عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

راهکارهای طبیعی و مفید برای رفع تبخال

راهکارهای طبیعی و مفید برای رفع تبخال

اگرچه امروزه پمادها و داروهایی برای بهبود و کاهش دفعات بروز دانه های تبخال وجود دارند اما می توان از راه حل های طبیعی، مؤثر و بی خطر نیز استفاده کرد.دو ویروس عامل تبخال از سال ها پیش شناخته شده اند اما مکانیسم عمل آنها هنوز در ابهام قرار دارد.این ویروس ها در غده های عصبی به شکل خفته جای می گیرند و در پی عوامل مختلفی از جمله قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تب، خستگی یا استرس ظاهر می شوند. بسیاری از مردم حامل ویروس عامل تبخال لب هستند اما علائم آن متفاوت است.

 

عصاره گل های بادرنجبویه تاثیر خوبی در درمان تبخال لب دارد. مطالعات نشان می دهد استفاده از کرم حاوی عصاره این گیاه؛ ۴ تا ۵ مرتبه در روز روی قسمت های مبتلا، مجموعه علائم را کاهش می دهد و روند بهبود را تسریع می کند.
همچنین می توان روغن معطر بادرنجبویه را همراه با یک روغن گیاهی مناسب برای پوست مانند روغن بادام شیرین یا آلوئه ورا رقیق کرد و با تکه ای پنبه روی تبخال گذاشت.
به علاوه کرم حاوی ۱% عصاره بادرنجبویه ۲ تا ۴ بار در روز تا زمان بهبودی یا کمپرس جوشانده آن نیز مفید است.

رژیم غذایی سرشار از لیزین؛ مفید برای پیشگیری
ویروس های تبخال نیاز بالایی به آرژنین؛ یکی از ۲۰ اسید آمینه ای که پروتئین های بدن را می سازند، دارند. لیزین اسید آمینه دیگری است که می تواند با مکانیسم های مختلف، مقدار آرژنین را کاهش دهد. یکی از این روش ها برای توقف رشد ویروس ها، افزایش دریافت مواد غذایی حاوی لیزین و کاهش خوراکی هایی حاوی آرژنین است به منظور اینکه مواد لازم برای ویروس ها تامین نشود.

از همین رو توصیه می شود سبزیجات و پروتئین های حیوانی که غنی از لیزین هستند بیشتر مصرف گردد و دانه ها و قندهای تصفیه شده که سرشار از آرژنین هستند محدود شود. این توصیه می تواند در پیشگیری از بروز تبخال مؤثر باشد اما ثابت نشده که در تسریع روند بهبودی مفید است.

 

چای؛ داروی تکمیلی
خواص چای معمولا به تاثیرات آنتی اکسیدانی آن برمی گردد که کاتچین ها؛ ترکیبات گروه فلاونوئیدها عامل آن هستند. این ترکیبات باعث می شوند تا چای برای مقابله با تبخال مؤثر باشد. عصاره چای سبز نیز مانند چای سیاه می تواند مانع از تکثیر برخی ویروس ها شود.
برای بهره مندی از این تاثیر چای، یک چای کیسه ای را چند لحظه در آب گرم نگه دارید و سپس با قرار دادن در آب سرد اجازه دهید تا خنک شود. چای کیسه ای را چند دقیقه ای روی تبخال بگذارید.

 

ویتامین C؛ کاهش علائم تبخال
ویتامین C همیشه برای پیشگیری از سرماخوردگی شناخته شده بود اما می تواند برای بهبود تبخال نیز بسیار مفید باشد. مطالعات نشان می دهد مدت زمان ابتلا به تبخال در افرادی که از تبخال رنج می برند، کمتر خواهد بود. فلفل قرمز، کیوی، پرتقال وانبه بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین C هستند. مکمل های این ویتامین نیز به طور آزاد در داروخانه ها به فروش می رسد.