عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

چگونه از ابتلا به آلرژی جلوگیری کنیم؟

چگونه از ابتلا به آلرژی جلوگیری کنیم؟

بعضي‌ افراد با آمدن بهار گرفتارش مي‌شوند اما شروع شدن زمستان هم مانع تجربه كردن حساسيت‌هاي آزار‌دهنده نمي‌شود. ممكن است در فصلي خاص آلرژي سراغ‌تان بيايد يا اشتباهي ساده در سفارش دادن غذا يا انتخاب لباس باعث تشديد نشانه‌هاي آلرژيك‌تان شود اما دليلش هر چه باشد، چيزي از آزار‌دهنده بودن عطسه‌ها، تنگي نفس‌ها، آبريزش‌هاي بيني و التهاب‌هاي بدني كم نمي‌كند.

 

شايد استفاده از ماسك راهي براي كم كردن اين مشكلات باشد اما بيشتر از آنكه به راهي براي حل مسئله شباهت داشته باشد، نوعي پاك كردن صورت آن است. اگر شما هم براي دست به گريبان شدن با نشانه‌هاي آلرژي و آسم، تنها به بهانه كوچكي نياز داريد، اين مطلب را بخوانيد. ما به شما مي‌گوييم چطور با ساده‌ترين راه‌ها سبك زندگي‌تان را تغيير دهيد تا آلرژي دست از سرتان بردارد.

اسپري بيني بخريد

شست‌وشوي هر روزه بيني مي‌تواند به شما خدمت زيادي بكند. اگر مي‌توانيد هر روز يك يا دو بار سرم نمكي استنشاق كنيد تا بيني‌تان را شست‌وشو دهد. اسپري‌هايي مثل «دكوسالين» هم مي‌تواند در شست‌وشوي بيني و كم كردن نشانه‌هاي آلرژي به شما كمك كند. اين درمان نه هزينه زيادي دارد و نه از شما وقت زيادي مي‌گيرد. پس آن را جدي بگيريد تا كارتان به درمان‌هاي وقت‌گير و پرهزينه نكشد.

 

سلامت معده‌تان را بررسي كنيد

شايد همه نشانه‌هايي كه تجربه مي‌كنيد شما را به اين نتيجه برساند كه دچار آلرژي هستيد اما بسياري از افرادي كه مثل شما خود را آلرژيك مي‌دانند از بيماري‌هاي ديگري رنج مي‌برند و به‌خاطر شباهت علائم‌شان با نشانه‌هاي بيماران آلرژيك، خود را در مقام تشخيص بيماري قرار مي‌دهند و با خوددرماني اشتباه كار را براي درمان مشكل اصلي سخت مي‌كنند. اگر شما مدام بايد صداي‌تان را صاف كنيد، خلط گلو داريد و در ريه و سينوس‌هاي‌تان احساس ناراحتي مي‌كنيد، نبايد خود را صددرصد مبتلا به آلرژي بدانيد.

اين نشانه‌ها مي‌تواند به دليل برگشت يا ريفلاكس اسيد معده باشد و شما با درمان مشكلات معده و پرهيز غذايي و البته بلافاصله بعد از خوردن غذا نخوابید، مي‌توانيد نشانه‌هاي آزار‌دهنده را برطرف كنيد.

 

كمتر استامينوفن بخوريد

حتي مصرف برخي از داروها هم مي‌تواند در مبتلا شدن شما به مشكلات تنفسي و آلرژي تاثير بگذارد. محققان مي‌گويند استامينوفن يكي از اين داروهاست كه كودكان و نوجوانان با مصرفش گرفتار اين بيماري مي‌شوند. بررسي‌هاي پژوهشگران نشان مي‌دهد مصرف داروي استامينوفن احتمال بروز خس‌خس تنفسي و آلرژي را در كودكان و نوجوانان بالا مي‌برد و حتي ممکن سال‌ها بعد از مصرف اين علائم را به جان آنها بيندازد.

