عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز
مرکز مشاوره،مشاوره ازدواج،مشاوره خانواده،آموزش مهارت های زندگی
مرکز مشاوره،مشاوره ازدواج،مشاوره خانواده،آموزش مهارت های زندگی
دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی
بلیط هواپیما
دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی
بلیط هواپیما
دکتر زهرا سعادتی،متخصص جراحی عمومی،لیزر،خدمات زیبایی،هموروئید،شقاق
دکتر زهرا سعادتی،متخصص جراحی عمومی،لیزر،خدمات زیبایی،هموروئید،شقاق

تاریخچه ساخت اولین ادکلن ها

مجموعه : دانستنی ها
تاریخچه ساخت اولین ادکلن ها

تاریخچه ساخت اولین ادکلن ها

 

قدیمی‌ترین کارخانه‌ی عطرسازی هفته‌ی پیش تولد سیصدسالگی‌‌اش را جشن گرفت. ممکن است خیلی‌ها گمان ببرند که این کارخانه باید در پاریس یا میلان باشد. اما حقیقت این است که این کارخانه‌ی خانوادگی در شهر کلن آلمان تاسیس شد.

 

روز سیزدهم ژوئیه‌ی سال ۱۷۰۹ میلادی، برادران فارینا شروع به تجارت با کالاهای تجملی کردند. مهمترین کالایی که آنها می‌فروختند، عطری بود که خودشان از مرکبات تهیه کرده بودند.

 

خالق ادوکلن: جووانی ماریا فارینا

 

تاریخچه ساخت اولین ادکلن ها

 

در این سال عطار ایتالیایی جووانی ماریا فارینا به برادرش می‌نویسد: «من عطری یافته‌ام که مرا یاد صبحی بهاری در ایتالیا می‌اندازد. عطری مثل عطر نرگس‌های کوهی پس از باران. این عطر روح مرا تازه و زنده می‌کند.» فارینا مدتها بود که در شهر کلن زندگی می‌کرد. او به همین خاطر این عطر را به اسم وطن جدید خود می‌نامد: “Eau de Cologne” یعنی “آب شهر کلن”.

 

طی تاریخ سیصدساله‌ی ادوکلن، تنها سی نفر هستند که نسخه‌ی مخفی این عطر را می‌شناسند. یکی از آنها دنباله‌روی جووانی، یوهان ماریا فارینا بود. وی امروز مدیر عامل این کارخانه است. او می‌گوید: «مهم این است که اصل ادوکلن همواره یک بو داشته باشد. همانطور که برای تهیه‌ی یک شامپاین شراب‌های مختلف را با هم مخلوط می‌کنند تا یک بوی خاصی رو به دست بیاورند، همین کاررا هم ما با ادوکلن انجام می‌دهیم. اگر محصولی از گیاهان ما بوی دیگری داشته باشد، ما با مخلوط کردن محصولاتی دیگر آن بوی خاص را بدست می‌آوریم.»

 

ارزش ادوکلن امروزه بیش از هزار یورو

 

تاریخچه ساخت اولین ادکلن ها

 

ادوکلن فرینا پس از آن به دور دنیا می‌رود. تنها افراد ثروتمند بودند که قدرت خرید این عطر را داشتند. یکی از شیشه‌های باریک  و سبزرنگ این عطر به اندازه‌ی درآمد هفتگی یک استاد کار ارزش داشت. به پول امروز قیمت آن بیش از هزار یورو است. البته این برای مشتریان ادوکلن فرقی نمی‌کرد: کلمنز آوگوست، سراسقف شهر کلن و صاحب کار کاخ‌های زیادی در منطقه‌ی کلن و بن، هر ماه به خود ودوکلن می‌زد. نه تنها امیرها و پرنس‌های اهل هنر از این عطر استفاده می‌کردند، بلکه ناپلئون نیز قدر “آب کلن” را می‌دانست و روزی یک شیشه از آن را مصرف می‌کرد.

 

اما در تاریخچه‌ی طولانی ادوکلن هم مشکلاتی ثبت شده است. یوهان ماریا فارینا می‌گوید: «بحران‌های زیادی برای ما وجود داشتند، مثل انقلاب فرانسه و جنگ جهانی اول و دوم. نه بخاطر اینکه مشتریان ما دیگر قدرت خرید نداشتند، بلکه بخاطر اینکه ما دسترسی به مواد خام نداشتیم و دیگر نمی‌توانستیم ادوکلن تولید کنیم.»  وی تاکید می‌کند: «تا وقتی که ما بتوانیم تولید کنیم، آینده‌ی خوبی داریم. در حال حاضر خیلی‌ها از بحران اقتصادی صحبت می‌کنند، اما ما دچار این بحران نیستیم»

 

تقلید از اصل ادوکلن

 

تاریخچه ساخت اولین ادکلن ها

 

موفقیت باعث تقلید می‌شود. صد سا‌ل پس از کشف فارینا، بازرگانی از شهر کلن به نام ویلهلم مولنز نیز عطری از مرکبات تهیه کرد. او شماره‌ی پلاک در خانه خود، ۴۷۱۱، را به عنوان اسم روی این عطر گذاشت. محصولی مشهور در کل دنیا، ولی بدل!

 

در شرکت فارینا، که ۳۰۰ سا‌ل است در شهر کهن کلن وجود دارد، میتوان ادوکلن اصل را خریداری کرد. همچنین در موزه‌ای که در همان ساختمان وجود دارد، میهمانان می‌توانند مطالب زیادی در مورد ادوکلن بیاموزند. مثلا اینکه خالق ادوکلن، یعنی جووانی ماریا فارینا، پدر تعمیدی ژان باپتیست گرنویی، عطار نابغه در کتاب “عطر” پاتریک زوس‌کیند بوده‌است.

 

زوس‌کیند برای تحقیقات راجع به کتابش نزد فارینا رفته بود. امروزه می‌توان ادوکلن اصل را، چه در شیشه‌ی تاریخی‌اش و چه در شیشه‌ی مدرن خریداری کرد. نشان دهنده‌ی اصل بودن این عطر نقش لاله‌ای سرخ‌رنگ و  نام “یوهان ماریا فرینا” بر روی شیشه‌ی آن است.