اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

اولین اهدا کننده عضو تاریخ درگذشت

مجموعه : مجله خبری روز
اولین اهدا کننده عضو تاریخ درگذشت
مردی که عنوان اولین اهدا کننده عضو در جهان را به خود اختصاص داده بود در سن 79 سالگی از جهان رفت به همین مناسبت در گزارشی به ارائه زمان اولین پیوندهای عضو در جهان می پردازیم که بر اساس آن اولین پیوند مربوط به قرنیه و آخرین آن مربوط به پیوند صورت بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، "رونالد لی هریک" در سال 1954 یعنی در حدود 56 سال پیش یکی از کلیه‌های خود را به برادر دو قلوی خود که در حال مرگ قرار داشت، اهدا کرده و به اولین انسانی تبدیل شد که در جهان یکی از اندامهای خود را به فردی دیگر اهدا کرده است و جراحی این پیوند نیز به اولین جراحی پیوند عضو در جهان تبدیل شد.

وی روز دوشنبه 27 دسامبر 2010 در بیمارستانی در نیو انگلند در اثر اختلالات ناشی از جراحی قلب از دنیا رفت. اولین جراحی پیوند عضو جهان توانست برای هشت سال دیگر جان دوقلوی هریک را حفظ کند و به اولیت جراحی موفق پیوند عضو در جهان تبدیل شود و جراح اصلی این جراحی بزرگ موفق به دریافت نوبل پزشکی شد.

این جراحی ثابت کرد پیوند عضو و پیوند کلیه امری امکان پذیر است و منجر به شکل گرفتن هزاران جراحی پیوند موفقیت آمیز دیگر کلیه و در پی آن دیگر اعضا شد. پیش از این موفقیت پزشکان در سرتاسر جهان چندین بار جراحی پیوند اندام را مورد آزمایش قرار داده بودند که هیچ یک از آنها موفقیت آمیز نبوده است.

هریک در سن 23 سالگی یکی از کلیه های خود را به برادر دو قلویش که در اثر ابتلا به یک بیماری عفونی کلیوی در حال مرگ بود، اهدا کرد. در ابتدا انتقادات بسیاری بر روی موضوع اهدا عضو وجود داشت، بسیاری آن را هتک حرمت به بدن می دانستند و برخی این کار را غیر اخلاقی می خواندند، همچنین نویسندگان مقلات علمی این کار را با قسم بقراط  که بر اساس آن هرگز نباید به فردی آسیبی وارد شود، در تناقض می دیدند.

بر اساس گزارش گاردین، با این همه هریک از تصمیم خود منصرف نشد، زیرا وی تنها فردی بر روی سیاره زمین بود که می توانست جان برادر خود را از مرگ نجات دهد و تردیدی در این زمینه نداشت.

تاریخچه پیوند عضو

اولین پیوند عضو کی رخ داد؟
اولین پیوند عضو موفقیت آمیز در سال 1954 و با اهدا کلیه از جانب رونالد لی هریک رخ داد. اولین اهدا و پیوند قلب جهان در سال 1967 اتفاق افتاد.

چه اعضایی از قابلیت پیوند زده شدن برخوردارند؟
اعضای قابل پیوند عبارتند از قلب، کلیه، ریه، پانکراس، غده طیموس، تخمدان و رحم، نسوج قابل پیوند نیز عبارتند از استخوان، تاندونها، قرنیه، پوست، رگهای قلب و عروق خونی. طی جدیدترین موفقیتهای جراحی پیوند امکان پیوند زدن دست و صورت نیز به وجود آمده است.

