عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بلیط هواپیما

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بلیط هواپیما

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

اخراج آقای جنجالی از جشنواره فیلم کن

اخراج آقای جنجالی از جشنواره فیلم کن
درحالی كه تنها دو روز به پایان شصت‌وچهارمین جشنواره كن مانده است، اما این رویداد سینمایی از روز چهارشنبه شدیدا تحت تاثیر اظهارات جنجالی «لارس فون تریر» و واكنش‌های مقامات آن قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلم «مالیخولیا» جدیدترین ساخته «لارس فون تریر» درحالی روز چهارشنبه در بخش رقابتی نمایش یافت كه اظهارات این كارگردان سرشناس در نشست خبری موجب اخراج او از معتبرترین رویداد سینمایی جهان شد.
فون تریر دو سال قبل نیز با فیلم «ضدمسیح» در جشنواره كن جنجال به پا كرد، در نشست خبری نمایش فیلم اظهار كرد، با آدولف هیتلر، دیکتاتور نازی ابراز همدری می‌کند. با این حال وی اعلام كرد، به جنگ جهانی دوم تعلق ندارد و ضدیهود هم نیست، اما نه خیلی زیاد، چون اسرائیل موی دماغ است.
جنجال‌هایی كه پس از این اظهارات به‌وجود آمد اگرچه فون تریر را به عذرخواهی واداشت، اما برگزاركنندگان جشنواره كن كه از این بابت شدیدا عصبانی شدند و با صدور بیانیه‌ای وی را به‌علت این گفته‌هایش «چهره نامطلوب» جشنواره نامیدند.
به گفته «ژیل جاكوب»، رییس جشنواره كن، این برای اولین‌بار از دهه 60 میلادی است كه یك كارگردان از جشنواره كن اخراج می‌شود.
به گزارش هالیوود ریپورتر، اگرچه فون تریر سریعا از این بابت عذرخواهی و اعلام كرد كه خبرنگاران او را تحریك كردند، اما هیات امنای جشنواره كن با تشكیل جلسه فوری، فون تریر را از این فستیوال اخراج كردند.
در این بیانیه آمده است: «جشنواره فیلم كن این امكان را به تمامی هنرمندان از سراسر جهان می‌دهد كه آثارشان را به نمایش بگذارند و از آزادی بیان دفاع كنند.
 
اما هیات امنای جشنواره كن عمیقا از این بابت متاسف است كه فون تریر از این فرصت برای بیان اظهاراتی استفاده كرد كه غیرقابل قبول و تحمل‌ناپذیر بوده و با آرمان‌های بشریت در تضاد هستند. ما این اظهارات را شدیدا محكوم می‌كنیم و فون تریر را یك جهره نامطلوب لقب می‌دهیم.»
این درحالی است كه «فون تریر» اظهار كرده است، احساس غرور می‌كند كه چهره نامطلوب جشنواره كن نام گرفته و این شاید اولین‌بار است كه چنین اتفاقی می‌افتد.
وی درباره واكنش مقامات جشنواره كن اعلام كرد، شاید یك دلیلش این است كه خود فرانسوی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم با یهودیان بد رفتار كردند و این یك موضوع حساس برای آنها محسوب می‌شود.
«فون تریر» با عذرخواهی دوباره از بابت اظهارات جنجالی‌اش اظهار كرد: «برای جشنواره كن احترام زیادی قائل هستم و علت عصبانیت آنها را درك می‌كنم، اما من همین‌ام كه هستم و نمی‌توانم خودم را تغییر بدهم.»
با وجود جنجال‌آفرینی «لارس فون تریر» در نشست خبری فیلم «مالیخولیا»، فیلم جدید این كارگردان سرشناس همچنان یكی از 20 نامزد نخل طلا است.
به گزارش اسكرین‌دیلی، دفتر رسانه‌ای جشنواره فیلم كن اعلام كرد، اگرچه «لارس فون تریر» به دیلیل اظهارات نامعقولانه‌اش چهره نامطلوب جشنواره نام گرفته، اما فیلم «مالیخولیا» همچنان یكی از نامزدهای دریافت نخل طلاست و در لیست سیاه قرار نگرفته است.
با این حال هنوز مشخص نیست آیا محكوم شدن فون تریر به معنای حذف دائمی او از جشنواره كن باشد. چراكه او یكی از فیلم‌سازان همیشه حاضر در معتبرترین رویداد سینمایی جهان بوده است.
وی تاكنون هشت‌بار در بخش رقابتی كن آثارش را به نمایش گذاشته كه تنها یك‌بار در سال 2000 با فیلم «رقصنده در تاریكی» نخل طلا را كسب كرده است. وی اولین‌بار در سال 1984 با فیلم «عنصر جنایت» به بخش رقابتی كن آمد كه تنها جایزه بهترین فیلم تكنیكی را گرفت.
فون تریر پس از آن در سال 1991 با فیلم «اروپا»، در سال 1996 با «شكستن امواج»، در سال 2000 با «رقصنده در تاریكی»، در سال 2003 با «داگویل» و در سال 2005 با «مندرلی» نامزد نخل طلا بود. وی یك‌بار جایزه هیأت‌داوران و یك‌بار نیز جایزه بزرگ جشنواره كن را كسب كرده است.
«مالیخولیا» كه یكی از 20 نامزد نخل طلای كن 2011 است، یك درام روانشناسانه است كه به گفته «فون تریر»، روایتی از یك واقعه ناگوار و فاجعه‌آمیز است كه پایان خوشی نخواهد داشت.
طرح اصلی فیلم‌نامه درباره سیاره‌ای ناشناخته است که به شکلی غیرطبیعی به کره زمین نزدیک می‌شود و این امر منجر به بروز اختلالات روانی نزد چند شخصیت می‌شود.

مطالب خواندنی و جالب

گالری عکس های دیدنی و جالب