عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

خطر نگهداری دستما‌ل آلوده در جیب

مجموعه : دانستنی ها
خطر نگهداری دستما‌ل آلوده در جیب
یك متخصص بیماری‌های عفونی با بیان این كه نگهداری دستمال‌های كاغذی آغشته به ترشحات تنفسی سرفه و عطسه در جیب و استفاده مجدد از آن، بزرگ ترین اشتباه رایج در میان مردم است، گفت: این شیوه رفتاری، عاملی برای گسترش بیماری ‌ها به شمار می‌رود.

دكترعبدالرضا سودبخش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، انتشار ذرات تنفسی را از راه‌های انتقال آنفلوآنزای نوع A برشمرد و افزود: این ذرات در فاصله 20 سانتی متری و كمتر از یك متری افراد منتقل می‌شود.

وی با بیان اینكه طول مسافت انتشار ذرات تنفسی به دنبال سرفه و عطسه، تا یك متر و 80 سانتی متر افزایش می‌یابد، گفت: چنانچه كسی در فاصله یك متری از فرد مبتلا به آنفلوآنزای نوع A (بدون سرفه و عطسه) قرار گیرد، شانس انتقال بیماری به وی كاهش می‌یابد.

این متخصص بیماری‌های عفونی، ادامه داد: تردد و عبور از كنار افراد آلوده و بیمار، بدون توقف و تماس نزدیك، خطری برای ابتلا به شمار نمی‌رود.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از دو ماسك كاغذی به همراه یك لایه گاز استریل را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای نوع A (آنفلوآنزای خوکی) توصیه می‌كند.

دكتر سودبخش با بیان اینكه اندازه ویروس آنفلوآنزای نوع A حدود 80 تا 200 میكرون (2 برابر اندازه ویروس هپاتیت B) است، ‌گفت: از این رو در تماس نزدیك با افراد بیمار، بدون نیاز به استفاده از ماسك N95 ، می‌توان از ماسك‌های كاغذی جراحی به همراه یك تكه گاز استفاده كرد.

وی، از دیگر اشتباهات رایج در بین مردم را استفاده ی طولانی مدت از این ماسك‌ها بدون تعویض آنها عنوان كرد و افزود: استفاده طولانی مدت، سبب بروز شكاف‌هایی در ماسك‌ می‌شود، این در حالی است كه گاهی مصرف كنندگان با انتقال مجدد ماسك از زیر چانه به دهان و بینی ، آلودگی‌ها را از سطح خارجی ماسك به دست خود منتقل می‌كنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت:‌ ماسك باید به محض مرطوب شدن، با احتیاط از ناحیه بند گرفته و دور انداخته شود.

به گفته وی، سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از دو ماسك كاغذی به همراه یك لایه گاز استریل را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای نوع A (آنفلوآنزای خوکی) توصیه می‌كند. 

دانلود

دانلود