عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز
دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی
بلیط هواپیما
دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی
بلیط هواپیما
دکتر زهرا سعادتی،متخصص جراحی عمومی،لیزر،خدمات زیبایی،هموروئید،شقاق
دکتر زهرا سعادتی،متخصص جراحی عمومی،لیزر،خدمات زیبایی،هموروئید،شقاق

نقش چشم‌ شما در دریافت کالری!!

نقش چشم‌ شما در دریافت کالری!!
 نقش چشمهای شما در برآورد میزان کالری ای که مصرف می‌کنید ، بسیار بیشتر از نقش معده شماست. چشمان انسان می‌تواند بزرگتر از معده او باشد ، زیرا اگر چشمهای شما سیر شود ، درواقع معده تان سیر شده است بنابراین چشم انسان نقش بسیار مهمی در دریافت کالری از غذای روزانه دارد. 54 نفر مورد بررسی قرار گرفتند.

به همه این افراد یک کاسه سوپ داده شد که میزان سوپ و اندازه کاسه آن دقیقا برابر بود. با این تفاوت که نیمی از این افراد بدون این که بدانند از کاسه ای استفاده کردند که ته آن به لوله‌هایی متصل بود و به آرامی و به طور نامحسوسی مجددا با سوپ پر می‌شد و شرکت کنندگان در این تحقیق به هیچ وجه متوجه نشدند که کاسه سوپ آنها آرام آرام از سوپ پر می‌شود.

درواقع 17 نفر از کل شرکت کنندگان در طول صرف سوپ که حدودا 20 دقیقه به طول انجامید ، 73 درصد بیشتر از بقیه سوپ خوردند و میزان 113 کالری بیشتر دریافت کردند ، اما آنها تصور می‌کردند که دقیقا به اندازه بقیه شرکت کنندگان سوپ خورده اند و اصلا احساس نمی کردند که بیشتر از سایرین سیر شده اند!
این چشمهای ما انسان‌هاست که میزان کالری دریافتی و سیر شدن و یا سیر نشدن را به حساب می‌آورد و این مساله اصلا به نفع ما نیست ، بویژه اگر در یک رژیم غذایی خاص به سر ببریم.

به همین دلیل کارشناسان بویژه برای افرادی که تحت رژیم هستند و به سلامتی و تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند ، پیشنهاد می‌کنند که ظرف غذای خود را کوچکتر کنند و چنانچه هوس خوردن چیپس و پفک و سایر تنقلات را داشتند از بسته بندی‌های کوچک آن استفاده کنند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با خوردن یک ساندویچ بزرگ احساس کرده اید که کاملا سیر شده اید ، اما اگر همان ساندویچ را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید ، دیگر آن احساس قبلی را نداشته باشید و یا مثلا تعداد 10-12عدد پسته و بادام و فندق ممکن است به نظر شما بسیار ناچیز بیاید ، اما میزان کالری آنها شاید حتی با یک پیتزا هم برابری کند. بنابراین چشمان ما در سیر شدن نقش بسیار مهمی دارند.