عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

سورن یا 206 صندوقدار؟

این درست كه سمند سورن و پژو 206 صندوق‌دار 8اV در ظاهر شباهتی به هم ندارند اما هر دو آنها توسط مهندسان داخلی طراحی شده و یكی با آرم پژو ودیگری با نشان ایران‌خودرو قدم به بازارهای داخلی و …

خارجی گذاشتند سورن و 206صندوق‌دار تقریبا در رنج قیمتی یكسان قرار دارند و همین امر بهانه‌ای شد تا ستون حق انتخاب امروز را به مقایسه این دو اختصاص دهیم.
سورن كه نسل پیشرفته سمند به حساب می‌آید
موتوری 1800سی‌سی دارد و به واسطه آن قدرتی برابر با 100 اسب بخار تولید می‌كند. اما 206 صندوق‌دار با یدك كشیدن موتوری 1600 سی‌سی توانایی تولید 110 اسب بخار قدرت را دارد این در شرایطی است كه هر دو آنها 4 سیلندر محسوب می‌شوند اما سورن هشت سوپاپه است و 206 صندوق‌دار V8، ا16 سوپایه. این دو اگر در یك خط با یكدیگر استارت بزنند. 8 V سورن را جاگذاشته و زودتر به شتاب صدكیلومتر می‌رسد. به نحوی كه این محصول برای رسیدن به شتاب مذكور نیازمند 4/11 ثانیه است. اما سورن پنج‌دهم ثانیه بیشتر در این زمینه وقت‌تان را تلف می‌كند. صندوق‌دار 8 V سبك‌تر از سورن به حساب می‌آید اما سورن حجیم‌تر و جادارتر به نظر می‌رسد البته هر دو لقب‌ خودرو خانواده را یدك كشیده و برای مسافرت‌های خانوادگی مناسبند. با صندوق‌دار 8 V می‌توان رانندگی تا مرز 193 كیلومتر در ساعت را تجربه كرد در حالی كه پشت فرمان سورن تنها 185 كیلومتر در ساعت می‌توان پدال گاز را فشرد. این دو از لحاظ استاندارد آلایندگی و میزان مصرف سوخت شرایط متفاوتی را دارند به نحوی كه صندوق‌دار V8 استاندارد یورو 4 را پاس می‌كند اما سورن استاندارد یورو 2 را در این زمینه دارا است. همچنین V8 در هر صد كیلومتر سیكل تركیبی 6/6 لیتر بنزین می‌سوزاند در حالی كه مصرف سوخت سورن در همین سیكل به 5/8 لیتر می‌رسد. نسل پیشرفته سمند در هر صد كیلومتر سیكل شهری و بزرگراه به ترتیب 8/6 و 2/9 لیتر بنزین می‌بلعد ولی V8 برای طی هر صد كیلومتر در بزرگراه 4/5 و در شهر نیز 8/8 لیتر بنزین احتیاج دارد. هر دو محصول از سیستم ترمز ضدقفل (ABS) و ایربگ برای راننده بهره می‌برند. سورن هم‌اكنون با قیمت 17میلیون و 300هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود و پژو 206 صندوق‌دار V8 نیز قیمتی برابر با 18میلیون تومان را دارا است.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز