عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

پخش«ربنا»ی شجریان از صداوسیما

مجموعه : مجله خبری روز
 پخش«ربنا»ی شجریان از صداوسیما

مدیر شبكه رادیو ایران با تشریح برنامه‌های ویژه ماه رمضان این شبكه رادیویی به پخش «ربنا»ی شجریان و تبعیت رادیو از توافق صداوسیما با «محمدرضا شجریان» خبر داد.

 به گزارش فارس، نشست اعلام برنامه‌های رادیو ایران در ماه مبارك رمضان امروز با حضور علیرضا نوری مدیر رادیو ایران ، یدالله گودرزی مدیر گروه جوان و اندیشه رادیو ایران، مرادی مدیر گروه حماسه رادیو ایران و جمعی از نمایندگان رسانه‌های جمعی در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

بنابراین گزارش، در این مراسم نوری به تشریح ویژه برنامه‌های رادیو در ماه مبارك رمضان پرداخت و گفت: ماه مبارك رمضان ماهی است كه ماه صیام است و ماهی است كه در آن پرهیز ما از امور دنیا بیشتر می‌شود. فلسفه ماه خودسازی است و رسانه رسالت‌هایی بر دوش دارد و سعی می‌كند نظارت كمك آموزش قرآنی و فرازهایی كه در ماه رمضان توصیه شده است.

وی افزود: معیارهایی نظیر توصیه به تقوا، تذكر به مسئولین، مظلومیت خداوند، توصیه به صبر، اخلاق مداری، پرهیز از دروغ و ریا و بازسازی خود و… در برنامه سازی ما مد نظر خواهد بود و این برنامه‌ها از سحر آغاز و تا افطار ادامه خواهد داشت. برنامه ریزی ما برای این ویژه برنامه‌ها از 2 ماه قبل انجام شده و در نهایت 14 عناون برنامه جدید پیشنهاد شد و به تصویب رسید كه مجموعا میزان برنامه‌های رادیو ایران 21 هزار و 605 دقیقه در این ماه خواهد بود.

نوری تصریح كرد: ویژه برنامه سحرگاهی ما در این ماه از ساعت 3 بامداد تحت عنوان "قرار بی قراران " شروع می‌شود. همچنین دفتر سوم و چهارم مثنوی معنوی ایجاد شده است و در هر بخش با استفاده از داستان‌های معنوی در آیات قرآن كریم برخی از مسائل معنوی مورد توجه قرار می‌گیرد.

مدیر رادیو ایران اظهار داشت: آیتم بعدی ما آیتم پدر و پسر است كه مباحث معنوی و عرفانی را مطرح می‌كند، آیتم دیگر ما نیز به سخنان حضرت علی(ع) در نهج البلاغه می‌پردازد. بخش 32 غزل نیز غزل‌های مثنوی معنوی و دیوان شمس و حافظ را با اجرای بهروز رضوی روی آنتن می‌برد. بعد از برنامه های سحرگاهی نیز تلاوت ترتیل قرآن را داریم كه از 5:30 تا 6:30 صبح به روی آنتن می‌رود.

وی افزود: سخنرانی اخلاقی نیز از ساعت 12 تا 12:30 به روی آنتن می‌رود كه سخنانی از امام خمینی(ره)، شهید مطهری،‌آیت الله حق شناس، انصاریان و… خواهد بود و به موضوعاتی نظیر فضیلت ماه رمضان، دعا، فضیلت شب‌های قدر و… می‌پردازد. ضمن این كه ما از كارشناسانی نظیر سرلك و شمشیری نیز در برنامه‌های خود استفاده می‌كنیم. ما طبق معمول هرسال ویژه برنامه‌های شب‌های احیا را به طور مستقیم پخش می‌كنیم و از یك هفته قبل از عید فطر نیز به استقبال این عید می‌رویم.

نوری در ادامه این نشست درباره پخش ربنا با صدای محمد رضا شجریان در ماه مبارك نیز تصریح كرد: «ربنا»ی شجریان حس نوستالژیك بسیار قوی دارد و همه ما به آن علاقه‌مند هستیم و حال و هوای خاص خود را دارد اما درباره پخش آثار ایشان از رادیو و تلویزیون باید بگویم كه آقای شجریان خودش از سازمان صدا و سیما خواسته كه آثارشان از صداوسیما پخش نشود و توجه به خواسته به حق وی باعث شده تا ما با كسب رضایت نسبت به پخش آثارشان اقدام كنیم و هر تصمیمی كه در این رابطه گرفته شود، ما اجرا می‌كنیم.

مدیر رادیو ایران درباره پخش آثار جایگزین «ربنا»ی شجریان گفت: رادیو آثار زیبایی در این زمینه تولید كرده و ما از آنها استفاده می‌كنیم البته طی این سال‌ها نیز فقط رادیو ایران مجاز به پخش ربنای شجریان بود البته اگر صدا و سیما با وی توافق كند، پخش آثار ایشان از سر گرفته می‌شود.