چند نفر در انتظار دریافت پیوند هستند؟
تعداد افراد نیازمند به دریافت پیوند عضو تعدادی ثابت و تحت کنترل نیست و با وجود تلاشهای فراوانی که از سوی جوامع بین المللی پیوند عضو انجام می گیرد، امکان دسترسی به منابع دقیق تعداد این افراد در سرتاسر جهان وجود ندارد. تنها از راه تخمین زدن می توان به اطلاعات حدودی در این زمینه دست پیدا کرد، برای مثال تا سال 2000 در آمریکا 52 نفر در میلیون در لیست انتظار دریافت کلیه، 19 نفر در لیست انتظار دریافت کبد و هشت نفر در لیست انتظار دریافت قلب قرار داشتند، این تعداد در اروپا برای کلیه 27 نفر در میلیون، برای کبد 10 نفر و برای قلب 4 نفر در میلیون بوده است.

همچنین کشور اسپانیا تا سال 2005 با داشتن میزان 35.1 متقاضی دریافت عضو در هر یک میلون نفر پرتقاضا ترین کشور جهان به شمار می رفته است. بر اساس تخمینها در حدود دو میلیون نفر در چین، 50 هزار نفر در آمریکای لاتین، و هزاران نفر در آفریقا در انتظار دریافت عضو به سر می برند. همچنین بر اساس آخرین تخمینها در کشور بریتانیا تا تاریخ 17 دسامبر 2010 در حدود هفت هزار و 927 نفر در انتظار در دریافت پیوند عضو به سر می بردند که 6 هزار و 779 نفر از آنها به کلیه نیاز داشته اند. در این کشور در سال 2010 و در دوره زمانی 4 ژانویه تا 12 دسامبر در حدود دو هزار و 583 جراحی پیوند عضو انجام گرفته که در 698 مورد از این پیوندها، عضو از اهدا کننده های زنده دریافت شده است.

چند نفر اهدا کننده در جهان وجود دارند؟
تا به حال در حدود 17.4 میلیون نفر در وب سایت ویژه اهدا عضو NHS بریتانیا به عنوان اهدا کنندگان عضو ثبت نام کرده اند با این حال دسترسی به آمار دقیق تعداد افراد آماده برای اهدا عضو در جهان بسیار دشوار و دور از دسترس است. بر اساس گزارش نیویورک تایمز کشورهای اسپانیا، استرالیا و بلژیک از بالاترین میزان اهدا کننده در اروپا برخوردار بوده اند.

اولینهای پیوند عضو جهان
بر اساس اطلاعات به ثبت رسیده از اولین پیونهای عضو و بافت در جهان، اولین پیوند قرنیه در سال 1905، اولین پیوند کلیه در سال 1954، اولین پیوند پانکراس در سال 1966، اولین پیوند کبد در سال 1967، اولین پیوند قلب در سال 1967، اولین پیوند قلب/ریه در سال 1981، اولین پیوند بخشی از ریه در سال 1983، اولین پیوند دوگانه ریه در سال 1986، اولین پیوند لاپروسکوپی پانکراس در سال 1998، اولین پیوند دست در سال 1998، اولین پیوند بافت کشت داده شده مثانه در سال 1999، اولین پیوند جزئی صورت در سال 2005، اولین پیوند فک در سال 2006، اولین تولد از رحم پیوند زده شده در سال 2008، اولین پیوند نای در سال 2008، و اولین پیوند کامل صورت در سال 2010 رخ داده است.

 
اولین پیوند صورت گرفته در دنیا سال پیوند
اولین پیوند قرنیه 1905
اولین پیوند کلیه 1954
اولین پیوند پانکراس 1966
 اولین پیوند کبد 1967
اولین پیوند قلب 1967
اولین پیوند قلب/ریه 1981
اولین پیوند بخشی از ریه 1983
اولین پیوند دوگانه ریه 1986
اولین پیوند لاپروسکوپی پانکراس 1998
اولین پیوند دست 1998
اولین پیوند بافت کشت داده شده مثانه 1999
اولین پیوند جزئی صورت 2005
اولین پیوند فک 2006
اولین تولد از رحم پیوند زده شده 2008
اولین پیوند نای 2008
اولین پیوند کامل صورت 2010