اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

گفتگو با احسان علیخانی درباره حواشی بهار نارنج

گفتگو با احسان علیخانی درباره حواشی بهار نارنج

گفتگوی خواندنی با احسان علیخانی درباره حواشی بهار نارنج

 

 

برنامه های تحویل سال نو امسال هم مثل همیشه بدون حاشیه نبود. حاشیه هایی که البته اغلبشان در تعطیلی رسانه ها در هفته های اول فروردین گم شد یا بیشتر در فضای مجازی بازتاب پیدا کرد. بدون تردید امسال هم موفق ترین و پربیننده ترین برنامه در میان اجراهای شب عید، برنامه «بهارنارنج» شبکه 3 با محوریت احسان علیخانی بود.

برنامه ای که با زمان طولانی و تنوع مهمان هایش از بقیه شبکه ها جلو زد و البته همین شاخص بودن آیتم ها و مهمان ها تبعاتی هم داشت؛ شروع دوباره این زمزمه که ولخرجی های تهیه کننده و اسپانسر کردن کلفت برنامه بوده که پای آن همه چهره و مهمان را به «بهارنارنج» بازکرده و هر کدام از مهمان های برنامه بری چند دقیقه حضور در کنار احسان علیخانی، مبالغ چند میلیونی و چند 10 میلیونی گرفته اند.

انتقادات زیاد بوده و البته احسان علیخانی برای همه آنها پاسخی دارد. او با رد همه این شایعات گفت که چنین اخباری به دلیل رقابت در شبکه ها راه می افتد و او نه پولش را داشته که از این ولخرجی ها بکند و نه اصلا اعتقادی به این کارها دارد. «از این کارها بکنم گور خودم را کنده ام.»

 

در مورد برنامه بهارنارنج صحبتی که مطرح شد این بود که اسپانسر خیلی خوبی داشته و دستش خیلی باز بوده برای اینکه به مهمانانش پول خوبی بدهد و مهمانان سرشناس تری را به برنامه بیاورد.

نه بابا، بیچاره مهمانان بدبخت ما. اصلا کسی با ما صحبت پول نکرد.

یعنی هیچ کس برای اینکه به برنامه بیاید درخواست مالی نداشت؟

من بهشان هدیه دادم. بهشان عیدی دادم. یک مهمان نداشتم که بگوید اینقدر می گیرم می آیم؛ از مریلا زارعی بگیر تا محسن تنابنده تا کی روش و بقیه، بازیگرها و همه، من مدیون شما و جد و آبادتان هستم حتی اگر یک نفر گفته باشد من یک ریال می خواهم. اینقدر بیچاره ها محبت داشتند و به من احترام گذاشتند.

بالاخره عیدی تان قابل ملاحظه بود یا نه؟ می گویی عیدی چقدر بود؟

واقعا نه. من شرمنده همه شان هستم از دم. می دانید این سوءتفاهم کجا به وجود می آید؟ آنجا که از برنامه دیگری زنگ می زنند به یک نفر تا دعوتش کنند، اما طرف شاید دلش نمی خواهد برود، یا دل چرکین است یا مثلا دوستی و رفاقتی ندارد و ممکن است آن وسط عددی مطرح شود اما دعوت ما را شاید از سر دوستی و محبتشان است که می پذیرند. هرچه که هست، وقتی به کسی زنگ می زنم، یک نفر از بازیگرها یا خواننده ها نیست که بگوید احسان بحث مالی چطور است؟ اصلا و ابدا. من خودم برای مهمان هایم کادو گرفتم.

 

اسپانسرتان که اسپانسر خوبی بود…

اسپانسر مربوط به شبکه است، مال سازمان است و به ما ربطی ندارد. پول را به خود سازمان می دهد و ما طرف حساب سازمان می شویم.

اما شاید به واسطه همین اسپانسر برنامه شما پرخرج ترین برنامه شب عید بود.

از حیث تولید چون ما هم خیلی برنامه شهرستان داشتیم، هم مستند ساختیم، هم کلیپ ساختیم، هم مسافرهای شهرستانی داشتیم که هزینه های اقامت داشتند، هم زمان طولانی داشتیم، خب بله، اما جالب است که این برنامه از همه برنامه های دیگری که من برای اول سال ساخته ام، ارزان تر بود.

یعنی از برنامه های سال های قبل کمتر هزینه شد؟

ارزان تر با اختلاف زیاد.