لاغر كنيد

محققان مي‌گويند چاق‌ها 26 درصد بيشتر از ديگران گرفتار آلرژي مي‌شوند. از نظر آنها هنوز نمي‌توان گفت آيا چاقي، آلرژي را سبب مي‌شود يا خير ولي مطالعات‌شان نشان مي‌دهد با كنترل چاقي در افراد مي‌توان از بروز آلرژي پيشگيري كرد. امتحانش مجاني است. با لاغرتر شدن هم مي‌توانيد در برابر آلرژي سد بسازيد و هم از هزار و يك بيماري كشنده يا ناتوان كننده ديگر فرار كنيد.

 

هواكش‌ها را روشن كنيد

هواكش‌هاي حمام يا هود آشپزخانه ممكن است صداي آزار‌دهنده‌اي داشته باشند اما براي جنگيدن با آلرژي چاره‌اي جز استفاده از آنها نداريد. هنگام آشپزي يا دوش گرفتن بايد به هر راهي رطوبت را از خانه بيرون كنيد. باز كردن پنجره مي‌تواند يكي از اين راه‌ها باشد اما در روزهاي سرد يا روزهايي كه سطح آلودگي هوا بالاست اين كار به شما كمك چنداني نمي‌كند. به جاي آن بهتر است از هواكش‌ها كمك بگيريد و رطوبت اضافي را با كمك‌شان از خانه بيرون كنيد. گفته مي‌شود رطوبت داخلي ساختمان نبايد از 30 تا 40 درصد بالاتر باشد، پس اگر تحمل صداي هواكش‌ها را نداريد، چند دقيقه‌اي هدفون را در گوش‌تان بگذاريد و كمي موسيقي گوش كنيد.

 

ماست پرچرب بخوريد

پژوهش‌هايي كه در مورد تغذيه مادران باردار انجام شده است نشان مي‌دهد خوردن ماست كم‌چرب در دوران بارداري احتمال ابتلا به آسم در كودكان را 60‌درصد افزايش مي‌دهد. محققان مي‌گويند مادراني كه ماست پرچرب مي‌خورند‌ سيستم ايمني كودكان در برابر آلرژي مقاوم‌تر مي‌شود و اين مشكل كمتر سراغ فرزندان‌شان مي‌آيد. پس اگر پزشك‌تان محدوديت خاصي را در اين مورد برای‌تان تنظيم نكرده است، هر روز مقداري ماست پرچرب از يك برند مطمئن را در برنامه غذايي‌تان قرار دهيد.

 

آب‌درماني كنيد

تا جايي كه مي‌توانيد مايعات بنوشيد. با اين كار شايد نتوانيد مشكل اصلي يعني حساسيت فصلي‌تان را درمان كنيد اما لااقل مي‌توانيد عوارض آن را كمتر كنيد. متخصصان مي‌گويند با اين كار باعث مي‌شويد حساسيت اثر كمتري بر بدن‌تان بگذارد. گذشته از اين، شما با مصرف مايعات بيشتر، به ويژه آب، مي‌توانيد با يك تير دو نشان بزنيد و در فصل سرما، با بيشتر كردن دفع بدن‌تان به دفع سريع‌تر ويروس‌ها از بدن‌تان هم كمك كنيد. كار سختي نيست؛ كافي است هميشه يك ليوان آب روي ميز كارتان داشته باشيد تا به محض افتادن چشم‌تان به آن براي نوشيدنش اقدام كنيد.

 

خانه را دستمال بكشيد

جارو زدن بلاي جان آلرژیت‌هاست. فقط جاروهاي دستي نيستند كه گرد و غبار خانه را از اين گوشه به آن گوشه مي‌برند و ذرات معلق را وارد ريه‌هاي شما مي‌كنند، اگر آلرژي داشته باشيد حتي استفاده از جاروبرقي هم مي‌تواند براي شما مشکل‌سازشود و نفس كشيدن را براي‌تان سخت كند.

