اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

چرا وزن من كم نمی شود؟

آیا وزن بدن شما هم با هر نوع رژیمی كه می گیرید هنوز كم نشده است؟بد نیست بعضی از دلایل عدم كاهش وزنی كه در این مقاله آمده است را مطالعه كنید شاید مشكل شما رفع شد….

1-    عدم توجه به حجم غذایی كه میل می كنید.

اگر وارد برنامه رژیم غذایی برای كاهش وزن شده اید ، بد نیست یه یك نكته كلیدی توجه كنید. هدف نهایی تمام برنامه های رژیمی ایجاد عدم تعادل و یا حدااقل توازن بین كالری دریافتی و مصرف انرژی می باشد. یعنی مقدار غذایی كه می خوریم باید كمتر از میزانی باشد كه برای فعالیت روزانه نیاز داریم. تا به این ترتیب كالری و چربی ذخیره شده در بدن به گردش در آمده و سوخت آن مورد استفاده قرار گیرد.  برای توفیق در جهت رسیدن به این هدف بهترین كار، كوچك كرند ظرف غذای تان می باشد تا به این بهانه غذای كمتری بخورید.

2-    خودتان را از غذای مورد علاقه محروم نكنید:

حفظ اعتدال حتی در زمان اجرای برنام رژیم غذایی لازم است. تكیه كردن به رژیم غذایی و سخت و محروم كردن خود از غذاهای لذیذ و مطلوب ممكن است نتیجه معكوس داشته باشد. با این توضیح كه بعد از اتمام برنامه رژیم ، به دلیل محرومیت سخت قبل، این بار با حرص و طمع و البته كنترل نشده به سراغ غذاهای مورد علاقه هجوم می بریم . گویی از قحطی فرار كرده ایم. در حالیكه اگر در طی پیروی از هر برنامه رژیم غذایی ، خوراك های مورد علاقه خود را همچنان مصرف كنید، چنین عاقبتی نخواهد داشت. كلید موفقیت حفظ تعادل و میانه روی است.

3-    شما نباید هر آنچه بقیه می خورند، شما نیز تناول كنید:

هر فردی بنا به  خاصیت فیزیكی منحصر به فردی كه دارد، مكانیزم سوخت و ساز متفاوتی نیز خواهد داشت. اگر دوست شما ، علی رقم خوردن انواع غذاهای چرب و شیرین ، تناسب اندام دارد، دلیل نمی شود كه شما نیز از عادت وی پیروی كنید . شاید او به دلیل متابولیسم پرسرعتی كه دارد در این زمینه دچار اشكال نشود. اما شما با مصرف مقدار كمی از این غذاها تفاوت چشمگیری در وزن خود ملاحظه می كنید.

4-    عمدا پرخوری می كنید تا توجه افراد را زایل كنید!

دلیل مسخره و غیر موجه ای به نظر می رسد . اما حقیقت دارد. موضوع این است كه گاهی این تصور كه از جذابیت خود به عمد به كاهیم باعث می شود كه به سمت پرخوری و عدم توجه به تناسب اندام گرایش پیدا كنیم. و این اگر چه احمقانه به نظر می رسد ولی از جمله دلایلی است كه به صورت پنهانی می تواند تاثیر مخرب خود را داشته باشد.

5-    كنترل اعصاب، از پرخوری جلوگیری می كند.

 شاید خودتان در آن لحظات متوجه نباشید، اما در زمانی كه عصبانیت بروز می كند ، اغلب افراد به صورت ناخودآگاه به صمت خوراكی می روند. چیزی كه بتواند ولو برای مدتی اندك ذهن آن ها را منحرف و یا آرام كند.در وضعیت های مشابهی مثل عصبانیت، احساس تنهایی ، كسلی و … بهتر است كمی تامل كنید و سعی كنید به سمت فعالیت های دیگر بروید. در این حالت اگر واقعا گرسنه نباشید ، احساس گرسنگی و حتی گرایش به خوردن در آن لحظه بر طرف می شود.

6-    بعضی افراد گمان می كنند كه به راستی مقدر برای آنها چاق ماندن (بودن)است:

 چرا باید تصور كنیم كه عدم موفقیت در پیروی و یا پای بندی به یك رژیم غذایی و یا به دست نیاوردن نتیجه دلخواه در این زمینه به این معناست كه تلاش بی نتیجه است و باید وضعیت موجود را تحمل كرد. شاید به دلیل نداشتن مهارت و مطالعه كافی و یا دید روشن به این مسئله و یا عدم برخورداری از حمایت كافی در زمینه اجرای برنامه رژیم غذایی ، این گونه تصور پیش آید كه سهم من از زیبایی تحمل چاقی است.این منصفانه نیست كه چنین مقدری را برای خود بپذیریم. چنین تصوری نه تنها باعث سرخوردگی می شود بلكه اعتماد به نفس را نیز كاهش می دهد.
شاید تنها یك قدم بیشتر كافی بود تا چنین تصور غلطی نقش بر آب شود و به خودتان ثابت كنید كه سهم من بهترین است.

7-    احساس بهتر زمانی بروز می كند كه چیزی بخوریم!

 یا بهترین تفریح ممكن را خوردن بدانیم.شاید با خوردن اولین لقمه مقداری سروتونین و به دنبال آن حس ناپایدار شادی در فرد ایجاد شود. اما ناپایدار است و به علاوه روشی هم كه برای ایجاد این شادی ناپایدار انتخاب كرده ایم ، غلط است. غذا واقعا  چنین تاثیری به همراه ندارد. در عوض فعالیت های دیگری هستند كه با انجام آن می توانید شادی واقعی را تجربه كنید. از انجام بازی های گروهی گرفته تا مطالعه و یا گفتگویی با دوستان و یا رسیدگی به گل های باغچه و ….

8-    در هنگام استرس و اضطراب بیش از اندازه می خوریم:

اگر دقت كرده باشید می بینید كه اغلب آدم ها بعد از طی كردن یك روز پر تنش و اضطراب ، زمانی كه به خانه می روند چه طور به سمت غذا هجوم می برند و این به مرور زمان تبدیل به یك عادت می شود. البته این حقیقت نیز پوشیده نیست كه در زمان اضطراب و تنش ، محیط بدن به وضعیت قحطی
زدگی در می آید و سبب می شود كه تنها راه رهایی از این قحطی را خوردن بدانیم .
اماچه طور می توان به این وضعیت غلبه كرد؟ تمرینات مدیتیشن در این زمینه بسیار موفق عمل میكند. با انجام این تمرین ، بدن همیشه آرامش خود را  حفظ می كند ، حتی در وضعیت پر استرس.

9-    آیا به دنبال فرصت منحصر به فردی هستید تا برنامه رژیم غذایی را شروع كنید!

 به راستی چرا این طور رفتار می كنیم. چرا منتظر زمانی هستیم كه خودمان نیز نمی دانیم كی از راه می رسد. چرا باید این برنامه حیاتی و مهم را به دلایل مختلف و نه چندان مهم مرتب به تعویق بیندازیم. اگر فكر میكنید كه شروع برنامه نیاز به فرصت خاصی دارد مطمئن باشید هیچ گاه این فرصت به سراغ شما نخواهد آمد. چون خودتان باید این فرصت را خلق كنید. تنها كافی است كه برای خود اهمیت قائل باشید . آن وقت متوجه می شوید كه هیچ فرصتی بهتر از همین الان نیست كه بدون بهانه جویی و اتلاف وقت به خودتان رسیدگی كنید.