کمتر خرج کردید یا دستتان باز نبود؟

کمتر خرج کردیم اوضاع سازمان هم از نظر مالی خراب است دیگر.

این باعث محدودیت و بسته شدن دستتان نشد؟

چرا خب. برای همین است که می گویم از شایعات خنده ام می گیرد.

بعد از اینکه این شایعات بیشتر شد، چند نفر از مدیران زنگ زدند و گفتم بیچاره مهمان های من! تو اصلا بگو یک نفر درخواست مالی داشته باشد. اصلا امکان مالی داشتیم؟ برای همین است که فضا کلا رفاقتی و لطف و محبت و معرفتی می شود. ما در تولیداتمان کلی خواننده داشتیم و کلیپ تهیه کردیم. لوکیشن های مختلف در شیرخوارگاه آمنه و محک و کهریزک. مهمانان برنامه متنوع بودند. فقط تیتراژ من را 7 تا خواننده خوانده بودند اما مسال کمتر از همیشه هزینه کردیم و ارزان تر از همیشه برنامه را بستیم.

 

مهمانی نبود که نتوانید بیاورید. به هر دلیل؟

نه، واقعا نه.

مثلا در مورد رضا عطاران که سازمان عقیده دارد در برنامه زنده نباشد.

رضا را که من پارسال آوردم.

در برنامه زنده نبود.

پارسال در هر پارت، تولیدی و زنده می گرفتیم چون مهمانان زنده برنامه شان طولانی می شود و نمی شود همه را زنده آورد. شهاب حسینی را هم پارسال قبلا ضبط کرده بودیم. مهران مدیری را هم زنده گرفتیم. اگر می خواستیم همه سه ستاره را زنده بیاوریم که می شد 20 ساعت برنامه.

در مورد عطاران بالاخره این محدودیت وجوددارد.

حداقل من که پارسال چنین مشکلی نداشتم.

شما از الان برنامه ماه عسل را استارت می زنید؟

هنوز که خبری نیست. وقتی این شایعات مطرح شد، اوایلش خنده ام گرفت. بعد دیدم که موضوع را باور کرده اند. آخر مهمان 20-30 میلیونی؟ برایم خیلی خنده دار بود. تو فکر کن که یک درصد! مگر اینکه بمیرم به یک آدم 20 میلیون پول بدهم که بگویم بیا تلویزیون به مردم تبریک عید بگو. بمیرم هم حاضر نیستم چنین پولی بدهم، بمیرم. حاضرم خداحافظی کنم از تلویزیون.

این را با قاطعیت می گویم که حتی یک نفر از مهمانان من سوال نکردند که چقدر می دهند و این برنامه چی هست. آمدند و من عیدی کوچکی بهشان دادم. این عددها که می گویند اصلا شوخی است. من احسان علیخانی هستم. به مهمان برنامه ام 20 میلیون پول بدهم که بیا بنشین روبروی من؟ اگر چنین کاری بکنم، گور خودم را کنده ام. این پول را بدهم دیگر می توانم از کسی سوال و جواب کنم؟ من صندلی را در برنامه تحویل سال برداشته ام که همه به احترام مردم بایستند.

من به مهمانانم گفته ام باید به مردم عیدی بدهید. من شرمنده خواننده هایی هستم که برایم تیتراژ را اجار کرده اند؛ رضا صادقی، بابک جهانبخش، مازیار فلاحی و محمدرضا هدایتی. جواد رضویان برای من آیتم طنز ساخته و می گوید پول نمی خواهم. به کی بگویم این را؟ محسن تنابنده بگو یک کلمه حرف پول زده باشد. خدا شاهد است تنها چیزی که به فکر مریلا زارعی خطور نکرد، پول بود. فقط پرسید موضوع برنامه و صحبت چیست.

این آدم ها زنده اند و هستند. می توانید بپرسید اما وقتی فضای رقابتی پیش می آید، وقتی کسی دستش نمی رسد به یک مهمان، می آید می گوید در آن برنامه فلان میلیون تومان داده اند که طرف رابرده اند. یک کلاغ چهل کلاغ می شود دیگر. من دیوانه ام؟ وقتی تلویزیون به من پول نمی دهد، از کجا بیاورم به کسی 20 میلیون بدهم؟ خدا شاهد است حتی یک نفر هم نبود که صحبت پول بکند. می خواهم همین را مردم بدانند.