 

براي فرار از چنين تهديدي، بهتر است به جاي جارو كردن خانه، روي سراميك‌ها را با دستمال نمدار تميز كنيد. كار سختي نيست. يك‌بار با دستمال نمدار آشغال‌ها را ذره‌ذره در گوشه‌اي از خانه جمع كنيد و بار ديگر با يك دستمال نمدار كل خانه را برق بيندازيد.

هرچه مي‌خوريد را بنويسيد

شايد آلرژي شما به‌خاطر هواي زمستان تشديد نشده باشد و خوراكي‌هايي كه خورده‌ايد باعث عود كردنش باشد. حتما اولين جمله‌اي كه با خواندن سطر قبل مي‌گوييد اين است که «من كه چيز خاصي نخوردم!» زياد به حافظه‌تان اعتماد نكنيد و براي مطمئن شدن از اينكه خوراك‌تان دليل اين مشكلات است يا نه، يك روز هرچه مي‌خوريد را بنويسيد. اگر نشانه‌هاي آلرژي فرداي آن روز تشديد شد، مي‌توانيد سري به فهرست غذاي‌تان بزنيد و متهمان اصلي را پيدا كنيد. با مشاهده تفاوت‌هاي فهرست آن روز با فهرست روزهاي ديگر مي‌توانيد دليل آلرژي‌تان را حدس بزنيد.

 

ويتامين‌درماني كنيد

كم بودن يا كافي بودن ويتامين‌ها در بدن شما مي‌تواند سرنوشت سلامت‌تان را تهديد كند. متخصصان بر اين باورند كه حتي انواع مختلف و مهلك سرطان‌ها هم به‌خاطر كمبود برخي ويتامين‌ها به جان افراد مي‌افتند. در مورد آلرژي هم وضعيت به همين صورت است. متخصصان ادعا مي‌كنند با مصرف ميزان كافي ويتامين B، K  و C از طريق رعايت رژيم مناسب غذايي مي‌توانيد رد پاي آلرژي را در زندگي‌تان محو كنيد. پس تا فصل مركبات تمام نشده به منبع‌هاي سرشار ويتامين C پناه ببريد. ويتامين k را هم مي‌توانيد در سبزيجات تازه، گوشت و پنير پيدا كنيد. براي تامين ويتامين B بيشتر هم مي‌توانيد كدو حلوايي، روغن زيتون و تخم‌مرغ مصرف كنيد.

 

مراقب كودك‌تان باشيد!

سن ابتلا به آلرژي در ايران پايين آمده و براساس بررسي‌هايي كه در سال 2010 انجام شده است، ميزان شيوع آسم در ايران در ميان كودكان شش تا هفت سال در برخي استان‌ها بين پنج تا 10 درصد و در تعدادي ديگر بين 10 تا 20 درصد گزارش شده است. در اين بررسي‌ها مشخص شده كه حدود 7/5 تا 6 درصد كودكان ايراني از آسم شديد رنج مي‌بردند اما ميزان كودكان آلرژيك از آنهايي كه آسم شديد داشته‌اند بسيار بيشتر بوده است. اين آمارها را سال گذشته رئيس مركز تحقيقات آسم، آلرژي و ايمنولوژي دانشگاه علوم‌پزشكي تهران در نهمين كنگره دوسالانه آسم‌، آلرژي و ايمنولوژي ارائه كرده بود.

 

اگر درمان نشويد. . .

اگر آلرژي‌تان را درمان نكنيد به زودي شما هم به جمع ميليون‌ها مبتلا به آسم اضافه مي‌شويد. در سال2011، 250 تا 300 ميليون نفر در سراسر جهان به آسم مبتلا بودند و هر ساله حدود 250هزار نفر به خاطر اين بيماري جان خود را از دست مي‌دهند.

