عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

راهکارهایی برای موفقیت در ازدواج دوم

راهکارهایی برای موفقیت در ازدواج دوم

معمولا كساني كه در رابطه‌ زناشويي‌شان شكست خورده‌اند و جدايي را از سر گذرانده‌اند نسبت به ديگران حساس‌ترند و براي شروع يك ارتباط جديد بي‌نهايت محتاط هستند و معمولا با ديدي بسيار منفي به همه موردهاي جديد زندگي‌شان نگاه مي‌كنند ولي كم و بيش اعتقادهاي مختلفي در مورد اين ارتباط‌ها وجود دارد. به گفته روان‌شناسان؛ بسياري از خانم‌ها به سادگي بازگشت به زندگي عادي را نمي‌پذيرند و عده ديگري كه بيشتر آقايان هستند، چندان در بند رابطه شكست خورده نمي‌مانند و به سرعت خود را آماده رابطه‌اي جديد مي‌كنند. هر چند اين نظري كلي است و هر كسي را نمي‌توان با چنين ديدگاهي مورد نقد و بررسي قرار داد ولي معمولا زنان و مرداني كه تجربه يك ازدواج را داشته‌اند در بسياري از موارد از رفتارهاي مشابه تبعيت مي‌كنند. آن هم شايد به‌دليل نقش‌هاي سنتي باشد كه جامعه بر دوش مردان و زنان «سابقه‌دار در ازدواج» مي‌گذارد.

ماهنامه تپش در گفت‌وگو با روان‌شناسان و كساني كه سابقه شكست در زندگي زناشويي را داشتند و با ازدواج مجدد توانستند روي خوش زندگي را ببينند به چند نكته مهم و اساسي رسيده كه هركس با رعايت آن‌ها مي‌تواند بار ديگر شادي را در آغوش بگيرد. خاطرات تلخ را نبايد به زحمت فراموش كرد و مانند خاكروبه زير فرش پنهان‌شان كرد بلكه با ساختن خاطراتي شيرين و لذت‌بخش آن‌‌ها را براي هميشه از زندگي و خاطرات خود بيرون كرد؛‌ اين خانه‌تكاني جسم و روح تنها با پر كردن خلا و تنهايي‌ها با رابطه‌اي سالم و شاد ممكن است.

آشنايي را چگونه آغاز كنيم

لازم نيست براي اين‌كه مرد يا زن مورد علاقه‌تان را پيدا كنيد، جار بزنيد. همانگونه كه يك‌بار توانستيد همسري مطابق با معيارهاي آن روزهاي خود بيابيد باز هم امكان چنين اتفاقي وجود دارد ولي با فكر و تحقيق بسيار. قطعا آن روزها در خيابان فرياد نزديد كه «من قصد ازدواج دارم»، به همين دليل در حال حاضر هم لازم نيست چنين كاري انجام دهيد اما نبايد اين نكته را از ياد ببريد كه خود را در مسير روابط تازه قرار دهيد. به‌عنوان مثال ارتباط‌هاي دوستانه، مهماني‌هاي خانوادگي و افرادي كه در محيط كار ملاقات مي‌كنيد مي‌توانند مانند زماني كه هنوز تجربه زندگي مشترك نداشتيد، امكان مناسبي براي شروع يك رابطه تازه باشند. اگر خودتان را از چنين ديدارهايي محروم نكنيد، قطعا فرد مورد نظرتان را پيدا خواهيد كرد؛ شك نكنيد. اين نكته را كساني كه ازدواج مجدد و موفق داشته‌اند، توصيه كرده‌اند.

