عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

آشنایی با انواع مسواك‌ها

مجموعه : دانستنی ها

آشنایی با انواع مسواك‌ها
 
مسواكی كه برق می‌اندازد(مسواک برقی)
كاربرد این مسواك برای بعضی افراد توصیه می‌شود؛ مانند بیمارانی كه در بستر به سر می‌برند و افرادی كه به بیماری پاركینسون مبتلا هستند.
گاهی هم پدر و مادرها برای اینكه كودكشان را به مسواك زدن تشویق كنند، برای آنها مسواك برقی می‌خرند.
مسواك برقی با قیمت‌های متفاوتی در بازار موجود است. در واقع هر چقدر كه حركت الیاف مسواك در جهات مختلف بیشتر باشد، قیمتش هم بالاتر می‌رود.
بعضی مسواك‌های برقی با برق شارژ می‌شوند و برخی هم با باتری كار می‌كنند. با وجود همه این موارد، بعضی دندانپزشكان عقیده دارند كه این مسواك یك كالای فانتزی است و در بهتر تمیز كردن دندان‌ها نقشی ندارد. اما بعضی دیگر خلاف این عقیده را دارند.
 
مسواك با الیاف متحرك
یكــی از جــدیدتــرین مدل‌های مسواك – كه به تازگی وارد بازار شده – مسواكی استكه بعضی از الیاف آن متحرك هستند.
این مسواك با استفاده از باتری كار می‌كند و ضمن مسواك زدن بعضی از الیاف آن به طور خودكار به عقب و جلو حركت می‌كنند تا باقیمانده غذا از لابه‌لای دندان‌های شما بهتر پاك شود.
 
 
مسواك با ماساژور لثه
این مسواك یكی از مدل‌های جدید است. در دو طرف سر مسواك زائده‌های بلندی وجود دارد كه هنگام مسواك زدن و وقتی كه مسواك را به جلو و عقب روی دندان‌تان حركت می‌دهید، لثه‌ها را ماساژ می‌دهد.
به هر حال، محصول جدیدی است با یك ابتكار خلاقانه. علاوه بر این، مسواك‌های دیگری هم در بازار موجودند كه در انتهای دسته آنها یك زائده نوك‌تیز وجود دارد؛ در واقع این زائده ابزاری برای ماساژ لثه است كه عده‌ای به اشتباه از آن به‌عنوان خلال دندان استفاده می‌كنند؛ البته اشكالی هم ندارد.
مسواك با الیاف متقاطع
همان مسواكی است كه با نام كراس اكشن می‌شناسیم و در بدو ورودش كلی طرفدار پیدا كرده بود.الیاف زاویه‌دار این مسواك به تمیزی بهتر دندان‌ها كمك می‌كنند اما نه خیلی زیاد. یعنی اگر درست مسواك بزنیم، مسواك‌های معمولی و كلاسیك از لحاظ كارایی با این مسواك‌ها تفاوتی ندارند.
 
مسواك با تمیزكننده زبان
بعضی افراد زبانشان به اصطلاح بار اضافی دارد و سنگین است. بار زبان ممكن استبر اثر خوردن بعضی از غذاها یا مشكلات صفرایی ایجاد شود. برای این قبیل افراد، مسواكی در بازار هست كه در قسمت پشتی سر آن یك سطح پلاستیكی شیاردار وجود دارد كه با كشیدن آن روی زبان، باقیمانده غذا در بین پرزهای چشایی و بار اضافی زبان از بین می‌رود.
 
مسواك عروسكی
مسواك‌های عروسكی همه نرم هستند اما اگر می‌خواهید برای یك كودك مسواك بخرید، باید مسواك را بر اساس سن او انتخاب كنید.معمولا روی جلد مسواك نوشته شده كه به چه گروه سنی‌ای تعلق دارد.  برای مثال 5 – 2 سال، 10 – 3 سال، 8 – 6 سال و… مسواك‌هایی كه برای كودكان بزرگ‌تر ساخته می‌شوند، الیافی در جهات مختلف دارند تا دندان‌ها به بهترین نحو تمیز شوند. به‌علاوه طراحان برای كودكانی كه دندان‌های شیری آنها افتاده هم فكری كرده‌اند و مسواك این گروه سنی طوری طراحی شده تا هنگام مسواك زدن لثه‌ها اذیت نشوند.
 
مسواك انگشتی
این مسواك مانند كیسه داخل انگشت می‌رود و بیشتر برای كودكانی استفاده می‌شود كه هنوز خودشان قادر به مسواك زدن نیستند و تازه اولین دندان‌های شیری‌شان را صاحب شده‌اند.
 
 
پایگاه فرهنگی هنری ایران ناز