عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

طراحی روبات سگوی

طراحی روبات سگوی

به گزارش مهر ، دکتر سعید باقری شورکی مجری طرح با بیان این مطلب گفت: از ویژگیهای این روبات اضافه کردن قابلیتهای نرم افزاری هوشمند بر روی آن است تا بتوان در حد امکان عناصر سخت افزاری را تقلیل داد بدون آنکه کارایی آن کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه طراحی انجام شده می تواند قیمت این گونه روباتها را نسبت به نمونه های مشابه خارجی آن کاهش دهد افزود:  روباتهای «سگوی» وسیله نقلیه دوچرخ است که علاوه بر عدم مصرف سوختهای فسیلی، فضای بسیار کمی را اشغال می کند که این موضوع جنبه بسیار مهمی در امر انتقال به حساب می آید.

باقری ادامه داد: نکته مهم در ساخت این روباتها نحوه برقراری تعادل آن بر روی یک محور است که این نیاز به تعدادی حسگر ژیروسکوپ و شتاب سنج دقیق برای تعیین زاویه روبات و وجود کنترلری سریع و دقیق دارد که ما در جهت بهبود آن در حال انجام فعالیتهای تحقیقاتی هستیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: در دهه اخیر در مورد بهینه سازی رفت و آمدهای شهری فعالیتهای بسیاری انجام شده است که ساخت روباتهای سگوی در کنار ساخت اتومبیلهای برقی، هیبریدی و خورشیدی از این فعالیتها به شمار می رود.

وی به کاربردهای این روبات اشاره کرد و اظهار داشت: قابلیت حرکت این روباتها و قدرت مانوردهی زیاد آنها در محیطهای کوچک مانند فضاهای اداری، بیمارستانی و کارگاهها و فضاهای بزرگ مانند پارکها، کارخانه ها و سایر اماکنی که در آنها جابجایی کالا و انسان زیاد است و همچنین پاک بودن، بی صدا بودن و عدم آسیب به محیط زیست از مزایای این گونه روباتها است.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: چنین وسیله ای می تواند مورد استفاده گشتهای امنیتی و مرزی هم باشد و یا در صورت کنترل خودکار به وظایف دیده بانی و یا جابجایی و پشتیبانی و حتی راهیابی در میادین مین بپردازد.

وی با اشاره به سابقه طراحی روباتهای سگوی اظهار داشت: اولین وسیله نقلیه (روبات) از این جنس که «Segway» نام دارد و توسط
«Dean Kamen» در آمریکا در سال 2002 اختراع شد و از آن زمان تاکنون به صورت تجاری به فروش می رسد. همچنین چند شرکت خارجی دیگر مانند تویوتا و جنرال موتورز در زمینه این طراحی و ساخت این روباتها فعالیت دارند.