اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

عوارض استفاده خودسرانه از داروی متفورمین

عوارض استفاده خودسرانه از داروی متفورمین

دکتر محمدرضا مهاجرتهرانی،عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران نوشت: متفورمین برای افزایش حساسیت به انسولین بیماران دیابتی تجویز می‌شود. این دارو نسبت به رقبای خود عارضه کمتری دارد و می‌تواند باعث کاهش حدود 1 تا 2 کیلوگرم وزن در ماه شود اما برخی افراد غیردیابتی هم، برای کاهش وزن، متفورمین استفاده می‌کنند در حالی که پایین آوردن وزن، جزو عوارض این دارو محسوب می‌شود و نه محاسن آن. از این رو،‌ استفاده از آن به‌عنوان داروی کاهنده وزن در افرادی که دیابتی نیستند یا از نارسایی کلیه‌ها رنج می‌برند، باید زیر نظر و با تجویز پزشک معالج یا متخصص تغذیه باشد.

افرادی که اضافه‌وزن چندانی هم ندارند، باید با یک رژیم غذایی اصولی و کم‌کالری در کنار فعالیت بدنی مناسب در طول روز، وزن خود را پایین بیاورند و با روی آوردن به مصرف داروهای شناخته و ناشناخته، سلامت خود را به خطر نیندازند. این افراد می‌توانند فیبرهای غذایی بیشتری مانند انواع میوه‌ها، سبزی‌ها و صیفی‌ها را به جای قرص‌های لاغری در برنامه روزانه خود قرار دهند و مطمئن باشند که با این کار، هم سلامتشان بیشتر حفظ می‌شود و هم زودتر به نتیجه دلخواه که همان تناسب اندام است، می‌رسند.

هرچند عارضه مصرف متفورمین، نسبت به داروهای مشابه آن کمتر است،‌ اما مصرف‌کنندگانی که با هدف لاغری آن را می‌خورند، باید بدانند که چاقی می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های دیگر مانند کم‌کاری تیروئید یا پرکاری غدد فوق‌کلیوی باشد و مصرف خودسرانه دارو، این بیماری‌ها را از چشم پزشک و خود فرد دور نگه‌می‌دارد و باعث به خطر افتادن هر چه بیشتر سلامت با پیشرفت بیماری می‌شود. از طرف دیگر، مصرف خودسرانه متفورمین می‌تواند باعث ایجاد برخی عوارض گوارشی مانند تهوع، استفراغ، ‌درد شکم، اسهال و تغییر اجابت مزاج شود. ضمن اینکه مصرف خودسرانه این دارو در افرادی که نارسایی کلیه و درجاتی از افزایش کراتینین خون دارند، بسیار خطرناک است بنابراین نباید آن را بدون تجویز پزشک مصرف کرد.