عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بلیط هواپیما

بلیط هواپیما

پیامبرى حضرت یسع چگونه گذشت؟

مجموعه : دینی و مذهبی
پیامبرى حضرت یسع چگونه گذشت؟
 گفته مى‏شود كه یسع، پسر عموى الیاس(ع) بوده كه پس از رحلت الیاس به تبلیغ رسالت الهى پرداخته و به همان شیوه دین و آیین الیاس، مردم را به خدا پرستى دعوت مى‏كرده است و در زمان آن حضرت، رخ دادها و گناهان بسیارى انجام پذیرفت و قبولش کرد.

و نیز ملاحظه مى‏كنیم كه قرآن به طور خلاصه و كوتاه از الیاس(ع) یاد كرده و به پیامبرى یسع اشاره‏اى گذرا داشته است، ولى كتب تاریخى درباره الیاس(ع) مملوّ از اسرائیلیات است.ما تنها رویدادى را كه طبرى نقل كرده از میان مطالب فراوانى كه منقول است برمى‏گزینیم و فشرده آن را یاد آور مى‏شویم، البته از باب اطلاع و آگاهى به بیان آن مى‏پردازیم نه این‏كه این رویداد، واقعیت داشته باشد.

الیاس آن‏گاه كه از بنى‏اسرائیل خواست بت‏پرستى را كنار گذاشته و به پرستش خداى یگانه تمسك جویند، دعوت وى را نپذیرفته و به او پاسخ مثبت ندادند، الیاس به پیشگاه خداى خود عرضه داشت: بار خدایا، بنى‏اسرائیل، از پرستش تو سر برتافتند و بر كفر و الحاد و پرستش غیر تو روى آوردند، نعمت‏هایى را كه به آنان دادى دگرگون ساز. خداوند بدو وحى‏فرمود: ما زمام امور ارزاق آنها را به دست تو مى‏سپاریم، هرگونه كه خواستى عمل نما. الیاس عرض كرد: آفریدگارا، بارانت را از آنان دریغ فرما. در پى آن سه سال بر آنها باران نبارید تا چهار پایان آنان از بین رفت و درختانشان خشكید و مردم سخت دچار گرفتارى شدند.

الیاس هر كجا كه به سر مى‏برد، خوراك و روزى او مى‏رسید و بنى‏اسرائیل هرگاه بوى نان مى‏شنیدند مى‏گفتند: الیاس این‏جاست، و در جستجوى وى برمى‏آمدند، و بدین ترتیب، اهل آن خانه مورد اذیت و آزار آنها قرار مى‏گرفت. الیاس روزى به خانه زنى از بنى‏اسرائیل پناه برد كه پسرى بیمار به نام (یسع بن اخطوب) داشت. آن زن، الیاس را به خانه خود راه داد و ماجراى او را نهان داشت. آن حضرت در حق فرزند او دعا كرد و خداوند او را از بیمارى رهانید.

و از آن پس دست از الیاس بر نداشت و بدو ایمان آورده و وى را تصدیق كرد و پیوسته با او بود و هر كجا الیاس مى‏رفت، وى نیز او را همراهى مى‏كرد. الیاس پیرمردى سالخورده، ویسع پسركى نوجوان بود و پس از آن، روزى الیاس به بنى اسرائیل گفت: اگر دست از پرستش بت‏ها بردارید از خدا مى‏خواهم كه گرفتارى‏ها را از شما بردارد.

لذا آنان بت‏ها و پیكره‏هایى را كه ساخته بودند بیرون ریختند و الیاس(ع) به پیشگاه خداوند دعا كرد و خداوند به فریادشان رسید و گرفتارى‏ها را از آنان برداشت، سرزمین‏هاى آنان سرسبز شد، ولى آنها دست از عقیده خود برنداشته و به راه راست هدایت نگشتند. وقتى الیاس(ع) چنین دید از خداى خویش درخواست نمود كه جانش را بستاند تا از شرّ آنها راحت و آسوده گردد و خداوند روح او را قبض نمود و به آسمان‏ها برد و خداوند بعد از الیاس، یسع را براى ارشاد و راهنمایى آنها مأمور ساخت».