عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بلیط هواپیما

بلیط هواپیما

توسعه‌ امامزاده جعفر یزد

توسعه‌ امامزاده جعفر یزد
 مدیر اسبق اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد از دستور توقف شهردار یزد برای پروژه‌ توسعه‌ امامزاده جعفر این شهر تا تکمیل بررسی کارشناسی نهایی چهار هکتار بافت تاریخی یزد در جلسه ای که با حضور مدیریت شهری و متولیان میراث فرهنگی استان در دو روز گذشته برگزار شد، خبر داد.

سید محمد رضا سیدحسینی – مدیر اسبق اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد ادامه داد: برخی افراد می‌گویند که بافت تاریخی مرده است. علت این است که امکانات امروزی را فقط در بافت‌های امروزی استفاده می‌کنیم، در حالی که باید امکانات به روز را در بافت‌های قدیم نیز مورد استفاده قرار دهیم.

او جمع آوری زباله‌، ورود و خروج ماشین آتش نشانی و پلیس را از جمله مواردی دانست که باید متناسب با بافت قدیم نیز مورد استفاده قرار گیرند و تاکید کرد: استفاده از این گونه امکانات در بافت‌های قدیم و جدید متفاوت است، این اتفاق در دنیا تفکیک شده است، ولی متاسفانه ایران هنوز چنین امکاناتی را برای بافت‌های تاریخی‌اش ندارد.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های خدماتی در بافت های قدیمی و گذشته براساس شرایط دیروز باید تطبیق داده شوند، به همین دلیل است که اکنون در کشورهای دیگر زندگی در این بافت ها بدون هیچ گونه نارضایتی جریان دارد و درآمد حاصل از گردشگری فرهنگی آن کشورها چند برابر درآمد نفت ما است.

سید حسینی ادامه داد: بحث اکنون تک‌دانه‌ها در بافت تاریخی یزد نیستند، صحبت‌هایی که برخی از اساتید دانشگاه مانند دکتر کریمیان داشتند، نیز در این زمینه بود که نمی‌شود به صورت تک‌بنا بافت تاریخی را ارزش‌گذاری کرد، این اتفاق مانند کتابی است که دیگر نتوان آن را خواند، در واقع بحث پیوستگی مطرح است. اگر برخی کلمات را از کل یک کتاب جدا کنیم، آن دیگر قابل خواندن نیست، بحث توسعه‌ی امام‌زاده نیز این گونه است.

وی افزود: آن گونه که متولیان امامزاده می گویند، این بنای مقدس به امکاناتی مانند مهمان‌سرا و درمانگاه نیاز دارد، که باید تامین شود، بهترین راهکار استفاده از خانه‌های تاریخی برای ایجاد مهمان‌سرا و درمانگاه برای امامزاده جعفر است، کاری که در بسیاری از شهرهای دیگر حتا در خود یزد انجام می‌دهیم، بدون اینکه قصد تخریب آنها را داشته باشیم.

او تاکید کرد: انجام این کار به یک نگاه کارشناسانه و دیدن بهتر محیط اطراف امام‌زاده جعفر یزد نیاز دارد. اگر یک نفر فکر کند که میراث فرهنگی مانع توسعه است، ظلم به میراث فرهنگی و هویت کشور کرده است.

سید حسینی همچنین درباره استفتایی که چند سال گذشته عده ای از مقام معظم رهبری درباره تخریب آثار تاریخی و میراث فرهنگی گرفته‌اند، توضیح داد: افرادی این‌گونه از مقامم معظم رهبری استفتا کردند که اگر شخص حقیقی یا حقوقی به تمام یا قسمتی از اثری یا آثار ملی کشور که حیثیت تاریخی آن توسط سازمان میراث فرهنگی تشخیص و مورد تایید قرار گرفته است‌ و در فهرست آثقر ملی نیز ثبت شده باشد، عالمانه لطمه‌ای وارد کند که سبب تزلزل بنیان آن شود، تکلیف چیست؟ ایشان فرمودند که در این‌گونه امور، ملاک مقررات مربوطه است و تخلف از آن جایز نیست.

وی که از شهریور 83 تا اوایل 85 رییس سازمان میراث فرهنگی استان یزد بود، همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا نخست یک بافت تاریخی را در فهرست آثار ملی ثبت می‌کنیم، سپس برای حفاظت از آن به بحث تک بناها و حفظ این تک‌ بناها بسنده می‌کنیم؟ گفت: قانون برای بافت و تک بنا هیچ تفاوتی قائل نیست. نمی‌شود یزد را به صورت تک‌بنا دید، ویژگی یزد بافت تاریخی آن است.

 
قوانین ثبت هم برای تک‌بنا و بافت‌های تاریخی یکسان است، چون گستره‌ی بافت در یزد زیاد است، بنابراین اگر دخل و تصرفی قرار است در آن انجام شود، به ضوابط خاص آن در طرح تفصیلی باید توجه کرد. همه ضوابط میراث فرهنگی باید با ضوابط طرح تفصیلی هم‌خوانی داشته باشد تا هر کسی نتواند به راحتی آثار تاریخی را تخریب کند.

مطالب خواندنی و جالب

گالری عکس های دیدنی و جالب

X عکس,فال,اس ام اس,پزشکی
Xبستن تبليغ
عکس,فال,اس ام اس,پزشکی