دختر چوپانی که سوگولی ناصرالدین شاه شد! +عکس

دختر چوپانی که سوگولی ناصرالدین شاه شد! +عکس
فاطمه ملقب به انیس‌الدوله سوگلی حرم‌سرا همسر مورد علاقه ناصرالدین‌ شاه قاجار، پادشاه ایران بود.
فاطمه دختر نورمحمد نامی بود که در کودکی یتیم شد و مادرش نیز مجددا ازدواج کرد. فاطمه به ناچار در امامه نزد عمو و عمه خود زندگی سختی را به چوپانی می‌ گذراند. عموی او صفر و عمه‌ اش نسا نام داشتند. وی دو برادر دیگر هم به نام‌های حبیب‌الله و محمدحسن داشت که بعد ها به حکومت قم و درجه امیرتومانی رسیدند و به القاب معظم‌السلطنه و معظم‌الدوله مفتخر شدند.
 
دختر چوپانی که سوگولی ناصرالدین شاه شد! +عکس

آشنایی ناصرالدینشاه و انیس‌الدوله در یکی از سفرهای شکار شاه اتفاق افتاد. در سفری که شاه برای شکار به حوالی امامه رفته بود، دختر چوپانی را می‌بیند و پس از اندکی مصاحبت، او را خوش صحبت و شیرین زبان می‌یابد و با خود به تهران می‌آورد. انیس الدوله ابتدا به دست جیران سپرده می‌شود تا آداب معاشرت بیاموزد. با مرگ جیران (سوگلی قبلی شاه) خانه و اثاث او به انیس‌الدوله سپرده می‌شود و او به تدریج مقام و نفوذ لازم را پیدا می‌کند.
 
دختر چوپانی که سوگولی ناصرالدین شاه شد! +عکس
انیس‌الدوله نسبت به شاه وفاداری حیرت انگیزی داشت. او پس از ترور ناصرالدین‌شاه تا زمان مرگ عزادار بوده و زمانی که اتابک حقوق وی را بصورت یک بسته اسکناس برای وی فرستاد، با مشاهده تصویر ناصرالدینشاه بر اسکناس‌ها، غش کرد و پس از چند ساعت فوت نمود!!
 
دختر چوپانی که سوگولی ناصرالدین شاه شد! +عکس

او نخستین ملکه ایران است که تا اروپا مسافرت کرد. او با شاه تا مسکو همراه بود ولی حضور دختران اشراف‌زاده روسی و مراسم غربی در جریان خوش‌آمدگویی از آن‌ها باعث برخورد فرهنگی شد و ناصرالدین‌شاه انیس‌الدوله را به تهران برگرداند.
 
ایران ناز، ماجرا چنین بود که به محض اینکه شهردار مسکو از ورود انیس‌الدوله اطلاع یافت، تا دروازه شهر رفت و تلاش کرد تا دسته گلی تقدیمش کند، برای گریز از چنین دردسرهایی، مشیرالدوله به شاه توصیه کرد تا انیس‌الدوله را به تهران بازگرداند.

مطالب خواندنی و جالب

گالری عکس های دیدنی و جالب