 

شب‌ها موهاي‌تان را بشوييد

اگر عادت به  ژل و موس مو  دارید، بايد انتظار تشديد نشانه‌هاي آلرژي را هم داشته باشيد. شايد نتوانيد موهاي سركش‌تان را بدون اين مواد شيميايي رام كنيد اما لااقل مي‌توانيد بعد از رسيدن به خانه سرتان را دوباره بشوييد و آنها را از موهاي‌تان پاك كنيد. نيازي به استفاده دوباره از شامپو نيست. فقط با كمك آب موها را بشوييد و مواد شيميايي كه مي‌توانند آلرژي‌زا باشند را از آنها پاك كنيد.

 

آرام باشيد

آرامش روان بر هر درد بي‌درمان دواست. اگر مي‌خواهيد با آلرژي مبارزه كنيد، اول بايد خونسردي‌تان را حفظ كنيد. زماني كه شما استرس داريد، سطح هورمون كورتيزول در بدن‌تان بالا مي‌رود و اين هورمون مي‌تواند نشانه‌هاي آلرژيك را تشديد كند. اگر راه‌هاي ديگر را براي درمان بيماري‌تان به كار مي‌بنديد، مي‌توانيد از اين توصيه هم براي داشتن حال بهتر كمك بگيريد.

 

در لحظه‌اي كه نشانه‌هاي آلرژي‌تان عود مي‌كند، يك گوشه آرام بنشينيد و براي آرام كردن ذهن‌تان تلاش كنيد. شايد ياد گرفتن چند نشانه مديتيشن و تن‌آرامي بتواند به شما كمك كند. محققان در يك بررسي ثابت كرده‌اند با كمك ورزش يوگا مي‌توان آمار مبتلايان آلرژي را پايين آورد. از ميان شركت‌كنندگان بررسي آنها 39 درصد از بيماران به بيش از يك آلرژي مبتلا بودند که نتايج نشان داد اين گروه از استرس بيشتري رنج مي‌برند.

 

به لباس‌هاي‌تان نگاه كنيد

سرماي هوا شما را مجبور به پوشيدن لباس‌هاي بيشتری مي‌كند اما گاهي همين تلاش براي ايمن شدن در برابر سرما آلرژي‌تان را تشديد مي‌كند. برخي لباس‌ها از موادي توليد شده‌اند كه مي‌توانند آلرژي‌زا باشند پس اگر در حراجي‌ها يك پالتو را به قيمتي بسيار ارزان خريده‌ايد به خودتان نباليد. ممكن است همين پالتوي دوست داشتني شما از پارچه‌اي دوخته شده باشد كه نشانه‌هاي خاموش آلرژي را بيدار مي‌كند. شايد هم پليورهاي‌تان از نخ‌هايي بافته شده باشند كه حساسيت را به جان‌تان مي‌اندازد. پس در روزهايي كه علائم آلرژي بيشتر از قبل به شما حمله مي‌كنند، نگاهي به لباس‌هايي كه به تن كرده‌ايد بيندازيد.
تان را چك كنيد

 

نمي‌توانيم به شما توصيه كنيم سراغ بالش پر برويد يا اينكه از بالش پشمي استفاده كنيد. هر كدام از اين بالش‌ها مي‌توانند حساسيت‌زا باشند پس اگر نشانه‌هاي‌تان در صورت استفاده از اين بالش‌هاي راحت تشديد مي‌شود، سرتان را روي‌شان نگذاريد. نمونه‌هاي نامرغوب الياف مصنوعي هم مي‌توانند گذشته از حساسيت‌زا بودن سلامت شما را از جهات ديگر هم تهديد كنند اما اگر يك بالش مرغوب از الياف مصنوعي تهيه كنيد و سراغ نمونه‌هايي برويد كه روي بسته‌بندي‌شان «ضدحساسيت» هم نوشته شده است، تا اندازه‌اي خيال‌تان نسبت به كنترل علائم آلرژي مي‌تواند راحت باشد.

