عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

هیجان ماراتن در ژئو پارک قشم،زر ماکارون

هیجان ماراتن در ژئو پارک قشم،زر ماکارون

آلرژى هاى فصلی

آلرژى ها بیشتر در اوایل بهار و پاییز خود را نشان مى دهند. كسانى كه حساسیت هاى بهارى دارند نسبت به گیاهان موجود در محل زندگى خود حساس هستند و گرده موجود در گیاهان باعث آزار آنان مى شود.

گرده ها چه هستند؟ گرده ها سلول هاى نر كوچك و تخم مرغ شكل در گل هاى گیاهان هستند. البته گرده گیاهان با گل هایى با رنگ روشن و گل هایى چون رز، معمولاً ایجاد آلرژى نمى كنند. یكى از راه هاى انتقال این گرده ها توسط زنبورها، سایر حشرات و وزش باد است.


پس از پایان كار روزانه بدن (خصوصاً موها) و لباسهایتان را بشویید تا امكان حضور گرده هاى حساسیت زا درمحل خواب و زندگیتان به حداقل برسد.
بسیارى از درختان چمن و علف هاى هرز كوتاه گرده هاى كوچكى دارند كه سبك و خشك هستند و به خوبى از جایى به جایى دیگر منتقل مى شوند و باعث آلرژى هاى فصلى و ورم غشاى مخاطى بینى در اوایل بهار مى شوند.

گرده هاى درختانى همچون بلوط، سرو، نارون، غان، زبان گنجشك، سپیدار (تبریزى)، چنار و افرا بیش از سایر درختان امكان به وجود آمدن این واكنش ها را دارند.

چگونه شدت بروز این حساسیت ها را كاهش دهیم و یا مانع آن شویم؟

– شب ها و هنگام خواب، پنجره هاى اتاق خواب خود را بسته نگه دارید تا مانع ورود گرده هاى گیاهى به محل خواب خود شوید.

– هواى محل زندگى خود را همواره تمیز، خشك و خنك نگه دارید.

– در هنگام رانندگى پنجره هاى اتومبیل خود را بسته نگه دارید.

– فعالیت هاى خود را در محیط هاى سر باز به روزهاى مرطوب موكول نكنید و سعى نمایید این كارها را بیشتر در روزهاى خشك انجام دهید.

– گهگاه با سفر به محیط هایى كه امكان وجود گرده هاى مذكور كمتر است (مانند اطراف سواحل و دریاها) امكان تنفس راحت تر را ایجاد كنید.

– در صورت لزوم از ماسك هاى كاغذى استفاده كنید.

– از آویزان كردن ملحفه و لباس ها درخارج از خانه (به جهت خشك شدن) خوددارى كنید.

– پس از پایان كار روزانه بدن (خصوصاً موها) و لباسهایتان را بشویید تا امكان حضور گرده هاى حساسیت زا درمحل خواب و زندگیتان به حداقل برسد.

در صورت ورم و آزار چشم چه كنیم؟

– كمپرس آب سرد برروى چشم ها مى تواند میزان تورم را كم كند.

– به خاطر داشته باشید كه مالیدن چشم ها نه تنها مشكلى را حل نمى كند بلكه با آزادسازى تركیبات بیشتر باعث افزایش خارش مى شود.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز

X علی بابا خرید بلیط هواپیما بلیط قطار و بلیط هواپیما خارجی