عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

آیا تفاوت مسواك زدن شب و صبح را میدانید؟

آیا تفاوت مسواك زدن شب و صبح را میدانید؟
ایران ناز، اگر می‌ خواهید بدانید كه چطور كشوری مثل اسكاندیناوی در طی 20 سال حتی یك دندان از جمعیتش با مسواك زدن صبح و شب پوسیده نشده این مطلب را از دست ندهید. دكتر محمد حسین خوشنویسان رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در گفتگو با  باشگاه  خبرنگاران افزود: شعار ما برای كاهش آمار دندان های پوسیده و بهداشت دهان و دندان سالم نگاه داشتن دندان های سالم است.

وی گفت: كشوری مثل اسكاندیناوی 20 سال است كه جمعیت آن تنها یك دندان پوسیده هم نداشتند كه این امر تنها با آموزش و مراقبت صورت گرفته است. خوشنویسان ادامه داد: اگر آموزش مداوم و حساسیت مراقبت از دندان ها به صورت مداوم در كشور صورت گیرد می‌توانیم آمار پوسیدگی دندان های پوسیده هر فرد را در كشور كاهش دهیم، در واقع باید حتی كسانی كه دندان های ترمیم شده دارند را به خوبی نگهداری كنند.

وی عنوان كرد: اگر فردی روزی دو بار یعنی صبح و شب به طور مناسب مسواك بزند می‌تواند پوسیدگی دندان را از خود دور كند .در هنگام شب ترشح بزاق كم و حتی متوقف می‌شود و میكروب های دهان از مواد غذایی موجود در لا به لای دندان تغذیه می‌كنند و با تولید اسید می‌ توانند مبنای دندان را تخریب كنند.

خوشنویسان تصریح كرد: این امر برای بچه های بالا زیر سه سال در  خصوص دندان های فك بالا شایع است باید توجه داشت كه به هنگام شب به اندازه جمعیت كل كره زمین میكروب در دهان وجود دارد كه ماندن آنها در  دهان می‌توانند باعث ضرر زیادی به  دندان ها شود ،بنابراین مسواك شب از تخریب جلوگیری می‌كند.

رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت ادامه داد: بعد از خوردن صبحانه كاملا جریان بزاق ادامه دارد و حتی افزایش می یابد كه با زدن مسواك همراه با خمیر دندان این زمینه فراهم می شود تا املاح معدنی كه باری سازندگی و ترمیم  دندان لازم است بر روی دندان ها قرار گیرند بنابراین مسواك صبح باعث سازندگی دندان می‌شود. وی خاطرنشان كرد: حتی اگر مسواك همراه با خمیر دندان هم نباشد می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.