اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

مجموعه : سبک زندگی
میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

 

به گزارش ایران ناز تحقیقات جامع دانشمندان بر روی میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلفی نظیر پلاستیک و استیل و … جالب توجه است . براساس کشف جدید محققان عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف با استفاده از یک مدل ریاضی برآورد شد.

 

در یک مطالعه جدید ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح در شهر‌های مختلف بررسی شد. در این مطالعه چند مؤلفه از جمله دما، رطوبت و جنس سطوح مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

در این مطالعه محققان قطرات آلوده به ویروس را بر سطوح‌های مختلف در شهر‌های نیویورک، شیکاگو، لس آنجلس، میامی، سیدنی و سنگاپور بررسی کردند.

 

میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

 

قطرات حاوی ویروس کرونا هنگامی که شخص مبتلا به ویروس کرونا سرفه یا عطسه می‌کند، بر روی سطوح مختلف از جمله دستگیره درب، گوشی‌های تلفن همراه، میز و … می‌نشیند. محققان زمان خشک شدن ویروس کرونا را بر روی این سطوح با استفاده از یک مدل ریاضی حساب کردند.

 

در این مطالعه مشخص شد که درجه حرارت بالاتر در محیط باعث زودتر خشک شدن ویروس می‌شود و ماندگاری ویروس را نیز کاهش می‌دهد، براساس این مطالعه در مکان‌هایی که رطوبت بیشتری دارند، قطرات موجود بر روی سطوح مدت زمان طولانی‌تری باقی می‌ماند.

 

محققان زمان خشک شدن قطرات را در شرایط مختلف هوایی خارج از منزل بررسی کردند تا مشخص شود که این خشک شدن ویروس موجود بر روی سطوح با سرعت رشد بیماری ارتباط دارد یا خیر.

 

آمیت آگراوال، یکی از نویسندگان این پژوهش گفت: شناخت بقای ویروس در قطرات می‌تواند برای سایر بیماری‌ها از جمله آنفلوانزای A مفید باشد.

 

این مطالعه نشان می‌دهد که باید سطوحی مانند صفحه نمایش تلفن‌های هوشمند، پنبه و چوب را بیشتر از سطوح شیشه و فولاد تمیز کنید، زیرا سطوح دوم نسبتاً آبگریز هستند و قطرات در این سطوح سریعتر تبخیر می‌شوند.

 

تحقیقات قبلی نشان داده است که اگر فردی عطسه یا سرفه کند، ویروس کرونا پس از خروج از بدن فرد می‌تواند در حالت قطرات ریز تا سه ساعت در محیط دوام بیاورد.

 

کرونا روی پلاستیک و استیل بیشتر از هر سطح دیگری قابلیت انتقال خود را حفظ می‌کند. یعنی ۲ تا سه روز این ویروس همچنان روی سطح پلاستیکی «زنده» باقی می‌ماند.

 

بنابر مطالعاتی که قبلا انجام شده است، ویروس کرونا می‌تواند تا بیست و چهار ساعت روی گوشی‌های هوشمند و صفحه نمایش آن‌ها دوام بیاورد؛ پژوهش‌های دیگر این عدد را تا ۹۶ ساعت هم برآورد می‌کنند.

 

آزمایش‌ها نشان داده است که الکل ۶۲ تا ۷۱ درصد، مواد ضدعفونی کننده خانگی حاوی کمتر از ۰.۱ درصد هیپوکلریت سدیم یا حاوی ۰.۵ درصد ماده سفیدکننده می‌توانند در عرض کمتر از یک دقیقه ویروس کرونا را از بین ببرند.

 

محققان آمریکایی قبل از این دریافتند که ویروس کرونا می‌تواند تا مدت ۷ روز بر روی ماسک‌ها زنده بمانند، همچنین این مطالعه نشان داد که ویروس کرونا می‌تواند تا چهار روز بر روی سطوح فولادی ضدزنگ و پلاستیک بماند و این ویروس بر روی لایه بیرونی ماسک صورت به مدت یک هفته باقی می‌ماند.

 

به گفته این محققان ویروس کرونا در شیشه و اسکناس در روز دوم همچنان مشاهده می‌شد، اما تا روز چهارم از بین رفته، در حالی که روی فولاد ضدزنگ و پلاستیک بین چهار تا هفت روز ماندگار است.

 

همچنین قابلیت ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح جامد مانند میز کار، صندلی، دستگیره‌های در از ۲ ساعت تا ۹ روز است که بهترین ضدعفونی کننده روی این سطوح آب و محلول‌های سفید کننده است.

 

میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف