اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

ورود حیرت آور گاوها به دنیای دیجیتال

ورود حیرت آور گاوها به دنیای دیجیتال

تحلیل حجم زیادی از داده‌ها در مزارع، انبارها، کامیون‌های حمل مواد غذایی و حتی داده‌های برگرفته از دام‌های اهلی می‌تواند به کاهش خسارت‌های کشاورزان و دامداران کمک کند.

تا 35 سال دیگر جمعیت دنیا به 9 میلیارد نفر خواهد رسید. سازمان های بین المللی پیش بینی کرده اند که برای جلوگیری از کمبود شدید مواد غذایی در آینده، روند تولید مواد غذایی باید تا آن زمان 70 درصد رشد کند. اما گسترش استفاده از مزارع در بسیاری از کشورهای توسعه یافته برای کاشت مواد اولیه سوخت طبیعی به معنای کاهش منابع اولیه خوراکی است.

به همین دلیل است که بهره گیری از فناوری های نوین در کشاورزی و نیز انتقال مواد غذایی به مصرف کنندگان از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. شرکت های مختلف دانش بنیان در چهار گوشه جهان نوآوری هایی را در این زمینه ارائه کرده اند که می تواند آینده ای روشن تر را برای امنیت غذایی بشر رقم بزند. در ادامه به بررسی چند نمونه از این فناوری ها می پردازیم:

وقتی گاوها هم دیجیتال می شوند

یکی از کاربردهای فناوری دیجیتال، به جمع آوری داده هایی در مورد وضع دام ها می پردازد. یک شرکت نوپای دانش بنیان در ایالات متحده نوعی دستگاه کوچک طراحی کرده که می تواند توسط گاو بلعیده شود. این حسگر کوچک که «قرص الکترونیک» هم خوانده می شود وارد شکم گاو می شود و با استفاده از فناوری سونار اطلاعاتی در مورد وضع اندام های داخلی حیوان به دست می آورد. جالب اینجاست که فناوری سونار در اصل برای مقاصد نظامی و شناسایی زیردریایی ها طراحی شده بود.

این حسگر اطلاعاتی در مورد ضربان قلب، دما، سطح استروژن و میزان اسید موجود در شکم گاو را جمع آوری می کند. اطلاعات به دست آمده از دام روی این دستگاه ذخیره می شود و به صورت بی سیم به گیرنده ای که در مرکز نگهداری دام موجود است انتقال می یابد. این اطلاعات از طریق اینترنت به نرم افزار ویژه ای که توسط این شرکت تهیه شده ارسال می شود. این نرم افزار داده های دریافتی را تفسیر می کند و نتایج آن را در وب سایت شرکت قرار می دهد. به این ترتیب مدیر هر واحد دامداری می تواند با واردشدن به حساب کاربری اش اطلاعات مربوط به دام های خود را مشاهده کند.

به محض این که اطلاعات دریافتی نشانگر بیماری یا مشکل جدی یکی از گاوها باشد، ایمیل و پیامک به مدیر آن واحد گاوداری ارسال می شود.

این سیستم می تواند کمک زیادی به دامداران کند. بر اساس آمارهای جهانی، بیماری و مرگ دام ها هر ساله حدود 60 میلیارد دلار به دامداران سراسر دنیا خسارت وارد می کند. به صورت معمول 40 درصد گاوهای شیری در سال حداقل یک بار مریض می شوند. این مشکلات ممکن است به سبب شیردهی زودهنگام، نوع تغذیه یا انبوهی از دلایل دیگر باشد. هشدار زودهنگام یا شناسایی خودکار بیماری می تواند نقش مهمی به جلوگیری از خسارت های احتمالی داشته باشد. این نوآوری قرار است تا چند ماه دیگر به بازار عرضه شود.

اما این سامانه یک مزیت دیگر هم دارد و آن امکان تجمیع داده های دریافتی از مناطق مختلف و مدل سازی رایانه ای است. به این ترتیب می توان مطالعات ارزشمندی در مورد رابطه عوامل مختلفی نظیر آب و هوا، ژنتیک و نوع تغذیه با بازدهی دام ها به انجام رساند.

البته پیش از این نیز فناوری های دیجیتال دیگری هم در زمینه مدیریت دام ها وجود داشت. در یکی از این فناوری ها که توسط دانشمندان استرالیایی طراحی شده بود، فرستنده های کوچکی روی گوش گاو وصل می شد. این فرستنده ها اطلاعات موقعیت مکانی دام را رصد کرده و در صورت خارج شدن حیوان از محوطه امن، هشداری در قالب یک پیامک برای صاحب آن ارسال می کنند.

کشاورزی دیجیتال

جمع آوری حجم زیادی از داده های دیجیتال می تواند کمک زیادی به کشاورزان برای تعیین زمان مناسب کاشت، داشت و برداشت کند.

در این زمینه هم فناوری های سودمندی طراحی شده است. یکی از این فناوری ها که توسط دو مهندس سابق شرکت گوگل طراحی شده است هر روز حجم زیادی از داده های مربوط به هواشناسی را از 2.5 میلیون نقطه مختلف در ایالات متحده در یافت می کند.

