عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

آنتی‌اکسیدان‌ها و موها

آنتی‌اکسیدان‌ها و موها
 

کمبود مواد غذایی اغلب باعث تاثیر بر ساقه مو شده و شکنندگی، ضعف و رشد آهسته آنها را موجب می‌شود. مشکلات مو که ناشی از کمبود مواد مغذی باشند، با تغذیه صحیح قابل درمان هستند. مواد غذایی اصلی برای رشد مو عبارت‌اند از: ویتامین A، ویتامین‌های گروه B، بیوتین، ویتامین C، مس، آهن، روی و آب. آنتی‌اکسیدان‌ها عناصری هستند که بدن را در مقابل بیماری‌ها و پیری و زودرس محافظت می‌کنند.
این ترکیبات بدن را علیه بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های قلبی، آرتریت، سرطان و بیماری‌های ناشی از تولید رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کنند. سیستم پیچیده دفاعی در بدن وجود دارد که ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و آنزیم‌ها نقش اساسی را در آن بازی می‌کنند، این سیستم پیچیده آنتی‌اکسیدان‌ نام دارد. آنتی‌اکسیدان‌های شناخته شده عبارت‌اند از:
۱) ویتامین :A نوعی ویتامین محلول در چربی است که در سلامت پوست، مو و غشای مخاطی دارای اهمیت است. به علاوه ویتامین A در دید شب به ما کمک می‌کند و عنصری ضروری برای رشد استخوان، دندان و ایجاد باروری است. این عنصر نوعی آنتی‌اکسیدان است که در رشد و سلامت سلول و بافت بدن از جمله مو و پوست‌سر نقش اساسی دارد. کمبود این ویتامین با تخریب سلول‌ها به ریزش مو و شوره سر منجر می‌شود.

 

میزان نیاز روزانه این ویتامین برای بالغان، ۵۰۰۰ واحد است و بدن نیاز به این ویتامین را از دو روش فراهم می‌کند:
ـ منابع گیاهی: به شکل کاروتنوییدها مثل بتاکاروتن هستند که در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شوند. این منابع شامل میوه‌های زرد و نارنجی و سبزی‌های سبز تیره هستند.
– منابع حیوانی: در فرم رتینول‌ که شامل جگر، روغن ماهی، تخم‌مرغ و شیر هستند.
۲) ویتامین :B انواع ویتامین B دارای خاصیت آنتی‌اکسیدان بوده و فعالیت سیستم ایمنی را تحریک می‌کند. ویتامین ۶B،۱۲B و اسیدفولیک مواد حیاتی در تولید هموگلوبین هستند. نقش هموگلوبین حمل اکسیژن از ریه‌ها به بافت‌های بدن از جمله مو است. موهای قوی و سالم وابسته به خون‌رسانی خوب و اکسیژن کافی است. کمبود ویتامین B باعث کاهش خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به مو شده و ساقه‌مو آسیب دیده و رشد آن کند می‌شود. میزان نیاز روزانه ویتامین۶B دو میلی‌گرم برای افراد بالغ است. بهترین منابع ویتامین ۶B غذاهای حاوی پروتیین از جمله مرغ، ماهی، جگر و سویا و دانه‌های گیاهی هستند.
میزان نیاز روزانه ویتامین ۱۲B به طور متوسط ۶ میکروگرم برای افراد سالم است که اغلب در موادغذایی حیوانی از جمله گوشت، ماهی، مرغ، تخم‌مرغ و شیر و سایر فرآورده‌های لبنی هستند.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز