عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بلیط هواپیما

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بلیط هواپیما

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بهترین و بدترین رنگها برای عینک آفتابی!

بهترین و بدترین رنگها برای عینک آفتابی!
آیا می دانید چه رنگ های برای عینک آفتابی مناسب تر هستند؟آیا می دانید عینک آفتابی از چین و چروک پوستی جلوگیری می کند؟
 
یک فوق تخصص پیوند قرنیه گفت: چروکیدگی و پیری زودرس در پوست‌های نازک پلک‌ها و سرطان پوست از عوارض اشعه ماورا بنفش نور خورشید است.
دکتر محمد کریم اسماعیلی متخصص و جراح چشم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: چروکیدگی و پیری زودرس در پوست نازک پلک‌ها و سرطان پوست از عوارض اشعه ماورابنفش نور خورشید است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به عوارض دیگر نورمستقیم خورشید روی چشمها به ایجاد ناخنک و آب مروارید و آسیب قرنیه بخصوص در جوشکارها، اسکی بازها و کوهنوردان و همچنین آسیب شبکیه به خصوص استحاله ماکولا و کوری ناشی از کسوف اشاره کرد و گفت: امواج فرابنفش طول موج 400 تا100 نانومتر دارند و حدود 5 درصد انرژی خورشیدی را تشکیل می‌دهند و مضرترین قسمت انرژی خورشیدی برای انسان است.
وی ادامه داد: امواج فرابنفش به 3 دسته امواج فرابنفش A,B,C تقسیم می‌شوند. اشعه فرابنفش B که طول موج 320 تا290 نانومتر دارند حدود 10 درصد امواج فرابنفشی را که به زمین می‌رسد، تشکیل داده و مضرترین امواج برای چشم هستند.
این متخصص و جراح چشم گفت: بهترین روش برای محافظت از چشمها، روشهای ساده‌ای مثل استفاده از عینک آفتابی، کلاه لبه دار و در افرادی که از عینکهای طبی استفاده می‌کنند عینک فتوکروم است، البته عینک آفتابی توام با کلاه لبه دار برای محافظت چشم‌ها موثرتر است.
دکتر اسماعیلی اظهار داشت: یک عینک آفتابی مناسب باید 95 درصد امواج فرابنفش B و60 درصد امواج فرابنفش A را جذب کند. اکثر عینک‌های آفتابی و حتی انواع بسیار ارزان این عینک‌ها توانایی جذب این میزان را دارند.
وی افزود: البته بطور کلی استفاده از عینک آفتابی در تابستان و در موارد نور شدید آفتاب برای همه اشخاص مفید است اما با توجه به اینکه میزان اشعه فرابنفش در ساعات میانی روز، بین 10 صبح تا 4 بعدازظهر از مواقع دیگر بیشتر است. کسانی که در این ساعات در فضای آزاد به سر می‌برند، نیاز بیشتری به عینک آفتابی دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کسانی که به تناسب شغل در معرض نور فرابنفش قرار دارند، مثل جوشکاران و کودکانی که ساعات متمادی در محیط‌های آفتابی مشغول بازی هستند، کوهنوردان و اسکی بازها از جمله افرادی هستند که استفاده از عینک آفتابی در مورد آنها ضروری است.
دکتر اسماعیلی بر لزوم استفاده از عینک آفتابی در تابستان و مناطق گرمسیری، ارتفاعات، کنار دریا تاکید و اظهار داشت: به دلیل اینکه ابرها جاذب امواج فرابنفش نیستند در روزهای ابری هم باید از عینک آفتابی استفاده شود.
این فوق تخصص پیوند قرنیه تصریح کرد: کسانی که تحت جراحی آب مروارید قرار گرفته‌اند و یا آب مروارید دارند و افرادی که برخی داروهای حساس کننده به نور، مثل تتراسایکلین، استفاده می‌کنند و مبتلایان به ناخنک، بیشتر از افراد عادی به عینک آفتابی نیاز دارند و استفاده از عینک آفتابی برای این گروه الزامی است.
این متخصص و جراح چشم با بیان اینکه عینک‌های آفتابی استاندارد در چهار رنگ خاکستری، سبز، قهوه‌ای، کهربایی و زرد، صورتی تهیه می‌شوند، اظهار داشت: عینک‌های آفتابی قرمز و آبی استاندارد نیستند.
دکتر اسماعیلی گفت: رنگ خاکستری بهترین رنگ برای عینک آفتابی است؛ زیرا رنگ اشیا و محیط اطراف را تغییر نمی‌دهد و بعد از آن رنگ قهوه‌ای نیز برای استفاده مناسب است. هم چنین بدترین رنگ برای عینک آفتابی رنگ آبی است به دلیل این که بیشترین اختلال رنگ را می‌دهد.
دکتر اسماعیلی اظهار داشت: عینک‌های قهوه‌ای برای رانندگی طولانی مطلوب هستند و عینک‌های سبز رنگ سبب کاهش درک نورهای قرمز و زرد در چراغ راهنمایی می‌شوند و از این نظر مناسب نیستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: یک عینک آفتابی استاندارد باید از تیرگی مناسب برخودار باشد، این تیرگی باید به حدی باشد که شخص در نور آفتاب احساس راحتی کرده و دچار خیرگی نشود.
وی ادامه داد: یک روش ساده برای درک تناسب تیرگی عینک این است که وقتی در یک اتاق با نور معمولی با عینک به آینه نگاه می‌کنیم، قادر به رویت چشم‌های خود نباشیم.
دکتر اسماعیلی افزود: جذب اشعه فرابنفش توسط مولکولهای کروموفور موجود در عدسی عینک انجام می‌شود و این مولکولها تاثیری در تیرگی و رنگ عینک ندارد. رنگ و یا تیرگی عینک آفتابی تاثیری در جذب فرابنفش ندارد و حتی عینک‌های شفاف هم فرابنفش را جذب می‌کنند.
وی ادامه داد: هر چه عینک به چشم نزدیکتر باشد موثرتر است. بنابراین عینک آفتابی خوب باید بطور کلی چشم‌ها را بپوشاند؛ بطوری که نور از اطراف عینک وارد چشم نشود از این جهت فریم‌های دارای حفاظ جانبی موثرتر هستند.
دکتر اسماعیلی در مورد استفاده از انواع مختلف عینک‌های افتابی گفت: عینک‌های افتابی تزیینی فقط جنبه زیبایی دارند هرچند تا حدود 70 درصد از فرابنفش B را جذب می‌کنند. عینک‌های عمومی حدود 95 درصد فرابنفش B را جذب می‌کنند و برای استفاده عموم افراد طراحی شده‌اند.
وی ادامه داد: عینک‌های اختصاصی هم برای مشاغل خاص و ورزشهای خاص مثلا در جوشکارها و یا اسکی بازها بکار می‌روند و تا 99 درصد امواج فرابنفش را جذب می‌کنند. عینک‌های فتوکرومیک هم برای محافظت چشم از اشعه‌های مضر فرابنفش بکار می‌روند. در روشنایی به رنگ تیره و در تاریکی، روشن می شوند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: این عینک‌ها وقتی در معرض نور قرار می‌گیرند، سریعا تیره می‌شوند ولی وقتی در تاریکی قرار می‌گیرند با سرعت کمتری روشن می‌شوند. بنابراین استفاده از آنها برای کسانی که به طور متناوب از روشنایی به تاریکی می‌روند و همچنین رانندگی در مسیرهای دارای سایه و تونل مناسب نمی‌باشد.

مطالب خواندنی و جالب

گالری عکس های دیدنی و جالب