عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

خود را برای فصل سرما و زمستان آماده کنید!

مجموعه : سبک زندگی
خود را برای فصل سرما و زمستان آماده کنید!
پنجره‌ ها بسته و كانالهای كولر پوشانده میشوند، بخاری‌ ها از انباری بیرون می‌آید، لباس‌های گرم جای لباس‌های تابستانی را می‌گیرد، درز درها گرفته می‌شود و… چرا كه ‌قرار است یك‌بار دیگر فصل گرم جای خودش را به چند ماه سرما بدهد.

معمولا هیچ‌كدام از این كارها از یادمان نمی‌رود، چون سرمای ناگهانی هوا اجازه فراموشی به ما نمی‌دهد اما بعضی كارها هست كه ممكن است آنها را فراموش كنیم و حتی به آنها فكر نكنیم در حالی كه برای گذراندن پاییز و زمستان با خیال راحت در خانه‌ای گرم ‌به آنها احتیاج داریم. این كارها تقریبا هزینه‌ای ندارند و فقط چند ساعت وقت می‌خواهد اما نتیجه آنها خیلی چشمگیر است، نتایجی چون پیشگیری از نم دادن دیوارها، جلوگیری از‌ چكیدن آب از سقف خانه، یخ‌زدگی لوله‌ها و حتی بدتر از همه جلوگیری از گازگرفتگی.

ایران ناز، پس از همین امروز آماده شوید و در گام نخست از سالم بودن لوله‏های آب و نداشتن ترك و نشتی آنها مطمئن شوید. به فكر عایق بندی لوله‌ها هم باشید، چون با این كار دیگر مجبور نیستید برای استفاده از آب گرم مدت زیادی شیر را باز بگذارید تا آب گرم شود ضمن آن‌كه عایق‌بندی لوله‌ها كمك می‌كند تا آب سرد در لوله‏ها یخ نزند.
 
كار دیگرتان‌ درخانه، تلاش برای گرم نگه داشتن فضاست كه آن هم با پوشاندن درزها، ترك‌ها و سوراخ‌ها میسر می‌شود. برای این‌ كه هوای سرد و خشك وارد خانه نشود و دمای داخل خانه گرم و مطلوب باشد، لازم است قبل از سرد شدن هوا گوشه و كنار خانه را به دقت بررسی كنید و تمام ترك‏ها و درزها را بپوشانید. با این كار بدون ‌هدر دادن انرژی، هوای خانه‏تان گرم می‏ماند و از ورود حشرات به خانه نیز پیشگیری می‏شود.

البته شما تنها در شرایطی می‌توانید تمام درزها و سوراخ‌های خانه را بپوشانید كه مطمئن باشید سیستم تهویه هوای خانه‌تان درست كار می‌كند، یعنی هوا بخوبی رد و بدل می‌شود و وسائل گاز سوزی كه در خانه دارید، گاز منوكسید‌كربن تولید نمی‌كنند.
 
توجه به وسایل گرمازای خانه قبل از شدت گرفتن سرمای هوا بسیار مهم است. پس باید پیش از آن‌كه هوا خیلی سرد شود وسایل گرمازا مانند بخاری، شومینه، شوفاژ و همچنین دودكش‏ها را تمیز كنید و از باز بودن راه خروج آنها مطمئن شوید. وقتی كارهای درون خانه‌تان تمام شد، نوبت به بیرون خانه البته اول پشت بام‌ها می‌رسد. برای پیشگیری از خرابی‏ها و آسیب‏های احتمالی ساختمان بر اثر باران و باد و توفان‏های فصلی باید سری به پشت‌بام بزنید و مطمئن شوید كه راه چاه و ناودان پشت‌بام باز است و با سنگ و برگ‏های خشك مسدود نشده است.
از سالم بودن عایق‏ بندی پشت‌بام و نبودن درز و شكاف بویژه در گوشه‏ها و قسمت‏های كناری نیز مطمئن شوید و اگر پشت‌بام خانه‏تان عایق كاری نشده حتما این كار را انجام دهید. كارتان كه در پشت‌ بام تمام شد، سری به حیاط بزنید البته اگر آپارتمان نشین نیستید. اگر در حیاط خانه‏تان باغچه دارید به گیاهان و درختان آن رسیدگی كنید و شاخ و برگ‏ها را طوری هرس كنید كه در برابر باد و باران آسیب نبینند.
این كارها را كه به‌طور كامل سر و سامان دادید، می‌توانید یك‌ بار دیگر مشغول سر و سامان دادن اوضاع درون خانه بشوید مثلا فكری به حال روشنایی خانه در فصل سرما بكنید. شما می‌توانید بدون آن‌ كه از لامپ‌های اضافه استفاده كنید، چراغ‌های روشنایی خانه را تمیز و با گرفتن گرد و غبار نشسته روی آنها كمك كنید تا همان لامپ‌های قدیمی نور بیشتری به خانه تان بدهد.

حالا اگر از آن دسته افرادی هستید كه به خانه‌تكانی پاییزی اعتقاد دارید، می‌توانید این كارها را نیز انجام دهید: وسایل چوبی، كابینت‏ها و كف پوش‌ها را تمیز كنید و بعد آنها را با روغن مخصوص چرب كنید. تمیزی گوشه و كنار خانه را فراموش نكنید چون در فصل سرد شستن و خشك كردن وسایل كار آسانی نیست، بنابراین بهتر است پیش از سرد شدن هوا رختخواب‏ها و ملافه‏ها را بشویید و زیر نور آفتاب خشك كنید.
 
اما قبل از همه اینها یك كار دیگر‌ نیز حتما انجام دهید،‌ وسایل تابستانی را كه تا گرم شدن هوا دیگر به آنها احتیاجی ندارید، به انبار منتقل كنید .این كار به شما كمك می‌كند تا فضای بیشتری در خانه داشته باشید.