اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

بدترین نوع شیرینی‌ها را بشناسید

بدترین نوع شیرینی‌ها را بشناسید
دکتر وفا زولبیا و بامیه را از بدترین انواع شیرینی‌ می‌داند و توضیح می‌دهد: «زولبیا و بامیه به دلیل داشتن مقدار زیادی روغن و شکر، کالری بالایی دارند و حتی خوردن یک دانه از آن‌ها در مقایسه با سایر شیرینی‌ها کالری زیادی به بدن می‌رساند. از سوی دیگر حتماً باید از روغن سرخ کردنی برای تهیه آن‌ها استفاده و بیش از دو بار آن روغن به کار نرود، درحالی‌که ۹۰ درصد قنادان این کار را انجام نمی‌دهند. همان طور که می‌دانید، به دلیل استفاده چند باره از روغن، ترکیب‌های سوخته و اکسیدشده که سمی هستند، از طریق خوردن زولبیا و بامیه وارد بدن می‌شوند که خاصیت سرطان‌زایی دارند.»

آن گونه که این متخصص تغذیه بیان می‌کند، حداکثر ۱۰-۷ درصد انرژی روزانه ما باید از قند و شیرینی تامین شود و اگر سهم قند و شیرینی از برنامه روزانه غذایی بیش از این مقدار باشد، از پوسیدگی دندان گرفته تا بیماری‌های قلبی – عروقی، فشارخون و بیماری‌های گوارشی به دنبال آن خواهد آمد. همچنین بدترین نوع قند، قند همراه با چربی و نمونه آن زولبیا و بامیه است. سعی کنید زولبیا و بامیه به مقدار کم مصرف کنید و هرگز با معده خالی آن را نخورید.

به دلیل اینکه در ماه رمضان تقاضا برای آش و حلیم زیاد است، برخی افرادسودجو از بی‌کیفیت‌ترین مواد غذایی برای تهیه این غذاها استفاده می‌کنند و نکته‌های بهداشتی رعایت نمی‌شودزولبیا و بامیه را فقط از قنادی‌ها بخریدزولبیا و بامیه در ماه رمضان همیشه پای ثابت سفره‌های افطاری بوده‌اند و درست است که در چند سال اخیر با صحبت‌هایی که متخصصان تغذیه از ضرر و زیان آن کرده‌اند، مصرفشان کمتر از قبل شده ولی هنوز هم طرفدار دارند. همین موضوع باعث شده برخی افراد زولبیا و بامیه را در شرایط غیربهداشتی تهیه کنند.

مهندس رضا غلامی، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت توصیه می‌کند: «حتماً زولبیا و بامیه را از شیرینی فروشی و قنادی بخرید و حتی‌المقدور کمتر از این نوع شیرینی مصرف کنید. گاهی خواربارفروشی‌ها و سوپرمارکت‌ها نیز زولبیا و بامیه می‌فروشند. اگر قصد خرید از آن‌ها را داشتید، حتماً به بسته‌بندی آن‌ها و مشخصات شیرینی فروشی توجه کنید و هرگز زولبیا و بامیه‌ای که روی سینی در خواربارفروشی‌ها گذاشته شده و هیچ نام و نشانی ندارد، نخرید ریسک بزرگی است.

 
علاوه بر این، دست‌فروشان نیز ممکن است زولبیا و بامیه بفروشند که هیچ نظارتی بر نحوه تولید آن وجود ندارد و معلوم نیست در چه شرایطی، این شیرینی‌ها را درست کرده‌اند، به همین دلیل هرگز از آن‌ها زولبیا و بامیه نخرید. نظارت ماموران بهداشتی ما در مورد تهیه زولبیا و بامیه مربوط به قنادی‌ها و شیرینی‌پزی‌هاست بنابراین باید فقط از این مراکز این شیرینی‌ها را خرید.»