اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

آیا از گردن درد رنج می برید؟

آیا از گردن درد رنج می برید؟
یکی از متخصصان فیزیوتراپی با بیان اینکه گردن درد به عنوان یکی از شایع‌ترین دردهای جوامع امروزی شناخته می‌شود و یکی از دلایل شایع بروز آن ضعف عضلانی و فقر حرکتی است، گفت:‌ عوامل متعددی از جمله عادات نادرست وضعیتی، حمل اجسام سنگین، انجام فعالیت‌های طولانی و کار با کامپیوتر، تصادفات، ضربه، آرتروز، آرتریت روماتوئید، فتق دیسک بین مهره‌ای، ضعف عضلات گردن، چاقی، عفونت‌ها و فشارهای روحی در بروز گردن درد دخالت دارند.

دکتر ابراهیم عباسی، با بیان اینکه گردن ظریف‌ترین، منعطف‌ترین و درعین حال آسیب‌پذیرترین بخش ستون فقرات است، اظهار کرد: این ناحیه به سبب موقعیت خاصی که دارد، بیش از سایر نواحی مهره‌ای مستعد دردهای گوناگون و محدودیت‌های حرکتی است.

وی افزود:‌ گردن درد به عنوان یکی از شایع‌ترین دردهای جوامع امروزی شناخته شده  و یکی از دلایل شایع بروز آن ضعف عضلانی و فقر حرکتی است که متاسفانه گریبانگیر انسان مدرن امروزی شده است.

این متخصص فیزیوتراپی با اشاره به اینکه گردن از هفت مهره ظریف و کوچک تشکیل شده است، بیان کرد: ساختار دو مهره فوقانی گردن از نظر شکل و اندازه به طور ویژه‌ای با پنج مهره تحتانی آن متفاوت است. دو مهره فوقانی گردن را به ترتیب «اطلس» و «اکسیس» می‌نامند. سایر مهره‌های این ناحیه به طور معمول مشابه دیگر مهره‌های ستون فقرات هستند. ناحیه گردن دارای عضلات متعددی است که به نواحی مختلف مهره‌ها اتصال داشته و حرکات گوناگون این ناحیه را ایجاد می‌کنند.

عباسی درباره عوامل بروز گردن درد توضیح داد: عوامل متعددی ازجمله عادات نادرست وضعیتی، حمل اجسام سنگین، انجام فعالیت‌های طولانی و کارکردن با کامپیوتر، تصادفات، ضربه، آرتروز، آرتریت روماتوئید، فتق دیسک بین مهره‌ای، ضعف عضلات گردن، چاقی، عفونت‌ها و فشارهای روحی در بروز گردن درد دخالت دارند.

وی ادامه داد: همچنین بسیاری از دردهای گردن از اسپاسم یا گرفتگی عضلات ناشی می‌شود. هنگامی که بافت‌های ناحیه گردن به مدت طولانی در وضعیت‌های نامناسب قرار می گیرند عضلات، رباطها و کپسول مفصلی تحت فشار شدید قرار گرفته و در درازمدت دردهایی در ناحیه گردن پدید می‌آید. از سوی دیگر وضعیت نامناسب باعث کشیدگی بافت عضلات و بروز ضعف‌های عضلانی می‌شود که خود موجبات بروز گردن درد را فراهم می‌کند.

عباسی آرتروز گردن را نیز یکی از شایعترین بیماری‌های مفصلی دانست و گفت: بسیاری از افراد بویژه افراد میانسال از این عارضه رنج می‌برند. آرتروز در زمره بیماری‌های تخریب کننده مفاصل قرار گرفته و موجب فرسودگی و ساییدگی غضروف‌های مفاصل می‌شود.

این متخصص فیزیوتراپی با بیان اینکه آرتروز از نظر علت بروز به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی می‌شود، اظهار کرد: آرتروز اولیه بدون هیچ علت خاصی و به مرور زمان با افزایش سن به وجود می‌آید. درآرتروز ثانویه نیز عواملی نظیر شکستگی‌های درون مفصلی در بروز آن دخالت دارند. البته عوامل متعددی در بروز بیماری استئوآرتریت نقش دارند که از آن جمله می‌توان به سن، جنس، نژاد، چاقی و عوامل وراثتی اشاره کرد.

وی اضافه کرد:‌ از مهمترین علائم آرتروز گردن احساس درد، سفتی و خشکی صبحگاهی در ناحیه گردن است.
عباسی به ارائه راهکارهایی موثر به منظور پیشگیری از بروز گردن درد پرداخت و گفت: اصلاح وضعیت‌های نادرست بدن، استفاده از وسایل مناسب هنگام کار و استراحت، کنترل وزن بدن، کاهش فشارهای شدید عاطفی که باعث افزایش تنش عضلات می‌شود، اجتناب از سیگار کشیدن، تغذیه مناسب، تقویت عضلات گردن با ورزش‌های مناسب، حفظ انعطاف بافت‌های گردن با ورزش‌های مناسب، حمل صحیح بار، اجتناب از حرکات شدید، ناگهانی و کنترل نشده گردن از جمله توصیه‌های کلیدی و موثر برای پیشگیری از بروز دردهای گردنی هستند.