جدیدترین توضیح برای بشقاب‌پرنده‌ها (+عکس)

مجموعه : دانستنی ها
جدیدترین توضیح برای بشقاب‌پرنده‌ها (+عکس)
در اردیبهشت 1385 اهالی شهر بربیسبان استرالیا بعد از عبور چند شهاب‌سنگ از آسمان، شیء کروی سبزی را در حال نزدیک شدن به زمین دیدند. دانشمندان می‌گویند این جسم چیزی جز صاعقه توپی نیست.

ابوالفضل کریمی: استفن هیوز، متخصص فیزیک نجومی معتقد است برخی مشاهدات از اجرام ناشناس پرنده را می‌توان با صاعقه‌های کروی‌شکل و دیگر پدیده‌های جوی توضیح داد.

 
جدیدترین توضیح برای بشقاب‌پرنده‌ها (+عکس)
به گزارش بی‌بی‌سی، این دانشمند مطالعات دقیقی را در مورد یک رویداد غیرطبیعی در سال 2006 / 1385 انجام داده که در طی آن، شهاب‌سنگ‌های بزرگی در آسمان شهر بریسبان که سومین شهر بزرگ استرالیاست، مشاهده شد. درست در همان زمان، شیء نورانی سبز رنگی در حال پرواز در اطراف کوه‌های این شهر دیده شد و بسیاری تصور کردند شیئی پرنده مرتبط با موجودات فضایی را مشاهده کرده‌اند.

دکتر هیوز نظریه‌ای را مطرح کرده که این شیء پرنده را به صاعقه‌های کروی شکل مرتبط می‌کند. او معتقد است در یک لحظه، اتصالی الکتریکی بین اتمسفر و زمین برقرار شده و در همان زمان انرژی لازم برای ظاهر شدن صاعقه‌ای کروی شکل در بالای این تپه‌ها فراهم شده است.

او که توضیحات خود را در نشریه رویال سوسایتی به چاپ رسانده، معتقد است این واقعه شگفت‌آور که در یک شب صاف اتفاق افتاده، ممکن است بعضی‌ها را به اشتباه بیاندازد که شیء پرنده ناشناسی (یوفو) را مشاهده کرده‌اند.

او در این باره به بی‌بی‌سی گفت: «اگر شما این وقایع جوی غیرقابل باور را در کنار روانشناسی انسان و انتظار او برای دیدن اشیای عجیب قرار دهید، می‌تواند بسیاری از مشاهدات مبنی بر اشیای پرنده ناشناس را توجیه کنید».

این تحقیقات زمانی آغاز شد که یک ایستگاه تلویزیونی محلی از این دانشمند خواست تعدادی از تصاویری را که توسط دوربین موبایل گرفته شده و در آن آذرگوی‌هایی در حال پرواز نشان داده شده‌اند، بررسی کند. آذرگوی‌ها، شهاب‌سنگ‌های بسیار درخشانی هستند که توسط سنگ‌های فضایی در هنگام عبور از آسمان با سرعت بسیار بالا پدید می‌آیند. حداقل سه نمونه مختلف از این آذرگوی‌ها در 16 می 2006 دیده شده‌اند.

 
جدیدترین توضیح برای بشقاب‌پرنده‌ها (+عکس)
مطالعات بعدی نشان داد شاهدان بیش‌تری این اشیای عجیب را مشاهده کرده‌اند. برای مثال در آن روز یک کشاورز، توپ سبزی را در حال پایین آمدن در فاصله 120 کیلومتری غرب شهر بریسبان مشاهده کرده است. او این شیء سبز را درست بعد از آن‌که یک گلوله آتشین از بالای سرش عبور کرد، مشاهده کرده است. این کشاورز در ابتدا تصور کرد در حال تماشای سقوط یک هواپیماست و به همین دلیل با پلیس تماس گرفت. اما در جستجوهای روز بعد هیچ لاشه‌ای از سقوط هواپیما پیدا نشد.
 
جدیدترین توضیح برای بشقاب‌پرنده‌ها (+عکس)
اما دکتر هیوز معتقد است صاعقه کروی شکل بهترین توضیح برای این پدیده‌هاست. این کره‌های نورانی که در آسمان ظاهر می‌شوند، می‌توانند عده‌ای را دچار تردید کنند که اشیای ناشناس فضایی را مشاهده کرده‌اند.

او معتقد است بین یکی از لایه‌های بالایی اتمسفر به نام یونوسفر و سطح زمین به طور طبیعی جریانی از الکتریسیته وجود دارد. این جریان در زمان عبور شهاب‌سنگ‌ها به دلیل وجود ذرات باردار و مواد رسانا در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. در این هنگام ارتباط رسانایی بسیار سریعی بین یونوسفر و زمین ایجاد می‌شود که فقط چند ثانیه طول می‌کشد، اما همین چند ثانیه کافی است تا بار الکتریکی به زمین فرستاده شود و به شکل یک کره نورانی در بالای سطح زمین تخلیه شود.

مطالب خواندنی و جالب

گالری عکس های دیدنی و جالب