عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

آداب مردم قرقیزستان در ماه رمضان

آداب مردم قرقیزستان در ماه رمضان

در ماه مبارک رمضان در هر گوشه از قرقیزستان که مسجدی وجود دارد، برنامه‌ها و مراسم خاصی برگزار می‌‌شود.

 

 

در این ماه مبارک مسلمانان قرقیزستان در مساجد جمع می‌شوند و نماز تراویح (بعد از نماز عشاء و در طول شب) را به جماعت برگزار می‌کنند.
نماز تراویح که هر شب و در طول ماه مبارک رمضان اقامه  می‌شود، از 20 رکعت تشکیل شده که بهتر است این نماز همراه با مؤمنان دیگر و به جماعت در مساجد خوانده شود.
علاوه براین، همزمان با خواندن نماز تراویح در اثنای آن قرآن کریم را نیز ختم می‌کنند و به این ترتیب مؤمنان روزه‌دار با ثواب تلاوت قرآن نیز همراه با برگزاری این نماز پرفضیلت دست می‌یابند.

 

 

از دیگر آداب پسندیده برای مردم قرقیزستان در این ماه پرفضیلت افطار دادن به اقوام و آشنایان‏ است و آنها به این امر برای قبولی طاعات و برکت بیشتر اعتقاد دارند.
مسلمانان قرقیزستان معمولا با آب و خرما افطار می‌کنند و در سفره افطاری غذاهای سنتی همراه با میوه و شیرینی میل می‌شود.

 

برای جماعت جوانان قرقیز در ماه مبارک رمضان غذاهای عربی موسوم به «مکلوبه» را برای افطار در نظر می‌گیرند. ساعات روزه‌داری در این کشور 18 ساعت اعلام شده و با توجه به این زمان طولانی، مصرف این غذاها باعث حفظ انرژی برای انجام فعالیت و کار در طول روز است ضمن اینکه این غذا را با ماست می‌خورند که باعث هضم آن می‌شود.

 

به باور مسلمانان قرقیزستان ماه مبارک رمضان پر از برکت است و همین امر باعث می‌شود تا مردم قرقیزستان در انجام کارهای نیک تلاش بیشتری داشته باشند.
از جمله اقدامات خیرخواهانه در این ماه مبارک اطعام نیازمندان روزه‌دار در مساجد و جمع‌آوری پول و لباس برای کودکان یتیم و خانواده‌های نیازمند توسط سازمان‌های خیریه است.

 

 

در پایان ماه مبارک رمضان همه همسلمانان قرقیزستان عید فطر را جشن گرفته و مردها با حضور مفتی اعظم نماز عید فطر را به جماعت برگزار می‌کنند.

 

دادن فطریه قبل از اقامه نماز انجام می‌شود که مبلغ آن را شورای علمای قرقیزستان تعیین می‌کند.