عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

سرنوشت دختری جوان وجویای کار درتهران

سرنوشت دختری جوان وجویای کار درتهران
چندی پیش پلیس استان تهران، قاتلانی كه با درج آگهی استخدام كذایی، طعمه خود را به قربانگاه كشانده و جسد وی را تكه تكه كرده بودند دستگیر كردند. ماجرا از این قرار است كه به دنبال ناپدید شدن دختر جوانی به نام سوسن، در بعدازظهر روز 7 دی ماه سال گذشته، مشخص شد خانواده سوسن دارای حسن شهرت در محل بوده و هیچ‌انگیزه فراری برای فرزند این خانواده وجود نداشته است. به دلیل احتمال وقوع جنایت، كارآگاهان پلیس آگاهی مأمور رسیدگی به این پرونده شدند. آنها متوجه شدند كه دختر گمشده روز حادثه با مشاهده اعلامیه آگهی استخدام كه به صورت تك برگ در محل آنها پخش شده بود از منزل خارج و دیگر باز نگشته است.

شماره تلفن مربوط به آگهی استخدام ردیابی شد و كارآگاهان دریافتند تلفن مربوط به یك كارگاه متروكه است. با حضور پلیس و بازرسی از محلی كه شبیه كارگاه چرم‌سازی بود، زن جوانی دستگیر شد. او ابتدا از حضور سوسن اظهار بی‌اطلاعی كرد ولی سرانجام طی بازجویی‌های پلیسی لب به اعتراف گشود و از وقوع جنایتی هولناك در آن خرابه خبر داد. با اعترافات متهم، مشخص شد كه زن جوان به همراه همسرش غلام با طرح یك نقشه قبلی، آگهی استخدام چند كارگر خانم را در شهر پخش و هنگامی كه سوسن جهت كار به كارگاه مراجعه می‌كند، غلام با همدستی همسر خود او را با خوراندن 6 عدد قرص خواب‌آور بیهوش و سپس تكه تكه كرده و اموال و جواهرات او را به سرقت می‌برند. به دنبال اعترافات زن جوان، در كمتر از نیم ساعت تمامی مخفیگاه‌های متهم فراری تحت كنترل قرار گرفت و هنگامی كه وی قصد فرار از روی پشت بام را داشت دستگیر و با راهنمایی‌های او تكه‌های جسد دختر جوان كشف شد.

فهیمه علی بیگی، وكیل

بدون شك بررسی و صدور حكم در هر پرونده‌ای بر عهده مقامات قضایی است. هرگز به قطعیت نمی‌توان گفت كه حكم نهایی پرونده‌ای چیست. وظیفه وكلا این است كه قانون را به دقت مورد بررسی قرار دهند و تشخیص دهند كه با استناد به كدام مواد قانون موكل آنها مرتكب جرم شده یا بزه دیده تا بدانند چه طور باید از حقوق او دفاع كنند.در قانون مجازات اسلامی، قتل نفس بر 3 نوع تقسیم بندی شده است: عمد، شبه عمد و خطا.

