عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

تور کیش،قیمت تور کیش،تور کیش لحظه آخری،تور کیش ارزان

تور کیش،قیمت تور کیش،تور کیش لحظه آخری،تور کیش ارزان

ساعتی عجیب كه زمان 37 شهر رانشان می‌دهد

ساعتی عجیب كه زمان 37 شهر رانشان می‌دهد
این ساعت زیبا و خودكوك كه از طلای صورتی 18 عیار ساخته شده، زمان را در 37 شهر بزرگ جهان، به شكل همزمان نشان می دهد. چرخ دنده ها در هر ساعت 28800 ارتعاش ایجاد می‌كنند تا زمان را كالیبره كنند

بیش از 255 سال است كه شركت Vacheron Constantin در ژنو، سوئیس، بی‌وقفه به ساخت ساعت‌های گوناگون پرداخته است. در میان ساعت‌هایی كه حدود 90 سال پیش تاكنون توسط این شركت ساخته شده‌اند، می‌توان ساعت‌هایی را یافت كه زمان دقیق را در تعدادی از مناطق جهان به شكل همزمان نشان می‌دهند.

 
این ساعت استثنایی خودكوك با 37 منطقه زمانی -شامل شهرهایی مانند تهران كه اختلاف نیم یا ربع‌ساعتی با ساعت جهانی دارند- و ساختاری پیچیده كه از طلای صورتی ساخته شده، تازه‌ترین تلاش Vacheron Constantin در این زمینه است.
 
ساعتی عجیب كه زمان 37 شهر رانشان می‌دهد

این شركت در سال 1755 آغاز به كار كرد و در اولین دهه‌های قرن نوزدهم موفق شد محصولاتش را در ایالات متحده و چین به فروش برساند. با تعریف 24 منطقه زمانی در سراسر جهان و انتخاب گرینویچ به عنوان مبداء در سال 1884 ایده ساخت ساعت‌هایی كه زمان را در بزرگترین شهرهای جهان به دقت و همزمان نشان دهند، توسط بهترین ساعت‌سازان Vacheron Constantin مطرح شد. این ساعت‌ها می‌توانستند برای مسافرانی كه مرزها را پشت سر می‌گذاشتند و با كشتی یا راه‌آهن به دیگر نقاط جهان سفر می‌كردند، بسیارمفید باشند.

به گزارش خبر و به نقل از گیزمگ، ساعت جدید Vacheron Constantin كه زمان در 37 منطقه مختلف جهان را به شكل همزمان نشان می‌دهد، تازه‌ترین نمونه از این ساعت‌ها است. اولین نمونه از ساعت‌هایی با مناطق زمانی گوناگون در سال 1932 توسط همین شركت ساخته شده است. این ساعت كه 24 منطقه زمانی گوناگون را پوشش می‌داده، شامل صفحه اصلی و دیسك گردانی بوده كه روی صفحه اولیه حركت می‌كرده و زمان در شهرهای گوناگون را نشان می‌داده است.

پس از آن ساعت‌هایی ساخته شدند كه زمان در 31 شهر بزرگ جهان را همزمان نشان می‌دادند و مدتی بعد جای آنها را ساعت‌هایی گرفتند كه زمان را در 30 شهر بزرگ منهای قاهره نشان می‌دادند.

در سال‌های بعد شش نمونه ساعت رومیزی ساخته شدند كه صفحه متحرك داشتند و می‌توانستند زمان در 67 نقطه مختلف زمین را همراه با اعلام روز و شب در تابستان و زمستان پاریس نشان دهند. پس از آنها ساعت‌هایی ساخته شدند كه می‌توانستند به كمك صفحه متحركی كه روی صفحه اصلی آنها می‌چرخید، زمان را در 41 شهر گوناگون همراه با روز و شب در تمامی این شهرها نشان دهند و در نهایت برای اولین‌بار ساعت مچی‌یی به سفارش یكی از مقامات مصری ساخته شد كه هنوز هم مورد توجه بسیاری از مجموعه‌داران و متخصصان است.
 
ساعتی عجیب كه زمان 37 شهر رانشان می‌دهد

اختراعی برای كالیبره‌ كردن زمان
مهندسان و طراحان شركت Vacheron Constantin تلاش كردند با استفاده از حركات مكانیكی، ساعتی بسازند كه نه‌تنها بتواند زمان را در 24 منطقه زمانی زمین نشان دهد، بلكه قادر باشد زمان دقیق در مناطقی را نشان دهد كه با گرینویچ چندین ساعت به علاوه نیم یا یك‌ربع ساعت فاصله زمانی دارند. كشور ما با اختلاف 3.5 ساعت با ساعت گرینویچ یكی از این كشورها است.

این ساعت برای اینكه بتواند 37 منطقه زمانی گوناگون را همزمان پوشش دهد و زمان را كالیبره كند، از سه صفحه تشكیل شده است: یك صفحه یاقوتی منحصربه‌فرد كه به كمك سایه‌ها روز و شب را نشان می‌دهد، یك صفحه فلزی كه حكم نقشه را دارد و نام شهرهای گوناگون روی آن حك شده و یك حلقه فلزی كه اعداد ساعت روی آن درج شده‌اند.

بخش میانی از چرخ‌دنده‌هایی تشكیل شده كه 28800 ارتعاش در ساعت را ایجاد می‌كنند، برای حدود 40 ساعت نیروی ذخیره دارند و به شكل خودكوك به نمایش ساعت ادامه می‌دهند.

پیچیده با كاربری آسان
استفاده از این ساعت علیرغم پیچیدگی ساختارش برای كاربران بسیارآسان است. كافی است فرد زمان مرجع را انتخاب كند و آنرا روبروی مثلث سیاهی قرار دهد كه در ساعت 6 قرار دارد و پس از آن زمان نمایش داده شده كنار شهر مورد نظر را بخواند. در این ساعت، شهرهایی كه با گرینویچ اختلاف ساعت كامل دارند به رنگ سیاه و دیگر شهرها به رنگ قرمز نمایش داده شده‌اند.

این ساعت منحصربه‌فرد با قطر 42.5 میلیمتر از طلای صورتی 18 عیار ساخته شده، بند آن از جنس چرم تمساح قهوه‌ای است و تا عمق 30 متری آب، می‌تواند خاصیت ضدآب خود را حفظ كند.