عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

دستگاه الکترونیکی و ابریشمی که در بدن حل میشود!

دستگاه الکترونیکی و ابریشمی که در بدن حل میشود!
 دانشمندان آمریکایی موفق به ساخت دستگاه الکترونیکی فوق باریک شدند که پس از پایان کاربری، درون بدن حل شده و می‌توان از آن برای طیف گسترده‌ای از نقش‌های پزشکی استفاده کرد. به گفته محققان دانشگاه نورث‌وسترن که پژوهش آنها در مجله ساینس منتشر شده، این دستگاهها به محض انجام یک تزریق ذوب شده و در بدن حل می‌شوند.

از این فناوری در حال حاضر برای گرما دادن به زخم برای ضدعفونی کردن آن استفاده می‌شود. ترکیبات این ماده از سیلیکون و اکسید منیزیوم بوده و در یک لایه محافظتی ابریشم قرار می‌گیرد. این فناوری بخشی از حوزه «دستگاه‌های الکترونیک گذرا» بوده و توسط محققانی تولید شده که پیش از فناوری تاتوی الکترونیکی را ایجاد کرده بودند. این تاتو در حقیقت حسگرهایی بودند که به پوست بدن کشیده و خم می‌شوند.

این دانشمندان دستگاههای محو شونده خود را به عنوان «قطب متضاد» دستگاه‌های سنتی معرفی کرده‌اند که باید ثابت باقی مانده و دوام داشته باشند. دستیابی به دستگاه‌های الکترونیکی با خاصیت محوشوندگی در یک شیوه کنترل شده بر دو دستاورد علمی تکیه دارد که شامل حل شونده بودن دستگاه و استفاده از یک پوسته برای کنترل زمان آن است.

ماده سیلیکون در آب حل می‌شود. مشکل این جاست که اندازه اجزا در دستگاه‌های رایج الکترونیک به معنی دوام بالای آنهاست. اما این دانشمندان از ورق‌های بسیار نازک سیلیکون موسوم به غشای نانویی استفاده کردند که طی چند روز تا چند هفته حل می‌شوند.

ایران ناز، سرعت این حل شدن با ابریشم کنترل شده است. این ماده از کرمهای ابریشم بدست آمده، حل شده و دوباره شکل گرفته است. تغییر در شیوه بلوری شدن ابریشم حل شده باعث تغییر در ویژگی‌های نهایی آن و میزان دوام دستگاه می‌شود.

طیف کاربردهای این دستگاه اکنون در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار گرفته که از میان آنها می‌توان به یک دوربین دیجیتال 64 پیکسلی، حسگر دما و سلولهای خورشیدی اشاره کرد. از دیگر کاربردهای آینده این فناوری می‌توان به انتشار تدریجی دارو در بدن یا ساخت حسگرهایی برای مغز و قلب و یا حتی در صنایع رایانه و تلفن همراه نیز اشاره کرد.