ماده 205 قانون مجازات اسلامی می‌گوید كه قتل عمد موجب قصاص است و اولیای‌دم می‌توانند با اذن ولی امر قاتل را با رعایت شرایط، قصاص نمایند.ماده 206 موارد قتل عمد را تشریح می‌كند: الف) مواردی كه قاتل با انجام كاری قصد كشتن شخص معین یا فرد یا افرادی غیر معین از یك جمع را دارد خواه آن كار نوعا كشنده باشد خواه نباشد ولی در عمل سبب قتل شود. ب) مواردی كه قاتل عمدا كاری را انجام دهد كه نوعا كشنده باشد هر چند قصد كشتن شخص را نداشته باشد. ج) مواردی كه قاتل قصد كشتن را ندارد و كاری را كه انجام می‌دهد نوعا كشنده نیست ولی نسبت به طرف بر اثر بیماری یا پیری یا ناتوانی یا كودكی و امثال آنها نوعا كشنده باشد و قاتل نیز به آن آگاه باشد. همچنین در ماده 207 تصریح شده كه هرگاه مسلمانی كشته شود قاتل قصاص می‌شود و معاون در قتل عمد به 3 تا 15سال حبس محكوم می‌شود. در قوانین در مورد شركت در قتل این توضیحات داده شده است: هرگاه دو یا چند مرد مسلمان مشتركا مرد مسلمانی را بكشند ولی‌دم می‌تواند با اذن ولی امر همه آنها را قصاص كند و در صورتی كه قاتل 2 نفر باشند باید به هركدام از آنها نصف دیه و اگر 3 نفر باشند باید به هركدام از آنها 2 ثلث دیه و اگر4 نفر باشند باید به هر كدام از آنها سه ربع دیه را بپردازد و به همین نسبت در افراد بیشتر. ولی دم می‌تواند برخی از شركای در قتل را با پرداخت دیه مذكور در این ماده قصاص نماید و از بقیه شركا نسبت به سهم دیه اخذ نماید. شركت در قتل، زمانی تحقق پیدا می‌كند كه كسی در اثر ضرب و جرح عده‌ای كشته شود و مرگ او مستند به عمل همه آنها باشد خواه عمل هر یك به تنهایی برای قتل كافی باشد خواه نباشد و خواه اثر كار آنها مساوی باشد خواه متفاوت. در ماده 216 تصریح شده هرگاه كسی جراحتی به شخصی وارد كند و بعد از آن دیگری او را به قتل برساند قاتل همان دومی است اگرچه جراحت سابق به تنهایی موجب مرگ می‌گردید و اولی فقط محكوم به قصاص طرف یا دیه جراحتی است كه وارد كرده مگر مواردی كه در قصاص جراحت خطر مرگ باشد كه در این صورت فقط محكوم به دیه است.ماده 217 می‌گوید هرگاه جراحتی كه نفر اول وارد كرده مجروح را در حكم مرده قرار داده و تنها آخرین رمق حیات در او باقی بماند و در این حال دیگری كاری را انجام دهد كه به حیات او پایان بخشد اولی قصاص می‌شود و دومی تنها دیه جنایت بر مرده را می‌پردازد. حال باید این پرونده و اعترافات دو متهم به دقت بررسی شود تا بتوان قاتل، مشاركت‌كننده یا معاون در قتل را شناسایی كرد.

علیرضا میلانی، جرم شناس

علیرضا میلانی، جرم شناس درباره علل بروز چنین رفتارهای خشونت‌آمیزی به سوالات ما پاسخ داده است.

ـ هدف نهایی این افراد از نقشه‌ای كه كشیده‌اند و جنایت هولناكی كه انجام داده‌اند سرقت بوده، حال آن‌كه سرقت از یك دختر تنها توسط 2 نفر به نظر نمی‌رسد كه نیاز به قتل ،آن هم این قتل فجیع داشته باشد. به نظر شما چرا متهمان در نخستین جرم خود این سطح از خشونت را از خود بروز داده‌اند؟

ـ به اعتقاد من آنچه در مورد این افراد باید مدنظر قرار داد این است كه این افراد به دنبال قتل خشونت‌آمیز نبوده‌اند. به اعتقاد من آنها به دنبال امحای آثار جسد بوده‌اند.

با شنیدن و خواندن مطالبی پیرامون جرایم خشونت‌بار، افرادی كه بزهكار بالقوه هستند با خود می‌گویند ما می‌توانیم از این روش استفاده كنیم. یكی از سرچشمه‌ها هم زندان است. اگر سابقه این افراد را بررسی كنیم به احتمال زیاد می‌توانیم كسی را از بستگان یا دوستانشان پیدا كنیم كه سابقه زندان داشته است. از زندان بیرون آمده و از خاطرات و تجربیات خود برای آنها گفته است. در زندان‌ها معمولا از داستان‌های اینچنینی زیاد به گوش می‌رسد.

یعنی این افراد قاتلان بالفطره هستند؟

این افراد در ابتدا برای سرقت اقدام كرده‌اند اما برای این‌كه شناخته نشوند طعمه خود را كشته‌اند و برای این‌كه جسد او كشف نشود و سرنخی به دست پلیس ندهند، جسد او را تكه تكه و تكه‌ها را پنهان كرده‌اند. این متفاوت از قاتل سریالی است كه كارش خرد كردن افراد است. این دو بی‌شك حرفه‌ای بوده‌اند.

