اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

مواد آرایشی یکی از دلایل تشکیل سلول های سرطانی

مواد آرایشی یکی از دلایل تشکیل سلول های سرطانی
ایران ناز، محققان در مطالعات جدید هشدار داده‌اند که مصرف مواد آرایشی آن هم با حجم زیاد سلامت زنان را به خطر می‌اندازد.

به گفته پژوهشگران بسیاری از محصولات آرایشی حاوی ترکیباتی از مواد شیمیایی هستند که با بروز مشکلات بهداشتی و بیماری‌هایی چون سرطان، اختلالات هورمونی، مشکلات ناباروری، آسم، آلرژی، دیابت و حتی نواقص مادرزادی در ارتباطند .

متخصصان پوست بر این باورندبا توجه به وجود بیش از 800 ترکیب شیمیایی سمی و عصبی در مواد آرایشی و عطرهای صنعتی، استفاده مداوم از لوازم آرایشی موجب جذب سالانه دو کیلو و 500 گرم مواد شیمیایی به بدن می‌شود.

اغلب زنان بیش از 20 نوع مارک مختلف لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنند که این موضوع موجب افزایش خطرات ناشی از مصرف این نوع مواد می شود. بر اساس گزارش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سالانه بالغ بر یک میلیارد دلار لوازم

آرایشی در ایران استفاده می‌شود که بسیاری از این لوازم از طریق قاچاق وارد کشور شده و به خاطر غیراستاندارد و تقلبی بودن آن، موجب بروز عوارض جسمی و صدمات پوستی و بیماری‌های مختلفی از جمله آلرژی پوست، زخم‌های پوستی و سرطان در افراد می‌شود.

پوست بدن ما یک سد غیر قابل نفوذ نیست. این عضو مهم و حیاتی می‌تواند مقادیر قابل توجهی از مواد فوق را جذب کند و از این طریق ترکیبات شیمیایی وارد جریان خون می‌شود و می‌تواند در بدن ذخیره شود و در نهایت نتیجه تجمع آن‌ها در بدن پیامدهای مضری را به همراه داشته باشد.

دکتر مهدی قیصری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید: امروزه مصرف لوازم آرایشی در میان زنان و دختران افزایش یافته است که لازم است مصرف کنندگان از وجود سموم و مواد شیمیایی به کار رفته در این محصولات اطلاعات کافی را کسب کنند.

به گفته وی تبلیغات گسترده لوازم آرایشی و بهداشتی از طریق ماهواره ها و رسانه ها سبب شده مصرف کنندگان بدون هرگونه تحقیق و آشنایی از عوارض و مضرات آنها به سراغ این مواد آرایشی بروند .

قیصری با اشاره به اینکه نظارت و کنترل دقیق بر روی محصولات آرایشی و بهداشتی صورت نمی گیرد خاطر نشان کرد : تولید کنندگان محصولات آرایشی می توانند در فرمولاسیون و ترکیبات مواد آرایشی آنچه می خواهند اضافه کنند .

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه بسیاری از ترکیباتی که در مواد آرایشی به کار می رود برای بدن مضر است اضافه کرد :یکی از ترکیباتی بر پایه مواد مشتقات نفتی است که در شامپوها، نرم کننده های مو، کرم های ضد پیری، و کرم پودر ها و غیره استفاده می شود و از مشتقات نفت خام است که و می تواند سرطانزا باشد.

قیصری ادامه داد: بسیاری این ترکیبات به تحریک چشم ها و پوست، خشکی پوست سر، حساسیت و راش های پوستی و واکنشهای دیگر آلرژیک منجر می شود که می تواند به ریه و چشم، کبد وسیستم ایمنی آسیب بزندو باعث کاهش عملکرد سیستم عصبی وتناسلی و یا بیماری اسهال شود.

وی می گوید: محصولات آرایشی و بهداشتی بر پایه مشتقات نفتی که در عطرها ، مرطوب کننده ها ، شامپوها ، اسپری ها مو و غیره استفاده می شود مانند فتالات به عنوان مرطوب کننده پوست است در صنایع پلاستیک کاربرد دارد .

قیصری با اشاره به اینکه 95درصد ترکیباتی که در عطرها استفاده می شوند مشتقات سنتتیک (ساخت انسان ، مصنوعی ) نفتی هستند گفت :این ترکیبات آرایشی مضر می توانند باعث سردرد، گیجی، اختلالات تنفسی،سرفه، تهوع، تحریک وتیرگی های پوستی، راش های آلرژیک پوستی ودیگر واکنش های آلرژیک، افسردگی، تحریک پذیری و بیش فعالی، و حساسیت های شیمیایی می شوند .

وی افزود : سرب می تواند آلوده کننده بیش از 600 محصول آرایشی مختلف باشد و در بیشتر لاک های ناخن و روژلب ها استفاده می شود .مطالعه ای در سال 2009 در آمریکا انجام شد نشان داد که تمام نمونه های روژلب های مورد آزمایش حاوی سرب هستند.

متخصص پوست و مو به جیوه اشاره می کند و می گوید : این مواد نیز دربسیاری ازلوازم آرایشی و قطره ها و پمادهای چشمی یافت می شود که اثرات سمی بر سیستم تناسلی و تکاملی انسان دارد. همچنین بسیاری از دئودرانت و ضد عرق ها هنوز از آلومینیوم استفاده می شود که مطالعات متعددی آن را در سرطان پستان دخیل دانسته اند.

قیصری به تمامی مردم توصیه کرد قبل از استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی حتما روی جعبه و بروشور ترکیبات و مشتقات آن را مطالعه کنند.

با توصیه های متخصصان و مطالعات بسیار درباره خطرات مرگبار لوازم آرایشی – صرف نظر از تحمیل هزینه گزاف آن بر بودجه خانواده – بهتر نیست با این دوست سلول های سرطانی وداع کنیم؟