عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

تولید ماشین مزدا با مصرف 3.3 لیتر بنزین در 100 کیلومتر

تولید ماشین مزدا با مصرف 3.3 لیتر بنزین در 100 کیلومتر
مزدا تلاش کرده با تمرکز روی بهبود بهره‌وری موتورهای بنزینی و کاهش وزن بدنه در مزدا2 به رکورد تازه‌ای برای بهره‌وری مصرف سوخت دست پیدا کند. این موتور حتی از انرژی پیوندهای بنزین هم استفاده خواهند کرد

استقبال بریتانیا از امیر قطر و همسر ایرانی الاصلش + تصویر| HiPersian.Com

سال آینده، مزدا خودروی جدید Demio را به بازار ژاپن وارد خواهد کرد. این اتومبیل که بنزین سوز است، مصرفی برابر 3.3 لیتر در هر صد کیلومتر )براساس استاندارد ژاپن) خواهد داشت و می تواند به سادگی با رقبای ترکیبی موفقی مانند تویوتا پریوس برابری کند.

کاهش وزن این اتومبیل در کنار تغییرات متعددی در موتور آن باعث شده بهره وری سوخت به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

البته مصرف این مزدا درکشورهای دیگر مانند ایالات متحده به دلیل شرایط متفاوت، بالاتر خواهد بود و به تغییراتی اختصاصی نیاز خواهد داشت.

در موتور دمیو که در دیگر کشورهای جهان مزدا2 نامیده خواهد شد، این افزایش بهره وری 30درصدی سوخت از تراکم بیشتر ترکیب هوا و بنزین در موتور به همراه تغییراتی در اگزوز، برای خروج سریع تر گازها و کاهش وزن بدنه و شاسی ناشی شده است.

علاوه بر این در طراحی مجدد گیربکس و بخشی از قسمت های داخلی اتومبیل از فولاد مقاوم در برابر تنش و کشش استفاده شده است.

در واقع مزدا تلاش کرده به جای استفاده از موتورهای ترکیبی و تحمیل هزینه سنگین موتورهای الکتریکی به مشتریان روی بهبود بهره وری موتورهای بنزینی که بیش از 50 سال است بدون تغییر مانده اند، تمرکز کند

به گزارش تکنولوژی ریویو، بزرگ ترین تغییر تازه در موتور دمیو به افزایش تراکم ترکیب بنزین و هوا در موتور این اتومبیل برمی گردد.

 
تولید ماشین مزدا با مصرف 3.3 لیتر بنزین در 100 کیلومتر

استقبال بریتانیا از امیر قطر و همسر ایرانی الاصلش + تصویر| HiPersian.Com

این نسبت در اغلب موتورهای بنزینی 1 به 10 است که در این اتومبیل به 1 به 14 رسیده است. این نسبت تاکنون تنها در موتورهای دیزلی ممکن بوده و به دلیل احتراق زودرس و خطرات ناشی از آن در موتورهای بنزینی استفاده نشده است. اما مطابق اعلام مزدا، ابداعات و سیستم منحصر به فرد این شرکت این مشکل را حل کرده است.

در این سیستم از پاشش مستقیم سوخت به درون محفظه احتراق استفاده خواهد شد که مانع از رسیدن سوخت به دیواره ها و در نتیجه سرد ماندن این محفظه می شود و خطر احتراق زودرس را کاهش خواهد داد.

علاوه بر این در طول و شکل لوله های اگزوز تغییراتی ایجاد شده تا سرعت خروج گازهای خروجی افزایش پیدا کند. خروج این گازهای داغ نیز به سرد ماندن فضای داخلی کمک خواهد کرد. البته برای پایین نگه داشتن انتشار گازهای گلخانه ای توسط این موتور تغییراتی نیز در زمان احتراق و شکل پیستون ها باید ایجاد شود.

نکته جالب توجه دیگر استفاده از انرژی پیوند در مولکول های بنزین است. مطابق تحقیقات این شرکت این پیوندها در تراکم خاصی می شکنند و انرژی تولید می کنند. زمان احتراق بلافاصله پس از شکستن این پیوندها پیش بینی شده است.

با توجه به استانداردهای متفاوت خودرو در ایالات متحده و لزوم تغییراتی در بدنه و موتور، پیش بینی می شود مزدا2 در نهایت بتواند به مصرف 4 تا 4.7 در هر 100 کیلومتر در جاده های این کشور برسد و با توجه به مصرف سوخت 4.7 در 100 کیلومتر تویوتا پریوس به علاوه هزینه های ناشی از شارژ موتور الکتریکی و قیمت اولیه بالاتر، جای این اتومبیل را در بازار این کشور بگیرد.