اگر حرفه‌ای نبودند، بار اول دستگیر نمی‌شدند. اما اینها هم قطعا اختلالات روانی دارند. خواهیم دید كه سابقه زندگی گذشته آنها كامل نبوده و آنها به طور كامل جامعه‌پذیر نبوده‌اند. این افراد هر چند مقصر هستند و بعد از احراز مسوولیت كیفری حتما مجازات می‌شوند ولی یك قسمت از مسوولیت آنها را هم ما به عنوان جامعه باید به گردن بگیریم چون اینها در دوران رشد دچار كمبودهای جدی بوده‌اند و از سوی جامعه هیچ كمكی ندیده‌اند.

اما با این حال ممكن است این حد از خشونت برای بسیاری قابل توجیه نباشد.

همین طور است. یك مصاحبه‌گر ممكن است جلوی دوربینش بگوید پس هر كس كه سختی كشیده باید دزد و قاتل بشود؟ پاسخ ما این است كه هر كسی كه جامعه پذیری درستی نداشته باشد پتانسیلش برای قاتل شدن نسبت به افراد عادی بسیار بیشتر است و اگر فرصت ارتكاب جرم فراهم بشود، هم احتمال وقوع جرم به شدت بالا می‌رود و هم میزان خشونتی كه در جرم هست بیشتر خواهد بود.

سرهنگ مهدی یارندی، معاون اجتماعی ناجا در استان تهران

كارشناسان معتقدند اطلاع رسانی نقشی مهم و غیر قابل انكار در پیشگیری از وقوع جرایم دارد، به شرط آن‌كه همواره با توصیه‌هایی از كارشناسان همراه باشد وگرنه ابزاری خواهد شد برای ترساندن مردم بی‌آن‌كه فایده‌ای داشته باشد و به آنها بگوید چه باید بكنند.

حال توصیه پلیس به افرادی جویای كار چیست؟ سرهنگ مهدی یارندی، معاون اجتماعی استان تهران می‌گوید: متاسفانه به خاطر عدم توجه شهروندان به توصیه‌های پلیسی تاكنون افراد زیادی قربانی حسن اعتماد به آگهی و اعلامیه‌های استخدام كذایی شده‌اند و افراد فرصت طلب و سودجو تحت عناوین شركتهای خدماتی، تجاری، سرمایه‌گذاری، كاریابی و… بدون اخذ مجوز رسمی از مراجع ذی صلاح شروع به فعالیت كرده‌اند.

آنها در پوشش شركت‌های كاریابی با تبلیغات و عده‌های دروغین از حسن اعتماد مردم سوءاستفاده كرده و قدام به كلاهبرداری‌های كلان، جعل اسناد، اغفال نوجوانان و جوانان خصوصا دختران جوان، فروش اجناس تقلبی و جرایم
دیگر می‌كنند.او به افراد جویای كار توصیه می‌كند برای یافتن كار به شركت‌هایی مراجعه كنند كه حتما ثبت شده باشند: ضروری است در این‌گونه موارد شهروندان جویای كار مخصوصا بانوان هوشیارانه‌تر عمل كرده و به هنگام مراجعه به شركت‌هایی كه از طرق مختلف درخواست استخدام نیرو كرده‌اند سعی كنند بررسی‌های لازم را درخصوص صحت و سقم آگهی استخدام و معتبر بودن شركت یا كارگاه مورد نظر انجام دهند.

همچنین نباید تنها به این اماكن بروند و حتی‌المقدور به همراه یكی از بستگان نزدیك خود در آنجا حضور یابند و از مراجعه انفرادی و بدون اطلاع بستگان خودداری كنند و در صورت بروز هرگونه موارد مشكوك موضوع را به پلیس 110 اطلاع دهند.اما در مورد آگهی‌های استخدام چطور؟ روزانه هزاران آگهی استخدام در سراسر كشور به چاپ می‌رسد و توزیع می‌شود كه بی‌شك همه آنها قابل اعتماد نیستند.

بعضی از آنها كه در روزنامه چاپ شده‌اند تا حدودی قابل اعتمادترهستند اما حتی در مورد آنها هم تردید وجود دارد.

سرهنگ یارندی درباره آگهی‌های استخدام نیز به شهروندان توصیه می‌كند كه به هر آگهی اعتماد نكنندشهروندان به آگهی‌های غیر معتبر كه به صورت غیررسمی در سطح شهر می‌بینند اعتماد نكنند و هوشیار باشند. ممكن است اعتماد كردن به این آگهی‌های دروغین، آنها را به ورطه نابودی بكشاند.