از تكرار اشتباهات سابق جلوگيري كنيد

برخلاف بعضي‌ها كه فكر مي‌كنند چون در ازدواج اول‌شان به هر دليلي موفق نبوده‌اند پس براي ازدواج بعدي بايد فرد مورد نظر تمام خصوصيت مثبت عالم را يك‌جا در خود داشته باشد، عده‌اي ديگر هم بي‌توجه به ايرادها و اشتباهي كه در زندگي مشترك پيشين‌شان داشتند، در ازدواج مجددشان هم بار ديگر همان‌ها را تكرار مي‌كنند. اگر همسرتان از دنيا رفته است يا طلاق گرفته‌ايد تفاوتي نمي‌كند، در يك رابطه زناشويي هر 2 طرف اشتباهاتي دارند. البته فارغ از اين‌كه اشتباهات طرف مقابل چقدر بزرگ‌تر بوده است، بهتر است با خودمان صادق باشيم و از تكرار آن رفتارها در رابطه جديدمان پرهيز كنيم. شايد حسن ماجرا در اين باشد كه اگر سابق بر اين عادت داشتيم كه تمام خصوصيات همسرمان را با انتقاد ويران مي‌كرديم در رابطه جديدتان مي‌توانيد اين را آزمايش كنيد كه انتقاد نكردن از طرف مقابل چه امتيازات خارق‌العاده‌اي دارد. فراموش كردن عادت‌هاي بد را امتحان كنيد؛ قول مي‌دهيم اصلا و ابدا ضرر نكنيد.

فراموش كنيم كه رابطه قبلي‌مان چگونه بوده است

يكي از اشتباهاتي كه ممكن است بسياري در ازدواج مجدد خود مرتكب شوند، سنجيدن همسر جديدشان با خاطره همسر پيشين‌شان است. اين‌كه اگر همسر سابق‌تان فرد قدرناشناسي بوده دليل نمي‌شود مرد يا زني كه امروز همسر دوم شماست هم همان خصوصيت را داشته باشد و شما با همان پيش‌فرض چنان رفتار كنيد كه انگار همه مردان يا زنان عالم قدرشناس نيستند. البته كمي تا خصوصيات مثبت و منفي همسر جديدتان دست‌تان بيايد زمان مي‌برد اما در اين مدت لازم است فراموش نكنيد اگر همسر سابق‌تان كلكسيوني از رفتارهاي ناپخته و منفي بوده، ممكن است فرد جديدي كه در زندگي‌تان راه پيدا كرده هم همين‌گونه باشد. باور اين نكته مي‌تواند از مشكلات بعدي جلوگيري كند.

تكليف بچه‌ها را ابتدا روشن كنيد

اگر از ازدواج سابق خود فرزندي داريد كه با شما زندگي مي‌كند، پيش از هر نكته ديگري آن را با زن يا مرد مورد علاقه‌تان در ميان بگذاريد. هر چند توصيه نمي‌شود در همان ديدار اول راجع به اين مسئله صحبت كنيد اما آن را پشت گوش نيندازيد و خيلي رك و صريح خواسته‌هاي خود را در اين زمينه به او اعلام كنيد و از او هم بخواهيد با صراحت نظرش را راجع به فرزندان شما يا فرزندان احتمالي خودش بيان كند. بسياري از كساني كه در ازدواج مجدد خود به اختلاف برخورد كرده‌اند، به اين دليل است كه ابتدا با صراحت نظر خود را در مورد فرزند خود يا طرف مقابل‌شان نگفته‌اند يا آن‌ها را در محاسبات خود درنظر نگرفته‌اند. اگر شما يا فرد مورد علاقه‌تان از ازدواج پيشين خود فرزندي دارد، بهتر است با صراحت، نظر همسر آينده‌تان در مورد بچه‌دار‌شدن احتمالي در آينده و وضعيت فرزند به يادگار مانده از ازدواج پيشين را بدون ‌هيچ رودربايستي بپرسيد.

و همچنين اگر فرزند فرد موردنظرتان در حدود سن بلوغ است، خيلي بهتر مي‌شود كه جدا از فرد مورد علاقه‌تان شخصا با او صحبت كنيد و نظرش را در مورد خودتان جويا شويد و به او اطمينان دهيد كه درصورت ازدواج شما با پدر يا مادرش جايگاهش چگونه خواهد بود. مطمئن باشيد از اين رفتارتان ضرر نخواهيد كرد.