عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بلیط هواپیما

بلیط هواپیما

نکاتی مفید و بسیار مهم درباره روغن آشپزی

مجموعه : سبک زندگی
نکاتی مفید و بسیار مهم درباره روغن آشپزی
سالمترین روش پخت غذا، آبپزكردن است بنابراین باید از سرخ‌كردن موادغذایی اجتناب كرد چون این نوع روش طبخ مناسب نیست و جذب بالای روغن به موادغذایی هنگام سرخ‌كردن، باعث چاقی می‌شود. ایزان ناز، اما اگر در مواقعی ناچار هستید که غذای سرخ‌كردنی تهیه ‌كنید، برای کاهش زیان‌های احتمالی، لازم است این 9 نكته‌ را رعایت كنید:

1. اگر تمایل به خوردن غذای سرخ‌كردنی دارید یا می‌خواهید موادغذایی‌ای مانند بادمجان را سرخ كنید، حتما از روغن‌های مخصوص سرخ‌كردنی استفاده كنید چون با حرارت دیدن طولانی، در موادغذایی تركیب‌های مضری تشكیل می‌شود كه می‌تواند‌ ‌سرطان‌زا باشد اما معمولا طی فرایند تولید روغن‌های سرخ‌كردنی، 2 نوع آنتی‌اكسیدان مصنوعی به آنها افزوده می‌شود تا مقاومت روغن به حرارت بالاتر برود.

2. معمولا یكی از اشتباه‌های رایج هنگام آشپزی این است كه قبل از مصرف روغن، ظرف محتوی آن تكان داده نمی‌شود. درحالی كه حتما باید قبل از هر بار مصرف، ظرف محتوی روغن را تكان داد تا آنتی‌اكسیدان‌هایی كه در ته ظرف ته‌نشین شده‌اند، پخش شوند.

3. برخی از افراد با این تصور كه روغن‌هایی مانند كنجد، كمتر جذب موادغذایی می‌شوند برای سرخ‌كردن از آن استفاده می‌كنند درحالی كه به‌طور متوسط هنگام استفاده روغن‌ها، تقریبا حدود 95 تا 97 درصد چربی موجود در آنها جذب می‌شود و تفاوت میزان جذب چربی میان انواع روغن‌ها فقط حدود یك درصد است كه این مقدار چندان قابل‌ملاحظه نیست. فراموش نكنید كه روغن کنجد، کانولا، ذرت، آفتابگردان و سویا برای پختن مناسبند، نه سرخ‌كردن.

4. بهتر است موادغذایی سرخ‌كردنی را در دمای پایین و در مقدار كمی روغن مخصوص سرخ‌كردن، بپزید به خصوص برای حفظ موادمغذی موجود در غذاهای سرخ‌كردنی‌ای كه یكی از تركیب‌های آنها سبزی است، زیرا ویتامین‌های موجود در سبزی‌ها در حرارت بالا آسیب‌پذیرند.

5. زمانی كه غذایی را به شكل سرخ‌كرده تهیه می‌كنید، دمای پخت می‌تواند تا حدود 190 درجه سانتی‌گراد بالا برود و وقتی غذا را به صورت آبپز یا در دمای ملایم‌تر می‌پزید، حداقل دما حدود 90 درجه سانتی‌گراد است. افزایش دما و سرخ‌كردن طولانی‌مدت می‌تواند باعث تخریب بافت موادغذایی و به خصوص اسیدفولیك موجود در غذاهای سرخ‌كردنی مانند كوكوسبزی شود.

6. هنگام استفاده از روغن‌های سرخ کردنی مراقب باشید روغن دود نکند و تیره نشود.

7. برخلاف این تصور كه می‌توان روغن سرخ‌كردنی را برای چند بار استفاده كرد باید بدانید هنگام سرخ‌كردن، با افزایش درجه حرارت تا 100 درجه، ماده‌ای سرطان‌زا به نام «آكریلامید» تولید می‌شود كه با هر بار مصرف مجدد روغن، میزان آن به‌طور تصاعدی افزایش پیدا می‌کند.

8. توصیه می‌شود برای سرخ‌كردن موادغذایی، از تابه‌های چدنی كه روغن كمتری برای سرخ‌كردن نیاز دارند، استفاده كنید. به این ترتیب روغن كمتری در پخت غذا هم استفاده می‌شود.