این اطلاعات با 150 میلیارد داده مربوط به وضع خاک ترکیب می شود و وضع جوی این مناطق را شبیه سازی می کند. این سامانه بنابر ادعای سازندگان آن می تواند اطلاعاتی همانند دما، باران یا باد را با دقت یک سوم مایل مربع برای 24 ساعت یا هفت روز آینده پیش بینی کند. دقت این شیوه جدید از هواشناسی بمراتب بیشتر از شیوه های معمول است.

هر کشاورز می تواند از طریق سایت این شرکت به این داده ها دسترسی یابد و برای نمونه زمان مناسب برای سمپاشی زمین خود را تعیین کند. زمان مناسب برای سمپاشی وقتی است که سرعت باد کم و زمین هم خشک باشد و تا مدتی هم باران نبارد. به این ترتیب سمپاشی بیشترین اثربخشی را خواهد داشت.

این سامانه داده های مربوط به وضع جوی چند ماه گذشته را با اطلاعات مربوط به فصول کشاورزی قبلی ترکیب می کند و زمان دقیق برداشت محصول را به کشاورز اعلام می دارد. به این ترتیب کشاورز می تواند آمادگی بیشتری برای برداشت محصول داشته باشد و با هماهنگی بهتر برای فروش محصولات خود تا حد امکان جلوی ایجاد ضایعات را نیز بگیرد.

تراکتورهای دیجیتال

یکی از فناوری های جالبی که در چند سال اخیر عرضه شده است با قرار دادن حسگرهای ویژه ای روی تراکتور می تواند اطلاعات ارزشمندی را به کشاورز بدهد. برای نمونه هنگام شخم زدن زمین این حسگرها می تواند اطلاعات دقیقی نظیر نوع خاک، مقدار مواد مختلف موجود در آن و حجم کود موجود در خاک بدهد.

نرم افزار ویژه ای که برای این منظور تهیه شده است، می تواند این اطلاعات را دریافت و تحلیل کند. این نرم افزار با داشتن داده هایی درمورد برداشت قبلی محصول، زمان دقیق برداشت محصول بعدی و حتی حجم کلی محصول را پیش بینی کند.

جلوگیری از اتلاف محصولات

بسیاری از مواد غذایی توسط کامیون، کشتی و هواپیما جابجا می شود تا به دست مصرف کننده برسد. هر ساله بین 10 تا 15 درصد از مواد غذایی که توسط وسایل نقلیه یخچال دار جابه جا می شود در مسیر حرکت تلف می شود و ضرری بالغ بر 25 میلیارد دلار را متوجه صاحبان صنایع حمل و نقل می کند.

خوشبختانه فناوری دیجیتال در اینجا هم می تواند نقش موثری ایفا کند. یک شرکت دانش بنیان هندی موفق به طراحی سامانه ای به نام «از مرزعه تا چنگال» (Farm-to-Fork) شده است که می تواند وضع موجود در کانتینرهای حمل مواد غذایی را مورد پایش قرار داده و هر گونه تغییر نامطلوب را به سرعت گزارش کند.

حسگرهای مربوط به این سامانه دما، رطوبت و دیگر عوامل اصلی در خراب شدن مواد غذایی را به صورت لحظه ای ارزیابی می کند و داده های به دست آمده را از طریق خطوط تلفن همراه یا بی سیم به سامانه اصلی ارسال می دارد. موقعیت جغرافیایی کانتینر هم به همراه این اطلاعات ارسال می شود. به محض بروز هر گونه مشکلی در کانتینر، دستوری به دستگاه خودکار موجود در کانتینر ارسال می شود.

برای نمونه اگر حسگرها نشان دهد که میزان اکسیژن موجود افت کرده است، فرمانی به مخزن اکسیژن موجود فرستاده می شود و به صورت خودکار میزان اکسیژن موجود افزایش می یابد. در صورتی که امکانات خودکاری موجود نباشد، هشدار یا پیغامی به تکنسین یا راننده ارسال می شود تا وی مشکل به وجود آمده را رفع کند. علاوه بر اینها، از مجموع داده های دریافتی می توان برای مدل سازی برای تعیین وضع حمل و نقل مواد غذایی و بهینه سازی آن استفاده کرد.

آینده کشاورزی دیجیتال

کشاورزی جزو حوزه هایی از فعالیت بشر بوده است که هنوز بسیاری از فعالیت ها در آن به شکل سنتی یا مکانیکی صورت می گیرد و کمتر از حوزه های دیگر تحت تاثیر فناوری های دیجیتال قرار گرفته است. با این حال آینده مبهم امنیت غذایی بشر در آینده، بحران آب و نیز کمبود سوخت از جمله عواملی است که ضرورت بهره گیری از فناوری های نوین را در این حوزه پررنگ تر می کند. گام هایی که در سال های اخیر برای گنجاندن نوآوری های دیجیتال در کشاورزی صورت گرفته، می تواند نوید بخش آینده ای روشن تر برای امنیت غذایی بشر باشد.