عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

تبخال در کودکان خطرناک است

تبخال در کودکان خطرناک است

یک متخصص پوست بیان کرد: بروز تبخال در کودکان خطرناک است.

علی رضا مؤمنی توضیح داد: به علت پایین بودن توان و بنیه کودکان، ویروس تبخال به سرعت در بدن آنان منتشر می‌شود و گاهی ممکن است منجر به مرگ آنها شود بنابراین تشخیص سریع و درمان به موقع آن بسیار اهمیت دارد.

 

وی افزود: تبخال یک بیماری پوستی است که عامل آن یک ویروس به نام تبخال است. معمولا اکثر افراد این ویروس را تجربه می‌کنند و در بسیاری از موارد تبخال به صورت کامل بهبود نمی‌یابد و در بدن باقی می‌ماند. معمولا تبخال‌ها با یک استرس که موجب کاهش ایمنی بدن می‌شود، شروع به حیات می‌کنند. ایجاد تغییرات در بدن مانند قاعدگی و هیجانات بیش اندازه نیز منجر به فعال شدن ویروس تبخال می‌شود. ضایعات تبخال به صورت تاول‌های ریز قرمز رنگ و خارش‌دار به همراه احساس سوزش شکل می‌گیرد. تبخال بیشتر در صورت دیده می شود و پس از بهبود تبخال در صورتی که فردی مجدد دچار این عارضه شود، ویروس درست در همان جایی که ذخیره شده است دوباره عود می‌کند.

 

مؤمنی با اشاره به اینکه از مشخصات تبخال‌های عود کننده این است که مجدداً در همانجای قبلی بروز می‌کند و به صورت گروهی در کنار هم ظاهر می‌شود، تصریح کرد: این ضایعات در عرض یک هفته خود به خود رفع می‌شوند و به ندرت ممکن است که جای آن باقی بماند.

 

این متخصص پوست به درمان تبخال از طریق داروهای ضد ویروسی اشاره کرد و افزود: معمولا به ندرت اتفاق می‌افتد که تبخال عود کند و مجدد تکرار شود و تنها در صورت عود مجدد است که پزشک مجبور می‌شود داروهای ضد ویروس را چندین ماه و حتی چند سال تجویز کند.

 

مؤمنی با بیان اینکه عمر یک تبخال معمولا کوتاه است و یک عرض یک هفته برطرف می‌شود، تصریح کرد: مشخص نیست تبخال به چه علت ایجاد می‌شود اما یکی از علل مهم بروز تبخال، حساسیت‌هایی است که گاهی در کل بدن منجر به ایجاد ضایعات قرمز رنگ و خارش دار می‌شود.

 

وی با بیان اینکه ممکن است تبخال در ناحیه تناسلی ایجاد شود، ادامه داد: تبخال ناحیه تناسلی بسیار خطرناک و قابل سرایت از طریق روابط جنسی است و به همین دلیل تشخیص و درمان آن بسیار با اهمیت است و در صورت بروز این بیماری در زنان باردار،‌ زایمان باید به صورت عمل سزارین انجام شود.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به ارتباط میان تبخال و آنسفانیت مغزی گفت: تبخال بیماری شایعی است. اگرچه ویروس تبخال یکی از عوامل آنسفانیت مغزی است اما بسیار نادر است که تبخال‌ها منجر به آنسفانیت مغزی شوند.