عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

علائم ابتلا به دیابت را بشناسید

علائم ابتلا به دیابت را بشناسید

برخی از افراد قبل از  آنکه به دیابت مبتلا شوند، با هیچ‌‏کدام از نشانه‌‏های این بیماری آشنایی ندارند…

از این جهت بسیار مهم است که با علائم و نشانه‌‏های آن آشنا شوند تا بتوانند به منظور حفظ سلامتی‌‏شان از ابتلا به آن پیشگیری کنند. زیرا همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. البته این نکته را باید در نظر داشت که حتی با وجود مراقبت‌‏های لازم در پیشگیری از این بیماری، ابتلا به آن قطعاً غیر ممکن نیست.

 

علائم مرتبط با دیابت نوع ۱در دیابت نوع ۲ شدید می‌‏شوند. دیابت نوع ۱ معمولا به دلیل علائم آن قابل درمان بوده و معمولا شخص در بیمارستان بستری می‌‏شود. در زیر به بررسی تعدادی نشانه‌‏های دیابت کنترل نشده در برخی افراد می‌‏پردازیم. شما هم اگر هر یک از این علائم را در خود مشاهده می‌‏کنید، سریعاً به پزشک مراجعه نمائید.

 

۴ علامت مهم دیابت:

احساس تشنگی شدید

 این نشانه چندین ماه قبل از آن‌‏که دیابت در من تشخیص داده شود در من مشهود بود. تنها هدفم این بود که تشنگی‌‏ام را از بین ببرم و مهم نبود که چقدر آب می‌‏نوشیدم. زمانی که قند خون شما بالا است، ذرات قند در خون شما شناور هستند. از آنجا که بدن شما قادر به تولید انسولین نیست و یا به آن مقاوم است «در دیابت نوع ۲»، گلوکز شناور در خون شما توسط کلیه‌‏ها دفع می‌‏شود و به همراه آن مقدار زیادی از آب بدن شما دفع می‌‏گردد. به همین دلیل است که شما معمولاً همیشه احساس تشنگی می‌‏کنید و این فرایند تا زمانی که مقدار قند خون به حالت عادی برسد، ادامه خواهد یافت.

 

کاهش وزن بدن بدون ورزش و حرکات فیزیکی

این علامت بیشتر در دیابت نوع ۱ دیده می‌‏شود. قند خون بالا و عدم وجود انسولین سبب می‌‏شود تا هنگامی که بدن برای تولید انرژی به قند نیاز دارد، از قند ذخیره شده در عضله‌‏ها و چربی‌‏ها استفاده کند و همین امر باعث از دست رفتن چربی‌‏ها و عضلات بدن می‌‏شود. بدون انسولین، بدن شما قادر به تبدیل غذا به انرژی نمی‌‏باشد و غذایی که مصرف می‌‏کنید، تا زمانی که انسولین تزریق نشود به هدر می‌‏رود. به همین علت، تزریق انسولین به بدن افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک می‌‏باشند، ضروری می‌‏باشد. در بررسی وضعیت دو بیمار مبتلا به دیابت، مشاهده گردید که بدنشان تولید انسولین ‌‏می‌‏کند، ولی نسبت به آن مقاوم است.

 

تار شدن و ضعف در بینایی

 قند خون بالا می‌‏تواند تاثیرات بسیار مخربی بر روی بینایی اشخاص بگذارد و از جمله عوارض بلندمدت دیابت نوع ۱ و ۲، نابینایی می‌‏باشد. بنا براین اگر در بینایی خود ضعف یا تاری دید احساس می‌‏کنید، ممکن است نشان از بالا بودن میزان قند خون باشد. در صورتی که میزان قند خون کنترل شود، بینایی شخص به همان حالت اول باز می‌‏گردد و سلامتی خود را مجدداً بدست می‌‏آورد.

 

احساس سوزن سوزن شدن در اندام

بی حسی و احساس سوزش در انگشتان دست و پا نشان دهنده‌‏ی گردش ضعیف خون در بدن می‌‏باشد. بالا بودن قند خون باعث کند شدن میزان گردش خون در رگ‌‏ها می‌‏شود و به همین دلیل است که بیشتر عمل‌‏های قطع عضو، در نتیجه‌‏ی عوارض دیابت هستند. کنترل میزان قند خون، از گردش ضعیف خون در بدن جلوگیری کرده و باعث پیشگیری از بسیاری از عوارض این بیماری می‌‏گردد.