عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

قرار گرفتن قدیمی‌ترین نسخ قرآن روی اینترنت

مجموعه : مجله خبری روز
قرار گرفتن قدیمی‌ترین نسخ قرآن روی اینترنت
دو نسخه از قدیمی‌ترین نسخه‌های قرآن، از گران‌بهاترین مجموعه نسخه‌های خطی شرقی برای استفاده پژوهشگران جهان روی اینترنت قرار گرفت…
 
به گزارش خبرگزاری فارس، این دو قرآن كه قدمت آنها به قرن 7 میلادی (قرن دو هجری) می‌رسد بخشی از مجموعه بسیار ارزشمند مینگانا است كه در دانشگاه بیرمنگام نگهداری می‌شود.
یكی از این دو قرآن ( شماره 1572)، احتمالاً مربوط به حدود یك قرن پس از رحلت حضرت محمد (ص) است و از قدیمیترین قرآنهای موجود به شمار می‌رود.
این مجموعه شامل منظومه‌های شعر، متونی با نقش و نگار و سكه هایی است كه قدمت آنها به هزار سال می‌رسد.
پایگاه اطلاع‌رسانی میراث مكتوب نوشته است كه مجموعه مینگانا یك مجموعه منحصر به فرد است كه بیش از 3000 نسخه خطی به 11 زبان را در طول یك هزاره تاریخی در بر می گیرد.
سایت دانشگاه بیرمنگام در حال حاضر تعداد 71 نسخه از مجموعه مینگانا را در دسترس اساتید و پژوهشگران قرار داده است.
این مجموعه شامل نسخه های خطی شرقی به زبانهای عربی، سیریاك، فارسی و یونانی است و گنجینه ای از نسخه های خطی مینیاتوری است.
نسخه‌های دیجیتالی شده كه به صورت آنلاین در اختیار عموم قرار داده شده است، شامل 29 نسخه عربی اسلامی، 7 نسخه عربی مسیحی، 8 نسخه یونانی، 10 نسخه فارسی، 11 نسخه سیریاك و 6 نسخه به زبان‌های دیگر می‌شود.
علاقه‌مندان برای مشاهده نسخه‌های خطی فارسی می‌توانند به ادرس مراجعه كنند: http://www.mirasmaktoob.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=915
پیتر رابینسون از گروه الهیات دانشگاه بیرمنگام و رئیس این پروژه، معتقد است كه این مجموعه و اسناد گرانقدر نباید بدون استفاده و در آرشیوهای دور از دسترس مهجور بمانند.
مجموعه‌ای مانند مینگانا باید در معرض نظر اساتید و پژوهشگران و مورد توجه و بحث قرار گیرد.
مسئولان این پروژه بر این باورند كه می‌توان با در دسترس قرار دادن تصاویر این نسخه‌ها از اساتید و پژوهشگران در سراسر جهان برای شناسایی نسخه‌هایی كه از تاریخ آنها اطلاعات كمی در دست است كمك گرفت.
نسخه‌های خطی مجموعه مینگانا كه از طریق سایت كتابخانه بیرمنگام در دسترس است می‌تواند منبعی ارزشمند برای محققان و استادان در انگلستان و جهان باشد.
این پروژه یكی از 25 پروژه ای است كه توسط گروه JISC مورد حمایت قرار گرفته است تا استفاده از منابع درسی و پژوهشی را به صورت آنلاین فراهم سازد. این گروه قصد دارند همه نسخه‌های موجود در این مجموعه را دیجیتالی كنند.
هسته اصلی این مجموعه را آلفونس مینگانا ( 1878-1937 م) در سه سفری كه در طول سال‌های 1925 و 1929 به خاورمیانه داشت با حمایت ادوارد كادبوری گردآوری كرد.
مؤسسه خیریه ادوارد كادبوری تلاش‌های فراوانی برای محافظت و توسعه این مجموعه كه اكنون در بخش مجموعه‌های خاص دانشگاه بیرمنگام جای دارد انجام داده است.