عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

تور کیش،قیمت تور کیش،تور کیش لحظه آخری،تور کیش ارزان

تور کیش،قیمت تور کیش،تور کیش لحظه آخری،تور کیش ارزان

وقتی که تخم مرغ خبر ساز می شود !

مجموعه : مجله خبری روز
وقتی که تخم مرغ خبر ساز می شود !
خبرآنلاین: حتی حالا هم که چین بازار بسیاری از کشور های جهان را تسخیر کرده است باز هم انتشار اخباری از این جنس در کانون اخبار مورد توجه قرار می گیرد. « می گن خیلی خوشمزه است. » این جمله بسیار کوتاه روایت فردی است که در رابطه با تخم مرغ های چینی در بازار ایران اطلاعات کافی دارد.
 
اشاره او به خبری است که درست در میانه های مرداد توسط رییس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی انتشار پیدا کرد: « نه تنها این کار صورت نمی‌گیرد، بلکه با کمال تاسف تخم‌ مرغ از چین، هند، پاکستان و ترکیه وارد کشور می‌شود. »
 
اگر آشفته بازار تخم مرغ در روز های پایانی سال یک بار دیگر بحث واردات این محصول را از ترکیه و چین وسط کشیده است اما این موضوع در همان میانه های تابستان کلید خورده بود و موضوع چندان تازه ای به شمار نمی آید؛ اما داستان نابسامانی در بازار تخم مرغ را نمی توان در شرایط کنونی انکار کرد. 

در حال حاضر بازار « تخم مرغ » شرایط پیچیده ای را در دل برگ های تاریخ به ثبت می رساند به طوریکه وزارت بازرگانی اعلام می کند در خواست سه هزار تن تخم مرغ از سوی شرکت‌های واردکننده ثبت شده است اما مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار سناریوی تنظیم بازار برای این محصول را به گونه ای روایت می کند که درست در نقطه مقابل آن چیزی است که در وزارت بازرگانی به ثبت رسیده است: «طبق آخرین توافقات با وزارت بازرگانی و به گفته وزیر این وزارتخانه نیازی به واردات تخم مرغ نیست. »

بی تردید این پارادوکس شرایط بازار را در پرده ای از ابهام قرار داد خواهد داد حال آنکه مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام هم ادعا کند به زودی بازار تخم‌مرغ آرام می‌شود: « به علت شیوع بیماری، در عرضه تخم‌مرغ با مشکلاتی مواجه بودیم که طی قراردادی که با تولیدکنندگان داخلی منعقد شد، به زودی بازار تخم‌مرغ نیز آرام می‌شود. »

او با این ادبیات خود گفته های شش روز پیش وزیر بازرگانی را تایید می کند که دلیل اصلی افزایش قیمت تخم‌مرغ را بیماری حاد تنفسی پرندگان و معدوم شدن تعدادی از پرندگان عنوان کرده بود: «  به علت بیماری حاد تنفسی پرندگان تعدادی از پرندگان معدوم شدند که این باعث کاهش موجودی ما در این بخش شد اما برخی استان‌ها اعلام کرده‌اند که ذخایر را آزاد می کنند و گروه واردکننده هم اعلام آمادگی برای وارد کرده‌اند. »

وزیر بازرگانی در حالی در رابطه با گرانی تخم مرغ اظهار نظر کرد که مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار اعتقاد دارد افزایش قیمت  ناشی از افزایش قیمت‌ نهاده‌های تولید و اتمام ذخیره‌سازی نهاده‌های واحدهای مرغداری و خرید نهاده‌ها به قیمت جدید است. کافی است بر روی گفته های آقای وزیر و مدیر عامل اتحادیه مرغ تخم گذار با دقت تمرکز کنیم تا عمق پیچیدگی داستان را دریابیم چرا که هیچ گونه وجه اشتراکی میان این اظهار نظر برای افزایش قیمت تخم مرغ نمی توان تعریف کرد.

 
افزایش قیمتی که به یکباره و در بازه زمانی کوتاه به وقوع پیوست و بر اساس قیمت تخم‌مرغ طی کم تر از یک ماه یکباره از شانه‌ای حدود سه هزار و 500 تومان به شانه چهار هزار و 500 تومان افزایش یافت. این افزایش قیمت 1000 تومانی نقطه توقف افزایش قیمت تخم مرغ نبود چرا که بلافاصله قیمت این محصول برای هر شانه به بیش از پنج هزار تومان رسید.

در چنین شرایطی بسیاری از فعالان بازار گمانه زنی های بسیاری را در رابطه با ادامه افزایش قیمت این محصول مطرح کردند و اعتقاد دارند کاهش قیمت تخم مرغ حداقل تا روز های ابتدایی سال 90 هم ادامه خواهد داشت. این دسته از فعالان بازار بر این باورند به دلیل افزایش تقاضای تخم مرغ در روز های پایانی سال توسط شیرینی فروشان و همچنین شهروندان نمی توان به این سرعت پایان خوشی برای این سناریو در نظر گرفت.

 
موضوعی که مدیرعامل شرکت پشتیبانی اموردام با وجود اینکه اعتقاد دارد بازار تخم مرغ به زودی آرام خواهد شد درگفت و گو با شبکه بازرگانی آن را پذیرفته است: « اوج تقاضای تخم مرغ را حداکثر تا 15 فروردین است که بیشتر این تقاضا از سوی شیرینی‌فروشان و مراکز تهیه شیرینی صورت می‌گیرد. »

گمانه زنی برای ادامه افزایش قیمت تخم مرغ در شرایطی است که هدایت اله اصغری رییس اتحادیه مرغداران میهن از عرضه تخم مرغ تولید روز در نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا و میادین میوه و تره‌بار در تمام استان‌های کشور خبر داد‌ه است: « با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای تنظیم بازار تخم مرغ‌، عرضه این محصول در سطح کشور به صورت مستقیم و بدون واسطه آغاز شده است. »

گفتنی است بر اساس گفته های او تخم‌مرغ در محل‌های اعلام شده با قیمت کیلویی یک هزار و 950 تومان به مشتریان ارائه می‌شود.