 

ملحفه‌ها را بجوشانيد

شستن ملحفه‌ها با آب داغ مي‌تواند دوام‌شان را كم كند، رنگ و روي‌شان را ببرد يا اينكه باعث آب رفتن‌شان شود اما برخي بررسي‌ها نشان مي‌دهند اگر آنها را در دماي پايين بشوييد نمي‌توانيد غبارها و آلودگي‌هايي كه باعث تشديد نشانه‌هاي آلرژيك مي‌شوند را حذف كنيد. يك بررسي مي‌گويد براي رسيدن به اين هدف، بايد ملحفه‌هاي‌تان را هر هفته در آب 140 درجه بجوشانيد. شايد چنين كاري براي‌تان ممكن نباشد اما بهتر است ماشين لباسشويي‌تان را روي بالاترين درجه روشن كنيد.

دستگاه تصفيه‌ هوا بخريد

تنها آلودگي هوا نيست كه بايد شما را به فكر خريدن يك دستگاه تصفيه هواي خانگي بيندازد. اگر به آلرژي مبتلا هستيد، در روزهاي هواي پاك هم حتي اين دستگاه‌ها مي‌توانند به شما خدمت كنند. پس با توجه به متراژ خانه‌تان يك دستگاه را انتخاب كنيد و براي عوض كردن فيلترش در فاصله‌هاي زماني كه روي كتابچه دستگاه توصيه شده هم حساس باشيد. اين دستگاه‌ها شما را از شر ذرات معلقي كه به سلامت‌تان آسيب مي‌زنند راحت مي‌كند.

 

سوزن‌ها را فراموش نكنيد

متخصصان طب سوزني مي‌گويند تكنيك‌هايي كه استفاده مي‌كنند مي‌تواند اغلب بيماري‌ها را از جان شما بيرون كند. مطالعات پژوهشگران هم برخي از ادعاهاي آنها را تاييد مي‌كند. يكي از اين پژوهش‌ها از تاثير مثبت سوزن‌هاي آنها براي درمان آلرژي مي‌گويد. از نظر پژوهشگران از آنجا كه سوزن‌هاي اين طب مي‌توانند سطح هورمون استرس را در بدن كاهش دهند، در كم كردن نشانه‌هاي آلرژي هم مي‌توانند موثر باشند.

 

آفتاب بگير، آلرژي نگير!

پنج سال پيش بود كه دكتر فرهاد غريب‌دوست، رئيس مركز روماتيسم ايران از نتايج پژوهش‌هايي پرده برداشت كه مي‌گفت بيشتر از نيمي از ايراني‌هاي زير 40 سال، دچار كمبود ويتامين D هستند و دو سال بعد رئيس انستيتو تحقيقات تغذيه و صنايع غذايي كشور ادعا كرد كه 80 درصد ايراني‌ها به كمبود اين ويتامين مبتلا هستند.

 

درحالي كه نور خورشيد تاثير اصلي را بر تامين ويتامين D بدن مي‌گذارد و تنها 20 درصد ميزان مورد نياز آن از طريق مواد غذايي جذب مي‌شود، متخصصان هشدار مي‌دهند ايراني‌ها به اندازه كافي در معرض تابش خورشيد قرار نمي‌گيرند و به همين دليل بيشتر از 50 درصدشان به كمبود اين ويتامين مبتلا هستند.

 

قصه كمبود ويتامين D و مشكلات ناشي از آن طولانی است اما حالا كه در مورد آلرژي نوشتيم، بايد بگوييم از نظر محققان، كافي نبودن ميزان اين ويتامين در بدن كودكان آنها را به آلرژي مبتلا مي‌كند. محققان مي‌گويند آشتي با نورخورشيد، ماهي، روغن ماهي، سبزيجات و لبنيات مي‌تواند در تامين اين ويتامين تاثيرگذار باشد و كنار گذاشتن آنها، گذشته از پوكي استخوان، سرطان و مشكلات جبران‌ناپذير ديگر، افراد را در بزرگسالي به آلرژي مبتلا مي‌كند.

 

البته يادتان نرود نور خورشيد ويتامين D را تامين مي‌كند اما اگر بدون استفاده از ضدآفتاب فرزندتان را در معرض آن قرار دهيد، احتمال ابتلايش در آينده به مشكلات پوستي و سرطان پوست را بالا مي‌بريد.