عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بلیط هواپیما

بلیط هواپیما

ناباروری یکی از دلایل افسردگی و انزوای زوج‌ ها

ناباروری یکی از دلایل افسردگی و انزوای زوج‌ ها
 یک متخصص زنان و زایمان گفت: سلامت باروری به معنای بارداری نیست و هر فرد برای داشتن سلامت باروری باید حتی از دوران جنینی تحت کنترل باشد به خصوص اینکه ناباروری به افسردگی و انزوای زوجها منجر می‌شود.

حوریه شمشیری در نشست خبری همایش سلامت خانواده و جمعیت داوطلبانه اظهار داشت: یک بخشی از سلامت خانواده مربوط به سلامت باروری است که معمولاً در فرهنگ ما باروری را به بارداری تعبیر می‌کنند در حالی که باروری به معنای رفاه کامل جسمانی، روانی و اجتماعی مرتبط با سیستم باروری افراد است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه همه افراد سالم باید هم از نظر آناتومی و هم کارکرد آن در طول زمان زندگی سالم باشند گفت: باروری فقط مختص به زنان نیست و مردان هم در باروری نقش خاص خود را دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: سلامت باروری حتی قبل از تولد را هم در بر می‌گیرد و یک جنین که در شکم مادر دوران جنینی را می‌گذراند نوع باروریش از همان دوران مشخص می‌شود و این روند تا دوران بلوغ، ازدواج، بارداری ادامه دارد.

به گزارش ایران ناز این متخصص زنان و زایمان تأکید کرد: برای سلامت باروری باید به خیلی از نکات ظریف توجه کرد مثلاً اینکه مادری که تازه فرزندی را به دنیا آورده برای احیای سلامت جسم خود نباید دوباره فرزند دیگری را باردار شود.

سلامت جنسی و بیماری‌ های منتقله از راه جنسی نکته دیگری بود که عضو هیئت مؤسس انجمن سلامت خانواده به آن اشاره کرد و گفت: یکی از مباحثی که باید در راستای سلامت خانواده به آن توجه کرد بیماری‌های مانند ایدز است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود و در کارکرد سلامت باروری می‌تواند مؤٍثر باشد.از طرفی دیگر افراد به ویژه آقایان در یک سنی به آندروپوز می‌رسند که می‌تواند در سلامت باروری آن‌ها مؤثر باشد.

شمشیری با اشاره به اینکه همواره باید مسائل روانی و اجتماعی جامعه را در نظر بگیریم گفت: ناباروری عوارض منفی فراوانی روی خانواده و به ویژه زن و مرد دارد که گوشه‌گیری و افسردگی از جمله تبعات آن است.

وی گفت: در فرهنگ قدیم یک زن نازا یا باید زن دومی را در کنار خود تحمل می‌کرد یا به طلاق تن می‌داد که این همواره دامنگیر سلامت خانواده‌ها بود. در ادامه این نشست کیانوش خلیلی، رئیس انجمن سلامت خانواده گفت: ارتقا سطح آگاهی جامعه در زمینه سلامت و حقوق باروری به ویژه برای اقشار آسیب‌پذیر بسیار مهم است.

وی ادامه داد: سیاست‌های کلان کشور در حال حاضر افزایش جمعیت است و باید مدنظر داشت که تنظیم خانواده به معنای کاهش جمعیت  یا کاهش موالید نیست از آنجایی که طی دو دهه اخیر همواره کلمه تنظیم را بر مبنای کاهش جمعیت به کار برده‌ایم این برداشت غلط ایجاد شده است و همواره هر جامعه‌ای باید تنظیم جمعیت را به معنای برنامه‌ریزی در دستور کار داشته باشد. همایش سلامت خانواده و خدمات داوطلبانه سوم تا پنجم آبان در انستیتو تغذیه ایران با حضور متخصصان زنان و زایمان، اورولوژیست‌ها و ماماها برگزار می‌شود.