عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

خطر سكته کردن در چه سنی بیشتر میشود؟

خطر سكته کردن در چه سنی بیشتر میشود؟
ایران ناز، یک پسر 20 ساله‌ را با درد قفسه سینه به اورژانس آوردند. عنوان میكرد كه بطور ناگهانی در خواب دچار درد شده و همین درد او را از خواب بیدار كرده و با هیچ اقدامی بهبود نیافته است. سابقه‌ای از بیماری در والدین این پسر جوان وجود نداشت. وی مبتلا به بیماری فشارخون، دیابت یا چربی خون نبود. تنها عنوان می‌كرد كه روز گذشته قلیان كشیده است.

بررسی‌ های اولیه انجام و پس از اقدامات تشخیصی احتمال سكته قلبی برای او مطرح شد. درمان‌های قلبی آغاز و وی به بخش مراقبت‌های ویژه انتقال داده شد. در بررسی عروق قلبی تنگی عروق دیده شد. در چنین شرایطی والدین بیمار برایشان این سوال مطرح بود كه چگونه فرزندشان در چنین سن پایینی دچار مشكل قلبی شده است؟

در بررسی‌ ای كه در كالبد شكافی روی افراد تصادفی صورت گرفته، دیده شده است كه تنگی عروق قبل از بیست سالگی بروز می‌كند. اما این تنگی در عروق زمانی می‌تواند مشكل‌زا شود كه قطر رگ خون‌رسان به قلب را بیش از 50‌درصد تنگ كند. بسیاری از افراد مبتلا به تنگی عروق قلبی تا زمان مرگ علامتی ندارند و در صورتی كه مورد كالبدشكافی قرار گیرند آسیب رگ‌های قلبی آنان آشكار می‌شود.

شناسایی مشكلات نهفته قلبی
یكی از روش‌های مرسوم در افرادی بدون علامت كه به مشكل قلبی در آنها مشكوك هستیم، انجام تست ورزش است. در این روش فرد اقدام به فعالیت روی تردمیل می‌كند. در همان حال نواری از قلب وی گرفته می‌شود. اگر در فرد درد قفسه سینه بروز كند یا دچار خستگی شدید شود یا ضربان قلبش از حد مشخصی فراتر رود تست را متوقف می‌كنند.

بسیاری از افراد هیچ‌كدام از این محدودیت‌ها را ندارند و تست را تا انتها انجام می‌دهند، اما نوار قلبی غیرطبیعی دارند. با وجود نداشتن علائم در حین تست ورزش، به دلیل نوار غیرطبیعی باید مشكل قلبی را در نظر داشت تا خلاف آن ثابت شود. برای این افراد ممكن است پزشك دستور آنژیوگرافی بدهد. در آنژیوگرافی با روش‌های خاص از عروق قلبی بیمار عكسبرداری شده و میزان تنگی آنها برآورد می‌شود.

حس و درك بسیاری از بیماران دیابتی نسبت به درد به دلیل آسیب خاصی كه ناشی از بیماری دیابت است، تغییر می‎كند، به طوری كه ممكن است دچار سكته قلبی شوند و هیچ علامتی نداشته باشند. گاهی بیماران دیابتی به جای درد قفسه سینه دچار تنگی‌نفس می‌شوند!

افراد در معرض خطر
تمامی مردان بالای 45 و زنان بالای 55 سال در معرض بیماری قلبی هستند. افرادی كه در فامیل درجه یك (پدر، مادر، خواهر و برادر) مشكل قلبی در سنین كمتر از 55 ‌سالگی دارند، مبتلایان به فشارخون، دیابت و چربی خون بالا، خطری بیش از افراد سالم جامعه دارند.

مهم‌ترین عاملی كه براحتی قابل پیشگیری است، مصرف دخانیات است. قلیان كه امروزه بسیار رایج است خطری بسیار فراتر از سیگار دارد.