و احتمال عفونت، خارش و تحریک را افزایش می دهد.

 

نتیجه پایانی

باید یادآور شد کـه بوی واژن در صورتی کـه نظافت شخصی را رعایت کنید چیزی طبیعی ایست و نیاز بـه نگرانی ندارد. تنها در صورتی کـه موارد زیر را مشاهده کردید نیاز هست کـه بـه سرعت بـه دکتر مراجعه فرمایید و آن را جدی بگیرید:

 

بوی ماهیانه تند:

اگر بـه صورت دوره‌اي احساس کردید بوی واژن تغییر کرده اسـت آن را جدی بگیرید، زیرا میتواند دلیلی بر وجود واژینوس باکتریایی باشد.

 

تغییر در رنگ ترشحات واژن

تغییر رنگ بـه خاکستری و غلیظ شدن بیش از حد ترشحات واژینال میتواند نشانه‌اي از وجود عفونت‌هاي واژینال باشد. ترشح سبز و یا زرد رنگ نیز نشانی از تریکوموناس می باشد.

 

درد شکمی:

درد در ناحیه لگن یا شکم همراه با تغییر بوی واژن میتواند نشانه‌اي از وجود عفونت‌هاي کلامیدیایی و گونوره باشد.

 

تاول‌ هاي سفید و یا قرمز رنگ:

این تاول‌ها می توانند نشانه تبخال تناسلی باشند. ایران ناز