عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

کمبود ماده ای خطرناک برای کودکان

کمبود ماده ای خطرناک برای کودکان

فرهاد سالاری استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در حال حاضر کم خونی و دریافت ناکافی آهن، به ویژه در بین کودکان به یک مشکل عمده بهداشتی تبدیل شده که کیفیت زندگی بسیاری را کاهش داده است.

وی گفت: بسیاری از کودکان دچار مشکلات یادگیری، بی‌توجهی یا کم توجهی، کاهش ضریب هوشی، کاهش قدرت ادراک و از همه مهمتر کاهش سرعت رشد و تکامل هستند که به طور قطع کم خونی و کمبود آهن در این عوارض و مشکلات نقش عمده دارد.

سالاری تأکید کرد: بر اساس آمارهای جهانی کمبود آهن مهمترین عامل بروز کم خونی است که این کمبود به رشد و تکامل مغزی 50 درصد کودکان صدمه زده و آنها را مستعد ابتلا به بسیار از عفونت‌ها می‌کنند.

وی افزود: در کودکان به ویژه در سال‌های ابتدایی زندگی، به دلیل سرعت رشد جسمی و تکامل مغزی نیاز به آهن بسیار بالا است و متأسفانه در اغلب موارد آهن به میزان مورد نیاز دریافت نمی‌شود.

سالاری با اشاره به اینکه مشکل عمده مربوط  به کم خونی و کمبود آهن مربوط به کودکان کمتر از 6 سال است، خاطر نشان: دریافت کافی مواد غذایی حاوی آهن به ویژه گوشت‌ها مانند گوشت قرمز غذایی حاوی ویتامین C است.

وی بیان داشت : سبزی‌ها و میوه‌ها در تمام سنین به ویژه در میان کودکان برای پیشگیری از کمبود آهن و کم خونی بسیار ضروری است.