اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

چند نکته ی مهم برای درمان کیست تخمدان

چند نکته ی مهم برای درمان کیست تخمدان

به گزارش ایران ناز یکی از مشکلات شایع میان اکثر زنان دنیا کیست های تخمدانی است و آمار مبتلایان به این کیست ها در میان دختران جوان و سایر زنان رو به افزایش است. کیست های تخمدانی اغلب باعث ایجاد چاقی، عضلات و استخوان های درشت، رویش مو بر روی صورت و بدن،

 

خصوصیات مردانه، آكنه و عادت ماهیانه نامنظم می شوند. در صورت بی توجهی به درمان، كیست های تخمدانی می توانند باعث ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت، سكته ها، حملات قلبی و سرطان رحم شوند. دلیل برخی از این نوع کیست ها ناشناخته است و حتی ایجاد ناراحتی برای فرد مبتلا نمی کنند،

 

اما با تغییر سبک زندگی و تغذیه مناسب می توان از ایجاد گونه های دیگر پیشگیری کرد. عدم مصرف و یا محدود کردن مواد غذایی نظیر، انواع شیرینی جات، كیك و كلوچه، ماكارونی و پاستا، غذاهایی كه شكر به آنها اضافه شده است، آبمیوه های شیرین صنعتی، نوشابه، نان های سفید و بدون سبوس.افزایش مصرف میوه، و سبزیجاتی مثل هویج، فلفل، كاهو، كلم، اسفناج و…

 

چند نکته ی مهم برای درمان کیست تخمدان

 

توصیه های تغذیه ای مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند نان، برنج، ماکارونی، و سیب زمینی را نسبت به گذشته کاهش دهید. سعی کنید از غلات کامل و سبوسدار استفاده کنید.از مواد غذایی سرشار از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات، و حبوبات بیشتر استفاده کنید.

 

سعی کنید مواد غذایی حاوی فیبر را به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید.مصرف فیبر را از راه های مختلف افزایش دهید. حبوبات، میوه ها ،و سبزیجات حاوی فیبر را در غذای اصلی، سالاد، و میان وعده مصرف کنید. از سبزیجات برگ سبز تیره در وعده های نهار و شام بهره ببرید.

 

چند نکته ی مهم برای درمان کیست تخمدان

 

چربی های اشباع شده را با چربی ها و روغن های سالم و اشباع نشده جایگزین کنید.از لبنیات کم چرب استفاده کنید.در کل مصرف غذاهای چرب را کاهش داده و چربی کمتری مصرف کنید. مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای، نوشابه، و قهوه را کاهش دهید و از نوشیدنی های فاقد کافئین مصرف کنید.

 

برای کنترل قند خون، در طول روز غذا را در وعده های بیشتر و حجم کمتری میل کنید. سعی کنید از انواع مواد غذایی با رعایت تعادل در برنامه غذایی خود بهره ببرید. ترجیحاً غذاهای تازه مصرف کنید، و از مصرف غذاهای آماده، فرآوری شده، کنسروی، نمک سود شده، و دودی اجتناب کنید.

 

چند نکته ی مهم برای درمان کیست تخمدان

 

مصرف نمک را کاهش دهید و ادویه ها یا چاشنی های دیگر مانند، سبزیجات معطر و آبلیمو را جایگزین آن کنید. 2 تا 3 بار در هفته ماهی بخورید. مصرف قند، شکر، و شیرینی را کاهش داده و یا در صورت امکان حذف کنید، و به جای آن از غلات سبوسدار استفاده کنید.مواد غذایی را به جای سرخ کردن با روغن، کباب پز یا آب پز کرده و یا در فر طبخ کنید.

 

سعی کنید در هر وعده غذایی یک منبع پروتئینی داشته باشید تا ثبات قند خونتان حفظ شود و دچار افت قند خون نشوید. گوشت، ماهی، مرغ، لبنیات، تخم مرغ، و آجیل منابع خوبی از پروتئین هستند. اما از مصرف بی رویه گوشت قرمز و تخم مرغ پرهیز کنید.سعی کنید از گوشت، مرغ، و ماهی بدون چربی استفاده کنید.

 

چند نکته ی مهم برای درمان کیست تخمدان