لوازم آرایشی

لوازم آرایشی

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

ماهی‌ها از خودشان می‌ترسند !!

ماهی‌ها از خودشان می‌ترسند !!
مطالعات جدید نشان می‌دهند ماهی‌ها با نگاه کردن در آینه و دیدن تصویر خود در سطح صیقلی به شدت هراسان می‌شوند.
مطالعات نشان می‌دهند فعالیت منطقه ای از مغز ماهی ها که با ترس در ارتباط است، زمانی که ماهی ها در مقابل آینه قرار می‌گیرند، نسبت به زمانی که دو ماهی از پشت شیشه ای شفاف در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند بسیار بیشتر است با این حال در هر دو موقعیت ماهی ها واکنش فیزیکی مشابهی از خود نمایش داده و با نمایش دادن چهره ای تدافعی از خود سعی می‌کنند با ماهی که در مقابلشان قرار دارد، چه ماهی واقعی و چه تصویر خود ماهی، مبارزه کنند.
محققان دانشگاه استنفورد برای مطالعه این رفتار آزمایشی را ترتیب دادند که در آن از نوعی ماهی گرمسیری به نام Cichlid استفاده شد دو ماهی در مخزنی قرار می‌گرفتند که به واسطه دیواری شیشه ای به دو نیم تقسیم شده بود و به این شکل ماهی ها تماس مستقیمی‌با یکدیگر نداشتند، در بخشهایی دیگر، این دیواره توسط آیینه ای جایگزین می‌شد.
نتایج نشان داد ماهی ها در واکنش به قرارگیری در این موقعیت تلاش می‌کنند با دشمن واقعی یا مجازی خود که در واقع تصویری از خودشان است، مبارزه کنند.
سپس دانشمندان با آزمایش میزان تستسترون خون و دیگر هورمونهای مرتبط با پرخاشگری این جانداران و بررسی قسمت آمیگدالای مغز ماهی ها که با ترس در ارتباط است، دریافتند هر دو ماهی از مقادیر بالایی از تستسترون برخوردارند اما تنها فعالیت در آمیگدالای مغز ماهی هایی که با بازتاب تصویر خود مبارزه می‌کردند بسیار بالا است.
بر اساس گزارش لایو ساینس، دانشمندان این فعالیت غیر منتظره در مغز ماهی‌ها را شگفت انگیز و جالب توجه خوانده و اعلام کردند هرگز انتظار مشاهده چنین تفاوتی را در فعالیت‌های مغزی ماهی‌ها نداشته‌اند تفاوت‌هایی که می‌تواند نشان دهنده شباهتهای بیشتری میان ذهن ماهی‌ها و انسان باشد.