عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

فاصله زمان شیر دادن به نوزاد (مادران بخوانند)

مجموعه : سبک زندگی
فاصله زمان شیر دادن به نوزاد (مادران بخوانند)

شیر مادر بهترین غذایی است كه برای نوزاد وجود دارد و نوزاد را از ابتلا به بیماری های مختلف مصون نگه می دارد. تغذیه با شیر مادر مانع پرخوری كودك و تكامل بهتر فك و دندان نوزاد می شود و همان طور که می دانیم شیر مادر ایده آل ترین غذا برای نوزاد است، پروتئین های شیر مادر در مقابل عفونت از بدن محافظت می کنند، چربی موجود در آن به رشد سیستم عصبی کمک کرده و کربوهیدرات ها باعث رشد باکتری های مفید در بدن می شود.

بيشتر نوزادان بايد 8 تا 12 بار در شبانه روز از شير مادر تغذيه كنند. اين روند بايد از دو سه روزگي كودك شروع شود و تا 3-6 ماهگي نيز ادامه داشته باشد. شيردهي به نوزاد را نبايد بر اساس فاصله هاي زماني معين و از روي ساعت تنظيم كنيد. فاصله زماني بين وعده هاي غذايي و مدت زماني كه كودك از شير مادر استفاده مي كند، در نوزادان مختلف متفاوت است. هر بار شيردهي مي تواند حدود 10 تا 45 دقيقه با دفعه بعدي فاصله داشته باشد.

اگر كودك شما به شير خوردن تمايل نشان دهد و به عنوان مثال شروع كند به گريه كردن و مكيدن انگشتانش، شما به هيچ وجه نبايد او را دو سه ساعت منتظر نگه داريد تا زمان شير دادن فرا برسد. اگر كودك نياز به شير خوردن داشت لازم نيست صبر كنيد. مي­توانيد همان موقع به او شير دهيد، حتي اگر زمان كوتاهي از شیردهی قبلي گذشته باشد. اصلا نگران نباشيد كه شير موجود در سينه ها تخليه مي شود. شير به طور مكرر در سينه ها درست شده و هميشه به اندازه كافي براي سير شدن كودك شير در آن ها وجود دارد. اگر كودك شما مي تواند شب ها قدري طولاني تر بخوابد هيچ اشكالي ندارد، مي توانيد در اين فاصله به او شير ندهيد.

در 2 ماهه اول که رشد نوزاد سریع است حتی اگر شیرخوار شب هم درخواست شیرمی­کند مادر باید نوزاد را همراهی کند و به او شیر بدهد. شیرخوار از 6 ماه به بالا وزن طبیعی دارد و می­تواند از ساعت 12 تا 5 صبح یکسره بخوابد. به خصوص اگر نوزادان از همان 3 یا 4 ماهگی وزن طبیعی داشته باشند لازم نیست حتما شیرخوار را برای خوردن شیر بیدار کنند. نوزاد تا صبح می­تواند بخوابد. مادران در صورتی که وزن نوزاد رشد طبیعی نداشته باشد می­توانند به نوزاد در طول شب هم شیر دهند.