در رژیم گرفتن مراقب سلامتی خود باشید

در رژیم گرفتن مراقب سلامتی خود باشید
به گفته یک مشاور تغذیه، رژیم لاغری حتماً باید زیر نظر متخصص تغذیه و رژیم درمانی باشد، چون برنامه غذایی هر فرد بنا به چاقی، لاغری، و ابتلا به بیماریهای کلیوی، سرطانی و قلبی فرق می کند و باید طبق یکسری آزمایش ها و شرایط مخصوص هر فرد تعیین شود.

برلیانت بزرگمهر افزود: امروزه بسیاری از افراد با اضافه وزن و چاقی روبه رو هستند و اصرار به رژیم گرفتن دارند. خیلی از افراد صرفاً به خاطر زیبایی و آراستگی ظاهر رژیم می گیرند ولی مهم تر از آن توجه به سلامت فرد است که میزان طول عمر و مقاومت افراد را در مقابل بیماری های بیشتر می کند.

وی در پاسخ به اینکه چرا برخی افراد با گذشت مدتی پس از رژیم درمانی و کاهش وزن مجدداً به وزن اول خود برمی گردند، گفت: خیلی از افراد رژیم های غلط می گیرند و فقط کاهش فوری وزن برایشان مهم است. در صورتی که رژیم های خودسرانه و اینکه فرد از صبح تا شب چیزی نخورد جز تحمیل یکسری عوارض ناخواسته حاصلی ندارد.

او افزود: در عین حال برخی به افراد غیر متخصص برای رژیم گرفتن مراجعه می کنند و رژیم بسیار کم کالری به آن ها تجویز می شود که قابل تحمل نیست و فرد پس از مدتی دیگر نمی تواند این رژیم را تحمل کند و نسبت به خوردن هله هوله حریص تر می شود. به گفته این مشاور تغذیه و رژیم درمانی رژیم های شدید کم خوری فرد را از پا در می آورد و او را بیمار می کند.

بزرگمهر رژیم صحیح غذایی را حاوی هر ۵ گروه هرم غذایی عنوان کرد و گفت: در رژیم های غیر اصولی معمولاً اولین چیزی که حذف می شود گروه کربوهیدرات مانند مواد قندی و نشاسته ای، نان و برنج، سیب زمینی و ماکارونی است، در حالی که گروه کربوهیدرات ها انرژی سلول عصبی را تأمین می کنند و در نتیجه فرد پس از مدتی عصبی می شود. وی گفت: سردرد، سرگیجه، افسردگی، بی حالی، بی میلی، ریزش مو، کم خونی، ناراحتی های گوارشی، پوکی استخوان در سالمندان و نرمی استخوان در کودکان و جوانان از پیامدهای رژیم های غیر اصولی است.

بزرگمهر به این نکته اشاره کرد که گرفتن رژیم های کم کالری سبب می شود تا بدن به متابولیسم پائین عادت کند و به محض کنار گذاشتن رژیم فرد حتی با خوردن غذای عادی هم چاق می شود. بنابراین این رژیم ها به هیچ وجه مفید نیست. وی گفت: مفهوم رژیم گرفتن کم خوردن یا نخوردن نیست، بلکه صحیح خوردن است و حتی ممکن است فرد در حین رژیم بیشتر از قبل غذا بخورد ولی لاغر شود، چرا که امروزه ثابت شده چاقی به دلیل بدخوری و مصرف مواد پرکالری است.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی بالا بردن سوخت و ساز بدن هنگام رژیم را بسیار مهم دانست و گفت: در کنار رژیم باید ورزش های مختلفی از جمله پیاده روی، شنا یا کوهنوردی را در برنامه روزانه قرار داد تا نتیجه بهتری گرفت.

مطالب خواندنی و جالب

گالری عکس های دیدنی و جالب